• Startujemy 1 września

    Startujemy 1 września

    Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2015/2016 odbędzie się 1 września 2015 roku, o godzinie 10:00, w hali sportowej.

    Po uroczystości zaplanowane są spotkania ucznów z wychowawcami klas.

  • Zakończenie roku szkolnego 2014/2015

    26 czerwca 2015 roku Uczniowie Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej - Curie zakończyli rok szkolny 2014/2015, który był czasem na rozwój własnych zainteresowań, zdobywanie nowej wiedzy i doświadczeń.

    Uczniowie wraz z nauczycielami, rodzicami oraz zaproszonymi gośćmi spotkali się o godzinie 10.00 w hali sportowej na uroczystym apelu, który poprowadził Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Marcin Magac oraz Uczennica klasy IIIc Aleksandra Miry, a w dalszej części Uczennice klasy IIb Zuzanna Gabrych i Natalia Sowała .

    Po uroczystym odśpiewaniu hymnu, prowadzący powitali wszystkich oraz poprosili o zabranie głosu Panią Dyrektor Dorotę Ławniczak, która w kilku słowach podsumowała rok szkolny oraz wręczyła Złote Medale Patrona Szkoły dla wyróżniających się uczniów klas III. W tym roku szkolnym to zaszczytne wyróżnienie trafiło do Oktawii Gwiaździńskiej oraz Ryszarda Gromka. Następnie Pani Dyrektor wręczyła Złote Tarcze dla uczniów klas III, którzy mogli pochwalić się wysoką średnią i wyróżniającym zachowaniem. Podczas uroczystego apelu Pani Dyrektor wspólnie z Prezes Banku Spółdzielczego w Kaliszu Pomorskim uhonorowała czworo uczniów, którzy osiągnęli najwyższy wynik na Egzaminie Gimnazjalnym.

    Kolejnym punktem uroczystego zakończenia roku było wręczenie stypendiów naukowych i sportowych. Następnie Przewodnicząca Rady Rodziców Elżbieta Skrobacka wręczyła statuetkę „Zdobywać szczyty” dla klasy, która może pochwalić się najwyższą średnią ocen. W tym roku szkolnym najlepsza okazała się klasa IId.

    Następnie wychowawcy wszystkich klas wręczyli nagrody wyróżniającym się uczniom.Po zakończeniu apelu uczniowie udali się z wychowawcami do swoich klas, gdzie otrzymali upragnione świadectwa.Mamy nadzieję, że wakacje będą pełne słońca, wyjazdów i zasłużonego odpoczynku.

    Do zobaczenia we wrześniu!

                                                                                                                                      Jolanta Długa-Kłos

    Foto

  • Dzień Rodziny

    Dzień Rodziny

    23 czerwca już po raz drugi w naszym gimnazjum obchodzono Dzień Rodziny. W atmosferę ciepła rodzinnego wprowadzili zebranych uczniowie: Ola B., Ryszard G., Ola Dz.,Karolina K., Amelia Ł., Julia O., Ola O., Patrycja W., Katarzyna K., Marta P., Oliwer J., Jowita W.            

    Zaprezentowany tego dnia montaż słowno-muzyczny był prezentem naszej młodzieży dla wszystkich naszych kochanych rodziców. Przedstawione wiersze, piosenki pokazały jak wielkim darem jest rodzina i wartości, które są w niej przekazywane. Program został przygotowany przez panie: Annę Gagat, Anetę Hrabeć i Danutę Kulik, oprawę muzyczną opracował pan Albert Moroz.

                                                                                                               Aneta Hrabeć

    Foto

  • Podsumowanie akcji pt.: ,,Pełna miska dla zwierzaka ze schroniska”

    Podsumowanie akcji pt.: ,,Pełna miska dla zwierzaka ze schroniska”

    W dniu 22.06.2015 przekazaliśmy karmę na rzecz schroniska dla zwierząt w Białogardzie.Zakup karmy możliwy był dzięki przeprowadzonym w bieżącym roku szkolnym akcjom, z których dochód zasilał skarbonkę znajdującą się w sali matematycznej u Pani Zyty Bogacz. Okazało się, że kwota 538 zł to całkiem pokaźna suma, za którą udało się kupić wiele pyszności dla czworonogów.

