11 lutego 2015 roku Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem Panią Jolantą Długą-Kłos oraz Panią Danutą Kulik i klasą IIIa zorganizował dyskotekę szkolną z okazji Walentynek. Tego typu imprezy cieszą się wśród uczniów dużą popularnością, ponieważ pozwalają młodzieży na większą integrację, aktywny wypoczynek po lekcjach, a także dają możliwość zawarcia „nowych” znajomości. W walentynkowej dyskotece wzięło udział 85 uczniów, więcej niż ostatnim razem. Wszyscy świetnie się bawili. O dobrą atmosferę zadbali chłopcy, którzy w tym dniu zostali wyznaczeni do puszczania muzyki: Arek Olczak, Kamil Gibaszek i Marcel Łastówka. Podziękowania należą się również Klaudii Gibaszek, która jest zastępcą Przewodniczącego SU, za dopięcie wszystkich spraw formalnych na tzw. „ostatni guzik”.
Uczniowie chcieliby również podziękować opiekunom : Pani Zycie Bogacz, Pani Kamili Kulik, Pani Halinie Bencewicz-Kopie i Panu Waldemarowi Pawluczukowi, którzy zechcieli poświęcić im swój czas oraz Pani Dyrektor Dorocie Ławniczak za udzielenie zgody na zorganizowanie tej zabawy!
Samorząd Uczniowski
W dniu 03.02.2015 dla wszystkich klas trzecich Gimnazjum zostały zorganizowane warsztaty pt. „Moja kariera - moja przyszłość” przeprowadzone przez Panię Monikę Wytracz pedagog z Poradni PP w Drawsku Pomorskim oraz Panią Teresę Janiszak doradczynię zawodową z Powiatowego Urzędu Pracy. Warsztaty miały na celu:
-propagowanie świadomego, indywidualnego wyboru ścieżki kariery zawodowej,
-zapoznanie z dynamiką zmian zachodzących na rynku pracy,
-uświadomienie młodzieży sensu podejmowania odpowiedzialnych decyzji zawodowych, które odpowiednio motywowane i wspierane, mogą stać się dojrzałym sukcesem.
Naszym Gimnazjalistom życzymy pomyślnych i przemyślanych decyzji w wyborze ścieżki zawodowej!
Pedagog Kamila Kulik
Nigdy nie zjeżdżamy na sankach w pobliżu dróg – także tych rzadko uczęszczanych. Zwracamy uwagę, czy zachowana jest bezpieczna odległość do najbliższej ulicy. Skąd możemy mieć pewność, że wyhamujemy na czas, widząc zbliżający się samochód?
Rzucając się śnieżkami, nie łączymy miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamyczków. Staramy się nie celować w twarz drugiej osobie, żeby nie uszkodzić komuś oka. Nigdy nie rzucamy śnieżkami w nadjeżdżające samochody – zaskoczony kierowca może stracić równowagę i spowodować wypadek.
Na łyżwach jeździ się tylko w wyznaczonych miejscach. Stawy, jeziora czy rzeki, nawet jeśli pokryte są (z pozoru!) grubą warstwą lodu, nie są bezpiecznym miejscem do zabawy. Lód w każdej chwili może się załamać!
Zjeżdżając na nartach, snowboardzie czy sankach, pamiętamy o obowiązujących na stokach przepisach i zasadach bezpieczeństwa. Warto też zapamiętać numer alarmowy 112.
Nie doczepiamy sanek do samochodu. Źle zabezpieczony kulig może stwarzać duże zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa.
Nie gramy w „hokeja na lodzie” na ulicy. Zajęci zabawą, możemy nie dostrzec w porę nadjeżdżającego z nadmierną prędkością samochodu.
Pamiętamy, że w zimowe dni kierowcy mają ograniczoną widoczność, a samochody potrzebują dłuższego czasu hamowania.
Nie przebiegamy przez ulicę. Nie przechodzimy w miejscach niedozwolonych. Pamiętamy też, by doczepić do rękawa lub plecaka elementy odblaskowy.
Widząc zwisające z dachów sople, nie strącamy ich patykami lub kamieniami. Informujemy o nich osobę dorosłą.
