Miękki, przytulny i z łatką. 25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija. Nie ma chyba dziecka czy tez osoby dorosłej, która nie miałaby w swoim życiu pluszowego misia bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!". W naszym gimnazjum również obchodziliśmy to święto. Korytarze naszej szkoły wypełniły się uczniami z sympatycznymi misiami. Zrobiło się od razu przytulniej i cieplej.
Na początek dnia Ola Dziedziela i Łucja Olechnowicz odczytały fragmenty „Kubusia Puchatka” sześciolatkom ze Szkoły Podstawowej z Kalisza Pomorskiego. Tradycyjnie już nasi goście otrzymali słodycze od Pani Dyrektor Doroty Ławniczak. Pomysłodawcami pluszowego świętowania były panie Aneta Hrabeć i Karolina Wagner.
Włączyliśmy się do realizacji programu WF z klasą. Organizatorem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej a Ministerstwo Edukacji Narodowej objęło program honorowym patronatem. Patronem medialnym został Polsat Sport. Chcemy, abyście wszechstronnie się rozwijali, byli zdrowi, aktywni i sprawni.
Podczas realizacji pierwszego zadania programu- SPORTOWEGO OKRĄGŁEGO STOŁU- postawiliśmy sobie wspólnie z Wami i z Panią Dyrektor zadanie, udoskonalenia zajęć sportowych i rekreacyjnych w naszej szkole. Wszystkie wnioski zostaną przekazane do Rady Uczniowskiej celem dalszej analizy.Wspólnie wybraliśmy też zadania do realizacji w tym roku szkolnym: TIK na WF-ie oraz RUCH na przerwach i innych lekcjach.
Wymyśliliśmy propozycję Lokalnej Akcji Sportowej. Szczegóły znajdziecie na naszym blogu: blogiceo.nq.pl/najzdrowsi
Zapraszamy do czytania i umieszczania komentarzy.
Szkolny koordynator programu Renata Pietroń.
Dzień ten, przypadający w trzeci czwartek listopada, ma już ponad 30-letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat – zaczęły pojawiać się podobne inicjatywy, jak na przykład Dzień bez Papierosa (obchodzony 31 maja). Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno.
20 listopada obchodziliśmy w Gimnazjum Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. W tym dniu rozpoczęliśmy projekt „Znajdź właściwe rozwiązanie”, którego celem jest zapobieganie paleniu papierosów. Z tej okazji na holu szkoły została wywieszona gazetka informacyjna na temat: „Co wiemy o paleniu tytoniu, skutki palenia tytoniu, co nam daje niepalenie?”.
W listopadzie odbył się także szkolny etap konkursu pt. „Cofanie raka”. Prace naszych uczniów zostały wywieszone w holu oraz na tablicy informacyjnej przy gabinecie pedagoga szkolnego. Trzy najlepsze prace zostały odesłane do PSSE w Drawsku Pomorskim, a były to prace uczennic: Oktawii Bogusz, Oktawii Gwiaździńskiej oraz Aleksandry Olszackiej. Trzymamy mocno kciuki, aby prace spodobały się komisji na powiatowym etapie konkursu.
Pedagog Szkolny Kamila Kulik
W dniu 11 listopada dziewczęta z klasy sportowej pojechały do Złocieńca, aby wziąć udział w V Niepodległościowym Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt. Po uroczystym powitaniu przez organizatora wspólnie odśpiewano hymn państwowy.
Po części oficjalnej można było rozpocząć rozgrywki sportowe. Mecze rozgrywano systemem „każdy z każdym”, więc przy udziale 4 drużyn zmagania zakończyły się późnym popołudniem. Naszym Gimnazjalistkom to nie przeszkadzało, wróciły szczęśliwe i zadowolone z pucharem i dyplomem za trzecie miejsce. W decydującym meczu z drużyną gospodarzy nasze dziewczęta niesamowicie zmobilizowały się i wygrały 2:1.
Po tak emocjonującym spotkaniu zawodniczki nabrały jeszcze większej chęci do gry. Następny turniej odbędzie się na początku grudnia w Czaplinku.
Klasyfikacja końcowa turnieju:
I m. „UKS Lider” Świerczyna
II m. Gimnazjum Czaplinek
III m. Gimnazjum Kalisz Pom.
IV m. „Zajączek” Złocieniec
Z każdej drużyny wytypowano najlepsze zawodniczki i uhonorowano je statuetkami i upominkami. Najlepszą zawodniczką naszej drużyny została Kaja Rostocka.
Całej drużynie i opiekunowi Magdalenie Łastówce należą się podziękowania i gratulacje!
7 listopada 2014 roku w naszym Gimnazjum obchodziliśmy Dzień Patrona tradycyjnie połączony z ślubowaniem uczniów, którzy od września rozpoczęli swoją edukacyjną przygodę w naszej szkole. Uroczysty apel poprowadzili Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Marcin Magac oraz Aleksandra Miry.
Tego dnia o życiu i działalności naszej patronki Marii Skłodowskiej-Curie opowiedziała Pani Katarzyna Dzierbunowicz, która przebrała się za polską noblistkę i wprowadziła uczniów w jej fascynujący życiorys. Po wystąpieniu „Marii Skłodowskiej-Curie” głos zabrała Pani Dyrektor Dorota Ławniczak, która podziękowała Uczniom za dotychczasowe sukcesy. O wrażenia artystyczne zadbała nasza koleżanka Julia Zinczuk, która przygotowała na uroczystość występ wokalny.
Następnie na scenie pojawiła się Pani Jolanta Długa-Kłos, która wręczyła nagrodę za wykonanie prezentacji multimedialnej o życiu naszej Patronki. W tym roku wyróżnienie zdobyli Ania Przybysz z klasy IIId i Szymon Kowalczyk z klasy IId. Gratulujemy im serdecznie. Pani Jola przedstawiła również wszystkich Przedstawicieli Samorządu i podziękowała im za dotychczasowe działania, a było ich niemało! Po tym wystąpieniu nastąpiła chwila, na którą czekali przedstawiciela klas pierwszych, ponieważ oni, w imieniu swoich kolegów, mieli dokonać aktu ślubowania. Jest to ważna ceremonia, ponieważ po niej nowi uczniowie już oficjalnie należą do społeczności szkolnej.
Na tym uroczystość obchodów Dnia Patrona mogłaby się zakończyć, ale Samorząd Uczniowski przygotował niespodziankę, którą było nieoficjalne przyjęcie pierwszaków do swojego grona. Klaudia Gibaszek, przebrana za Królową, wniosła w asyście Arka Olczaka i Joli Miry koronę i miecz dla Króla Gimnazjum, którym okazał się być Marcin Magac. Król w zabawny sposób zażądał od swoich „nowych” poddanych darów, które były przepustką do jego „królestwa”. W ten sposób uczniowie starszych klas przyjęli do swojego grona młodszych kolegów.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowania tej uroczystości, a Sympatykom Gimnazjum za ufundowanie cukierków.
„Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną.
Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci.
Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi.
Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej.”
Jan Paweł II
Szóstego listopada nasze gimnazjum uroczyście obchodziło Święto Niepodległości. Byliśmy świadkami żywej lekcji historii na której uczennica Zuzanna H. wraz z innymi uczniami: Julią O., Aleksandra O., Mariką R., Karoliną K., Magdą Ś., Patrycją S., Aleksandrą B., Magdą K., Marcelem K. oraz zespołem dźwiękowców: Kamilem. G. i Kasjanem K., swoją piękną opowieścią przenieśli nas w przeszłość. Przygotowany przez panią Danutę Kulik program artystyczny był swoistą wędrówką poprzez najważniejsze wydarzenia w dziejach naszej Ojczyzny.
Wzruszająca tematyką prezentacja multimedialna, jak i niesamowity teatr cieni przywołały postaci kosynierów, zaborców, uczestników powstania listopadowego, styczniowego, dzieci wrzesińskich, zaborców, żołnierzy z I wojny światowej.