Uważamy na źle zabezpieczone konstrukcje ze śniegu. Dach igloo, w momencie odwilży, grozi zawaleniem i przysypaniem nas. O nieszczęście nietrudno.
Samorząd Uczniowski życzy wszystkim wesołych i BEZPIECZNYCH ferii zimowych!
14 stycznia br. w naszej szkole odbyło się uroczyste wręczenie nagród za konkurs plastyczny pt. „ Cofanie raka”, który zorganizowała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Drawsku Pomorskim we współpracy z Zachodniopomorskim Centrum Onkologii. I miejsce w powiatowym konkursie plastycznym zajęła Aleksandra Olszacka, II miejsce przypadło Oktawii Bogusz. Zwycięskie prace przeszły do kolejnego etapu o szczeblu wojewódzkim. Wyróżnionym dziewczętom serdecznie gratulujemy.
Aneta Hrabeć
„ Serce ma tylko ten, kto ma go dla innych”
Fryderyk Christian Hebbel
11 stycznia 2015 odbył się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Graliśmy już po raz 23!Tegoroczny finał WOŚP przebiegał w tym roku pod hasłem: „Dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów”.
Nasze gimnazjum już piętnasty raz włączyło się do tej szczytnej akcji. Pieczę nad sztabem sprawowała Pani Dyrektor Dorota Ławniczak. Do wspólnych działań dołączyli również wolontariusze z Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury, Urzędu Miejskiego, Banku Spółdzielczego, Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 R. Łącznie w naszym sztabie wzięło udział 100 wolontariuszy z terenu gminy Kalisz Pomorski, w tym 56 wolontariuszy to nasi uczniowie.
Mieszkańcy Kalisza znowu udowodnili jak bardzo mają szlachetne serca. Dzięki ich wsparciu udało się zebrać 17209,18 zł. Na powyższe kwotę składają się pieniądze z licytacji, ze sprzedaży ciast oraz pieniądze zebrane przez wolontariuszy do puszek w tegorocznym finale.
Najwięcej pieniążków zebrały: Aleksandra Olszacka, Julia Owczarek i Ania Przybysz.
Dziękujemy wszystkim za aktywny udział.
Aneta Hrabeć
11 stycznia 2015 roku (niedziela) od godziny 16:00 do 20:00, Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim.
W tych wyjątkowych dniach
składam wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom,
pracownikom administracji i obsługi życzenia spokoju, miłości i radości.
Niech promienie wigilijno-noworocznej gwiazdki
oświetlają nadchodzący
Nowy Rok 2015,
napełniając Was szczęściem, optymizmem, pomysłowością
i spełnieniem marzeń.
Dyrektor
Gimnazjum im. Marii Sklodowskiej-Curie
w Kaliszu Pomorskim
Dyrektor Gimnazjum informuje, że szkoła w dniach 22, 23, 29, 30, 31 grudnia 2014 roku oraz 02 i 05 stycznia 2015 roku zapewnia uczniom opiekę świetlicy szkolnej.
...a mały Chrystus smutny patrzy w drzwi i czeka
by pośród witających zobaczyć człowieka.
J. Libert
Boże Narodzenie to czas radości i śpiewania kolęd...
18 grudnia 2014 roku hol naszego gimnazjum, przez dwie godziny lekcyjne, stał się niezwykłym sanktuarium, które wypełniły dźwięki pięknych poetyckich słów i kolęd. Przywołały one magiczną atmosferę minionych świąt Bożego Narodzenia oraz wzruszające oczekiwanie na kolejne…
W owej niezwyklej scenerii barw i dźwięków, dyrektor gimnazjum Pani Dorota Ławniczak złożyła wszystkim życzenia świąteczne, a uczniowie zaprosili zgromadzoną publiczność do wysłuchania montażu słowno-muzycznego pt.”Spróbujmy zobaczyć Chrystusa w drugim człowieku”.
Nasza wędrówka rozpoczęła się od genezy chrześcijańskich tradycji świątecznych, później były wiersze w wykonaniu: Oli B., Karoliny K., Marty P., Weroniki Z., Patrycji W., Julii O., Oli O., Łukasza M., Oli Dz., Oktawii B., Oktawii G., Amelii Ł., Natalii U., oraz Ryszarda G., który prowadził przedstawienie, wzruszające kolędy zaśpiewane przez Julkę Z. i Amelię Ł., a wszystko to zwieńczone zostało „koncertem na trzy flety” w wykonaniu: Julii O., Oli O. i Zuzanny G.