Przywołana też została osoba samego marszałka Józefa Piłsudskiego.
W niesamowity nastrój wprawiło nas profesjonalne wykonanie przez Julię Z. piosenki Czesława Niemena „ Dziwny jest ten świat”. Po zakończeniu spektaklu, przy akompaniamencie w wykonaniu opiekuna koła muzycznego - pana Alberta Moroza, odśpiewaliśmy hymn narodowy.
Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Dorota Ławniczak, która podziękowała uczniom i organizatorom za wspaniałe przedstawienie.
W tym roku przypada już 96 rocznica odzyskania niepodległości. Mimo, że żyjemy w spokojnych czasach, warto zastanowić się jak wiele trzeba było przelać krwi, poświęcić życia ludzi i wycierpieć, by dzisiaj móc cieszyć się wolnością i możnością wysławiania się w naszym ojczystym języku. Podczas takiego święta, w każdym z nas rodzi się poczucie patriotyzmu i dumy z tego, że jesteśmy Polakami.
Chwała naszym bohaterom narodowym i tym wszystkim, którzy polegli w obronie Ojczyzny.
Aneta Hrabeć i Danuta Kulik
04 listopada 2014 roku w naszym Gimnazjum odbyły się warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas pierwszych. Zajęcia, których tematyka obejmowała zagrożenia związane z paleniem papierosów, poprowadziły Panie Monika Wytracz i Iwona Andrzejczak, które na co dzień pracują w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Drawsku Pomorskim.
Warsztaty obejmowały również ćwiczenia zwiększające poziom asertywności, ponieważ młodzi ludzie często sięgają po papierosy, aby zaimponować kolegom. Liczymy na to, że te warsztaty uświadomią młodzieży, jak ważny jest w dzisiejszych czasach zdrowy tryb życia.
Samorząd Uczniowski tworzą wszyscy Uczniowie naszej Szkoły. We wrześniu Gimnazjaliści wybierają w demokratycznych wyborach swoich przedstawicieli, którzy reprezentują ich interesy. W tym roku szkolnym wybrano 24 uczniów, którzy tworzą Radę Samorządu Uczniowskiego. Rada SU na pierwszym zebraniu wybrała Zarząd, w którego skład weszli Marcin Magac (Przewodniczący), Klaudia Gibaszek (Zastępca), Marcel Łastówka (Sekretarz) i Zuzanna Gabrych (Skarbnik).
Od września Przedstawiciele SU działają aktywnie na rzecz wszystkich uczniów. Z ich inicjatywy zorganizowano: wybory Ulubionego Nauczyciela 2014 roku i dyskotekę z okazji Halloween.
Dzięki determinacji Przedstawicieli SU (w szczególności Arka Olczaka) zostało udostępnione hasło do sieci Wi-Fi i jeżeli Uczniowie będą korzystać z telefonów zgodnie z regulaminem, będą mogli cieszyć się bezpłatnym surfowaniem po sieci!
Kolejnym pomysłem na urozmaicenie szkolnego życia było przywrócenie tradycji losowania „Szczęśliwego numerka”. Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem, który można znaleźć w zakładce dotyczącej Samorządu Uczniowskiego. Znajduje się w niej również nasz plan pracy na ten rok szkolny.
Jeżeli macie jakieś sugestie, pomysły lub projekty na „ożywienie” życia szkoły, prosimy o ich zgłaszanie do Waszych Przedstawicieli lub opiekunki SU Pani Jolanty Długiej-Kłos.
Pierwsza edycja Szkolnej Ligi Piłki Nożnej Chłopców w Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej – Curie zakończona. Przez cały październik w kaliskim Gimnazjum odbywały się mecze piłki nożnej drużyn sześcio – osobowych. W zawodach wzięło udział 6 zespołów, z rekordową liczbą 46 graczy, mecze były rozgrywane systemem „każdy z każdym”, czas gry 2 x 15 minut. Rozegrano 15 zaciętych pojedynków. Najlepszą drużyną ligi okazała się drużyna Kędzierzyn – Pomierzyn w składzie: Piotr Woźniak, Szymon Marcinkowski, Szymon Kowalczyk, Jan Grządziel, Jakub Chwiłkowski, Łukasz Janeczek, Daniel Bojar.
Na podsumowaniu całości rozgrywek w dniu 30.10.2014 roku, odbyło się wręczenie pucharów i losowanie nagród przez Panią dyrektor Gimnazjum Dorotę Ławniczak. Wszystkie puchary i nagrody ufundowała Szkółka Piłkarska JUNIOR Kalisz Pomorski, finansowana ze środków Miasta i Gminy Kalisz Pomorski. Organizatorem rozgrywek był Waldemar Pawluczuk.
TABELA KOŃCOWA:
1 Kędzierzyn – Pomierzyn
2 Ekipa
3 FC Gremlins
4 FC Osiedle
5 Pierwszoroczniaki
6 FC Podwórko
W październiku w naszym Gimnazjum odbyły się zmagania ”trójek siatkarskich”. Niezmiernie cieszy nas fakt, że w naszej szkole jest coraz więcej aktywnych sympatyków siatkówki, która jest grą bardzo trudną technicznie. W turnieju wzięło udział 9 zespołów, bez podziału na płeć.
W pierwszym etapie rozgrywek drużyny zostały rozlosowane do dwóch grup, w których rozegrały mecze systemem „każdy z każdym”. Wyłoniono po trzy zespoły z każdej grupy do dalszej rywalizacji.
Drugi etap rozegrano systemem pucharowym i powstały dwie grupy. Grupa A, czyli tzw. finał A, w którym drużyny walczyły o miejsca na podium. Grupa B, czyli finał B, gdzie toczyła się walka o miejsca od 4 do 6.
Ostateczne wyniki:
1 miejsce - EKIPA X ( K.Korytkowski, B.Wierzbiński, D.Nowak, B.Pancyk)
2 miejsce – WYDRY ( K.Wydrzyńska, R.Gromek, Woźniak, D.Gładysz)
3 miejsce – ROSTOCKIE (K.Rostocka, K.Kapuściak, P.Rzeszuto)
4 miejsce - CZARNI BRACIA (P.Głasek, R.Maliczewski, B.Pawluczuk)
5 miejsce – FAMOUS (K.Gibaszek, J.Miry, J.Sikora, N.Urban)
6 miejsce - D 12 ( F.Chwiłkowski, F.Tłuścik, D.Bojar)
Każdy finalista otrzymał pamiątkowy dyplom oraz szansę sprawdzenia swoich umiejętności w listopadowym turnieju towarzyskim z zaprzyjaźnioną szkołą.
Następne rozgrywki szkolne już niebawem. Liczymy na równie duże zainteresowanie.
Magdalena Łastówka i Renata Pietroń.
W dniu 30 października 2014 roku w Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie Samorząd Uczniowski, wraz z opiekunem Panią Jolantą Długą-Kłos, zorganizował dyskotekę szkolną z okazji Halloween. Przed imprezą przedstawiciele SU Ewa Błażewicz, Dominik Bereżański i Arek Olczak udekorowali salę, aby podkreślić zabawny charakter tego dnia i nawiązać do amerykańskiej tradycji tego święta.
Dyskoteka zaczęła się o godzinie 16.00. O muzykę i świetną atmosferę zadbali Kamil Gibaszek i Arek Olczak, którzy przygotowali muzykę i sprawili, że „nogi same rwały się do tańca”. Zabawa była przednia! Gimnazjaliści nie schodzili z parkietu, bawiąc się na całego! Dzięki inicjatywie przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, którzy zwrócili się z prośbą do Pani Dyrektor Doroty Ławniczak o przedłużenie czasu trwania dyskoteki, impreza trwała aż do 20.30!
W dyskotece szkolnej wzięło udział 79 Gimnazjalistów. Chcielibyśmy, aby tego typu imprezy odbywały się częściej!