Gromkimi brawami nagrodziliśmy pracę naszych koleżanek i kolegów oraz nauczycielek, które przygotowały to niezwykłe przedstawienie: pani Ani Gagat i Anety Hrabeć oraz Danuty Kulik, a także pana Alberta Moroza, który „zaczarował” głosy i dźwięki.
Wierzymy w to, że Boże Narodzenie będzie w naszych domach rodzinnych, w naszych szkołach, w zakładach pracy i wszędzie tam, gdzie jest człowiek.
Danuta Kulik
W dniu 17 grudnia uczniowie naszego Gimnazjum przedstawili: "Tradycje i zwyczaje Bożego Narodzenia w wybranych krajach Unii Europejskiej". Przedstawienie poprowadzili: Aleksandra Olszacka, Julia Owczarek, Aleksandra Bukała, Marta Pierzgalska, Julia Zinczuk, Weronika Ziółkowska, Ryszard Gromek oraz Jakub Chwiłkowski. O sprzęt multimedialny zadbali: Kamil Gibaszek i Arkadiusz Olczak. Goście na widowni mieli okazję poznać wyjątkowe i różnorodne tradycje bożonarodzeniowe, zobaczyć stroje regionalne krajów UE, posłuchać kolęd w języku angielskim i niemieckim oraz wspólnie zaśpiewać kolędę "Przybieżeli do Betlejem Pasterze". To uroczyste przedstawienie wprawiło nas w nastrój istnie świąteczny... WESOŁYCH ŚWIĄT:)
Kamila Kulik
Po raz ostatni w tym już roku kalendarzowym odbyło się czytanie dla najmłodszych.
Tym razem Agata Dobrzeniecka, Patrycja Staniec i Marcel Łastówka do wysłuchania opowiadania o Mikołaju zaprosili uczniów z kl. III b, wraz z ich wychowawczynią panią Anną Maziarz. W świątecznym nastroju zebrane przy naszej przepięknej choince dzieci chętnie odpowiadały na zadawane pytania i
z entuzjazmem odgadywały świąteczne zagadki. Na zakończenie pobytu w gimnazjum każde dziecko otrzymało kolorowankę a Pani Dyrektor Dorota Ławniczak wcieliła się w rolę Świętego Mikołaja i obdarowała wszystkich słodyczami. Koordynatorami spotkania były panie Aneta Hrabeć i Karolina Wagner.
11 grudnia grupa chętnych uczniów wzięła udział w Wieczorze Filmowym z Niemieckim Kinem. Wyświetlona została najbardziej oczekiwana niemiecka komedia 2011 roku pt. "Kokowääh - Tata do pary". Uczniowie przekonali się, że kino niemieckie jest ciekawe i naprawdę śmieszne:) A dowodem na to są ciągłe pytania: "kiedy obejrzymy drugą część tego filmu?".
Zapraszamy już teraz na "Kokowääh 2" w drugim półroczu... do zobaczenia!
Kamila Kulik
Święta Bożego Narodzenia zbliżają się coraz większymi krokami. Dlatego też po raz pierwszy w naszym gimnazjum odbył się konkurs na najładniejszą bombkę. Na konkurs wpłynęło ponad 80 pięknych, magicznych bombek.
Rada Rodziców, która jest głównym fundatorem nagród przyznała 3 nagrody główne i 3 wyróżnienia. I miejsce zdobyła Roksana Rohn, II miejsce to trzy nagrody ex aequo dla Patrycji Marcinkowskiej, Patryka Grządziela i Darii Babińskiej. III miejsce zdobyli Szymon Gabrysiak i Bartosz Banasiak. Przyznano również cztery wyróżnienia dla Jagody Banasiak, Oktawii Gwiaździńskiej, Wiktorii Skrobackiej i Przemka Opieki.