Samorząd Uczniowski
W nocy z 24 na 25 października klasa IId zorganizowała „Halloweenową Noc w Szkole”. Sala klasowa została przystrojona w ozdoby nawiązujące do klimatu tego święta: pomarańczowo-czarne balony, dynie i czarownice. Główną atrakcją był halloweenowy poczęstunek: dyniowe ciasto, ciasteczka, babeczki. Aby urozmaicić czas dziewczęta przygotowały pokaz tańca, a chłopcy zorganizowali pokaz filmowy. Odbył się także konkurs na najstraszniejsze przebranie, który wygrał duet: Klaudia Gibaszek oraz Jola Miry. Uczniowie klasy IId z niecierpliwością czekają na kolejną „Noc w Szkole”.
Klasa IId
20 i 27 października br. w naszej szkole podczas zajęć plastycznych dla klas IA i I B odbyły się warsztaty z grawerowania w szkle. Zajęcia przeprowadziły panie: Dorota Krauz, Agnieszka Markowska, Emilia Hołubicka i pan Marek Krauz.
Warsztaty cieszyły się sporym zainteresowaniem wśród naszych uczniów. Każdy z nich mógł spróbować swoich sił wykonując rysunki na szklanych naczyniach. Warto podkreślić fakt, że było to pierwsze spotkanie z maszynkami do graweru. Efekty przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Powstały piękne „ cuda”, które będą doskonałym prezentem dla najbliższych.
Aneta Hrabeć
W ramach współpracy z Lokalną Grupą Działania „Partnerstwo Drawy" w naszej szkole z 24 na 25 października br odbyły się warsztaty projektowe dla 20 uczniów pt. „ Noc Rybaka”, których pomysłodawcą była pani Emilia Bogusz. Opiekę sprawowała również pani Aneta Hrabeć. Podczas tych zajęć dzieciaki miały możliwość własnoręcznego przyrządzania ryb.
Przygotowane potrawy wylądowały następnie w piekarniku, by już pół godziny później znaleźć się na stołach, gdzie z apetytem zostały spałaszowane. Najedzeni do syta uczniowie zajęli się tematem kłusownictwa na naszych wodach. Efektem rozmów jest powstała prezentacja multimedialna.
O północy zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie z nasza złota rybką.
Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Dorocie Ławniczak za udostępnienie pomieszczeń szkolnych.
Aneta Hrabeć
W rozegranym Turnieju Powiatowym Gimnazjady w piłce nożnej chłopców - 23 października 2014 roku na stadionie miejskim w Kaliszu Pomorskim, po raz trzeci z rzędu tytuł najlepszej drużyny w piłce nożnej chłopców, wśród szkół gimnazjalnych naszego powiatu zdobyła drużyna z Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej – Curie w Kaliszu Pomorskim w składzie: Kamil Stanisławek, Jakub Betka, Jakub Chwiłkowski, Jan Grządziel, Szymon Kowalczyk, Piotr Moń, Błażej Niezgoda, Dominik Ostaszewski, Piotr Radecki, Patryk Głasek, Dominik Nowak, Bartosz Wierzbiński, Piotr Woźniak i trener Waldemar Pawluczuk. Zwycięski tytuł zdobyty po raz trzeci z rzędu, jest historycznym sukcesem, gdyż żadnej szkole gimnazjalnej powiatu drawskiego dotychczas nie udało się wywalczyć mistrzostwa trzy razy - rok po roku. Zdobyty tytuł daje prawo reprezentowanie powiatu drawskiego na Turnieju Regionalnym Wojewódzkiej Gimnazjady w Piłce Nożnej Chłopców, gdzie zmierzymy się z mistrzami powiatu wałeckiego, łobeskiego, choszczeńskiego i Gminy Stargard Szczeciński.