Nagrodzono również klasę, która wykonała największą ilość ozdób. Zwycięzcą została klasa II b. Wszystkie konkursowe bombki ozdobiły naszą gimnazjalną choinkę, która stanęła w holu naszej szkoły.
Aneta Hrabeć
W przeddzień Mikołajek zawitał do naszego Gimnazjum „prawdziwy” Święty Mikołaj, który postanowił sprawdzić, czy w naszej szkole są grzeczne dzieci. Przyniósł ze sobą wór wypełniony cukierkami, aby obdarować tego dnia uczniów, którzy są zawsze grzeczni, uczynni i mili. Okazało się, że w Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie są tylko tacy…i każdy dostał smakołyk.
Akcję zorganizował Samorząd Uczniowski wraz z Opiekunem Panią Jolantą Długą-Kłos.
Światowy Dzień Walki z AIDS, obchodzony jest corocznie 1 grudnia w 190 krajach na całym świecie, z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku. Święto ma na celu podniesienie świadomości na temat HIV/AIDS. Tegorocznym hasłem przewodnim Światowego Dnia Walki z AIDS jest zero: zero nowych zakażań HIV, zero dyskryminacji, zero zgonów związanych z AIDS.
Dyrektor informuje, że z powodu awarii ogrzewania Gimnazjum będzie zamknięte w dniu 27 i 28 listopada 2014 roku.
27 listopada br. w sali widowiskowo-kinowej Złocienieckiego Ośrodka Kultury odbył się XVI finał konkursu poetyckiego „Spotkanie z Zajączkiem". Oprócz ocenianych wierszy odbył się w tym roku po raz drugi konkurs plastyczny na projekt okładki tomiku. Nadesłano 37 prac.
Zwycięzcą została Oktawia Gwiaździńska z naszego gimnazjum. Warto tu przede wszystkim dodać, że nasza uczennica pierwszą edycję również wygrała. Serdecznie gratulujemy.
Aneta Hrabeć
25 listopada 2014 roku w Gimnazjum odbyło się spotkanie z Policjantem, który na co dzień pracuje w Wydziale Ruchu Drogowego, popularnie nazywanym „drogówką”. Spotkanie miało na celu uświadomienie młodzieży jak ważne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa na drodze. Policjant szczegółowo omówił kwestie związane z używaniem odblasków, zasadą uczestnictwa w ruchu drogowym pieszych i zmotoryzowanych, ponad to odpowiedział na szereg pytań związanych z tematem uprawnień do prowadzenia motorów, skuterów i quadów oraz odpowiedzialności za spowodowanie wypadku przez młodocianych kierowców.
Spotkanie z Panem Policjantem było okazją do przypomnienia sobie zasad bezpieczeństwa na drodze. Jest to ważne szczególnie teraz, w okresie jesienno-zimowym.
W ramach współpracy z LPG Drawa w Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej – Curie w Kaliszu Pomorskim realizowany był projekt pt. „Artystyczne ujęcie wód ziemi kaliskiej”.
Pomysłodawcą projektu była pani Aneta Hrabeć. W opiece pomagała również pani Emilia Bogusz. Głównym założeniem powyższych zajęć było ukazanie bogactwa wodnego gminy Kalisz Pomorski.
W dniu 10 października udaliśmy się w plener by pobawić się w fotografów przyrody. Wykonane zdjęcia przedstawiają piękno kaliskich jezior. Na fotografiach znalazły się nasze jeziora: Młyńskie, Bobrowo Małe i Duże.
Wykonaliśmy ponad 300 zdjęć. Po dokonaniu selekcji wybranych zostało ponad 70 zdjęć, z których przygotowaliśmy wystawę w holu naszej szkoły, gdzie będą ją mogli oglądać uczniowie, nauczyciele, pracownicy, rodzice i goście. Najpiękniejsze zdjęcia wykonali: Zuzia Bogusz, Wiktoria Kołosowska, Oliwer Jakubowicz, Roksana Chyćko, Agata Dobrzeniecka i Oliwia Zalewska.
Dzięki uczestnictwu w tym projekcie doceniliśmy walory naszego regionu i jego piękno.
Pragniemy podziękować również Pani Dyrektor Dorocie Ławniczak za okazane wsparcie i pomoc.