W zawodach wzięło udział 5 szkół Gimnazjalnych z powiatu drawskiego: Gimnazjum w Czaplinku, Gimnazjum w Drawsku Pomorskim, Gimnazjum w Świerczynie, Gimnazjum w Nowym Worowie i Gimnazjum w Kaliszu Pomorskim. Turniej był rozgrywany systemem „każdy z każdym”, na boisku o wymiarach Orlika. Kaliskie Gimnazjum wygrało jako jedyna drużyna bez porażki, odnosząc zwycięstwa nad drużynami z Czaplinka 2:0, Nowego Worowa 7:2, Świerczyny 9:0, remisując jedynie 1:1 z drużyną z Drawska Pomorskiego.
Końcowa Tabela Turnieju
"Poezja to wielka pani, której trzeba się całkowicie poświęcić:
obawiam się, że nie byłem wobec niej zupełnie w porządku"
Jan Paweł II
16 października o godz. 16.00 oraz 17 października na drugiej i trzeciej godzinie lekcyjnej w Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kaliszu Pomorskim odbyło się I Szkolne spotkanie z poezją Karola Wojtyły. Zostało ono zorganizowane przez panie: Annę Gagat, Anetę Hrabeć oraz Danutę Kulik.
Jan Paweł II był Papieżem niezwykłym, osobą duchowną i wielkim autorytetem moralnym, ale też poetą. Jego poezja to przepełnione nadzieją rozważania człowieka, który swoje życie poświęcił Bogu i ludziom.
W duchu refleksji nad tym, co jest najważniejsze w naszej egzystencji, uczniowie gimnazjum w składzie artystycznym: Ryszard Gromek, Natalia Kopczyk, Marta Pierzgalska, Karolina Korytkowska, Aleksandra Bukała, Arleta Janeczek, Julia Owczarek, Klaudia Wydrzyńska, Oktawia Gwiaździńska, Aleksandra Dziedziela, Amelia Łacinnik, Weronika Ziółkowska, Kamil Gibaszek (oprawa techniczna), przedstawili montaż słowno-muzyczny dotyczący życia i twórczości Papieża – Polaka, którego osobowość, nauczanie i twórczość literacka wywarły ogromny wpływ na kształtowanie się systemu wartości wielu ludzi.
Atmosfera tego niezwykłego dwudniowego spotkania z rodzicami oraz uczniami nastrajała refleksyjnie i wzbudziła wiele emocji. Inscenizacja wykonana przez młodzież to splot biograficzno-poetycko-muzyczny wzbogacony o prezentację multimedialną, zakończony wspólnym zaśpiewaniem „Barki”- ulubionej pieśni Jana Pawła II.
Wzruszające chwile z poezją oraz słowa uznania płynące z ust przybyłych gości spowodowały, że zdecydowałyśmy się kontynuować tego typu spotkania w przyszłości. Pragniemy, by na stałe zagościły one w naszej szkole stając się nieodłącznym elementem tradycji tej placówki.
Wśród wielu zgromadzonych słuchaczy swoją obecnością zaszczycili nas rodzice uczniów biorących udział w przedstawieniu, Dyrekcja Szkoły: pani Dorota Ławniczak oraz pani Anna Rydzewska, a także panie z obsługi oraz uczennice i uczniowie ze swoimi nauczycielami.
Danuta Kulik
13 października 2014 roku w Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Jest to ważne święto dla całej społeczności szkolnej - nauczycieli, uczniów i pracowników obsługi.
Uroczysty apel poprowadzili Marcin Magac-Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego oraz Aleksandra Miry. Uczniowie krótko przypomnieli historię Komisji Edukacji Narodowej i podziękowali nauczycielom za trud włożony w naukę i wychowanie gimnazjalistów, a do życzeń dołączyli zdrowy i słodki upominek w postaci jabłka, podkreślając tym samym fakt, że nie są im obojętne losy polskiej gospodarki.
Następnie Przewodniczący SU poprosił o zabranie głosu Panią Dyrektor Dorotę Ławniczak, która w ciepłych słowach zwróciła się do Nauczycieli, Uczniów i wszystkich Pracowników obsługi szkoły, dziękując im za dotychczasową pracę i życząc dalszych sukcesów. Po wystąpieniu Pani Dyrektor nadszedł moment, na który wszyscy czekali z niecierpliwością-ogłoszenie wyników głosowania na Ulubionego Nauczyciela 2014 roku. Arkadiusz Olczak i Zuzanna Haczkowska budując napięcie, ogłosili, że w tym roku tytuł Ulubionego Nauczyciela przypadł Pani Jolancie Długiej-Kłos i Pani Beacie Rosentreter, które uzyskały jednakową ilość głosów. Wyróżnione nauczycielki w kilku słowach podziękowały uczniom za oddanie głosów.
Chcielibyśmy, aby Dzień Edukacji Narodowej uświadomił wszystkim, jak ważna jest nauka oraz codzienny trud przekazywania i przyswajania wiedzy.
J.D.K.
W sobotnie przedpołudnie 11 października br. członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu wraz i ich opiekunem p. Emilią Bogusz wzięli udział w powiatowych warsztatach pod hasłem „Spotkanie z jesienią”. Warsztaty zorganizowało Koło Pomocy Dzieciom z Niepełną Sprawnością Ruchową działające przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci. Uczestnicy spotkania tj. niepełnosprawne dzieci, młodzież i dorośli na takich warsztatach spotkali się już po raz szósty. Dla naszych wolontariuszy natomiast było to pierwsze zetknięcia się z prawdziwym wolontariackim zadaniem. Przed tym pierwszym spotkaniem nie zabrakło obaw i wątpliwości: jak to będzie?, jak nieznani nam, niepełnosprawni młodzi ludzie zareagują na oferowaną pomoc?
Nasze obawy zostały jednak szybko rozwiane. Warsztaty przebiegły w niezwykle miłej i przyjacielskiej atmosferze. Niepełnosprawna młodzież udowodniła swoimi występami artystycznymi, że w ich szeregach jest dużo uzdolnionych osób: śpiewali, tańczyli i wspaniale potrafili zaprezentować się na scenie. Po części artystycznej uczestnicy zabrali się ochoczo do pracy. Tu pole do popisu mieli nasi wolontariusze. Oferowali pomoc przy trudniejszych czynnościach manualnych, podsuwali pomysły na wykorzystanie „darów jesieni”, towarzyszyli podczas poczęstunku i pomagali wyeksponować gotowe już prace. Trudno opisać słowami wszystko to, co działo się podczas warsztatów. Na więcej wrażeń zapraszamy do galerii zdjęć.
Drużyna wolontariuszy to: Zosia Jadwiżyc, Marta Pierzgalska, Paulina Dobosz, Kasia Stodulska, Karolina Korytkowska, Agata Dobrzeniecka, Wiktoria Lewandowska, Patrycja Staniec, Ola Bukała, Oktawia Bogusz, Ania Jagielska, Zuzia Haczkowska i Marcel Łastówka.
Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu Emilia Bogusz i opiekun PCK Karolina Wagner
8 października 2014r. 55 uczniów naszego gimnazjum wraz z paniami: Jolantą Długą-Kłos, Anną Gagat, Anetą Hrabeć i Małgorzatą Potoczną-Galerą udało się do drawskiego kina na projekcję filmu „Miasto 44”. Organizatorem wyjazdu była pani Danuta Kulik.
Obraz w reżyserii Jana Komasy przedstawia młodych ludzi wchodzących dopiero w dorosłość, którzy z wielkim oddaniem bronią Warszawy podczas wybuchu Powstania Warszawskiego w sierpniu 1944r.
Film wywołał wiele emocji oraz skłonił do głębokich refleksji nad tym jak wielką wartością jest odwaga, bohaterstwo i gotowość do oddania życia za ojczyznę. Wychowankowie szczególnie podkreślili ważność takich uczuć jak przyjaźń i miłość, które są w stanie przetrwać wszystko. Mamy nadzieję, że obejrzany film pogłębi w naszych gimnazjalistach postawy patriotyczne w oparciu o wzorce z przeszłości.
Aneta Hrabeć