    Ponadto, nasza najlepsza absolwentka – Oktawia Gwiaździńska namalowała obraz, który przekazała w darze panu Jerzemu Harłaczowi – opiekunowi schroniska.

    Pan Harłacz jest człowiekiem, który śpieszy każdego dnia z bezinteresowną pomocą bezbronnym zwierzętom. My, społeczność uczniowska oraz pracownicy szkoły wyrażamy swoją wdzięczność i szacunek oraz radość, że możemy wspomóc schronisko.

    Koordynator akcji – Katarzyna Dzierbunowicz i Zyta Bogacz

    Foto

  • Doskonalenie umiejętności językowych w Londynie

    Doskonalenie umiejętności językowych w Londynie

    15 czerwca 2015 r. siedemnastu gimnazjalistów rozpoczęło angielską przygodę, wspólnie ze starszymi kolegami z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Zbiórka o godz. 1300 oznaczała, że pierwszy dzień wyjazdu spędzimy w autokarze przejeżdżając przez Niemcy, Belgię, Holandię, docierając aż do Francji. Rankiem następnego dnia promem z Calais do Dover przepłynęliśmy przez Kanał La Manche. Zbliżając się do Wielkiej Brytanii, podziwialiśmy przepiękne wapienne klify. Z Dover udaliśmy się do Londynu, gdzie zwiedziliśmy park i Królewskie Obserwatorium w Greenwich. Obejrzeliśmy kamerę obscura, południk zero i stanęliśmy na obu półkulach jednocześnie. Odbywając rejs statkiem po Tamizie, mieliśmy okazję przepłynąć pod otwierającym się Tower Bridge – najsłynniejszym moście w Londynie. Przechodząc obok Big Bena, udaliśmy się na London Eye, gdzie oprócz trzydziestominutowej przejażdżki w kapsule, mogliśmy obejrzeć film 4D o tym, jak powstało „Oko Londynu”. Po tak emocjonującym dniu dotarliśmy sławnym metrem na miejsce spotkania z angielskimi rodzinami. Ciepłe przyjęcie przez gospodarzy, ośmieliło nas do rozmów w języku angielskim. Dzięki temu mogliśmy rozwijać umiejętności językowe oraz poznać ich kulturę.

    W środę i czwartek zwiedzaliśmy muzea i spacerowaliśmy po najciekawszych miejscach Londynu. W Science Museum duże wrażenie zrobiła na nas wystawa Who am I oraz historia medycyny. Natomiast w Muzeum Historii Naturalnej urzekł nas świat dinozaurów. The British Museum było prawdziwą gratką dla miłośników historii i sztuki. Podziwialiśmy zabytki różnych kultur. Było to niesamowite przeżycie, jakbyśmy jednego dnia zwiedzili cały świat. Kolejnych emocji dostarczyło nam Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud’s. Zrobiliśmy tam wiele fotografii znanych osób ze świata muzyki, filmu, sportu i polityki. Wielu z nas sfotografowało się z członkami rodziny królewskiej. Tam też skorzystaliśmy z innych atrakcji: pokoju strachu, "podróży" taksówką - Duch Londynu, podczas której poznaliśmy historię miasta od czasów średniowiecznych. Przemieszczając się po Londynie zobaczyliśmy Opactwo Westminster, gmach parlamentu, Park Św. Jakuba, Pałac Buckingham, Kościół Św. Małgorzaty, Oxford Street, Regent Street, Piccadily Cirrus, Plac Trafalgar.

    Ostatniego dnia pobytu w Londynie udaliśmy się metrem w okolice Millenium Brigde. Przechodząc po moście, dotarliśmy do Katedry Św. Pawła. Podziwialiśmy krypty oraz bogatą architekturę i zdobnictwo katedry. Pokonując 528 schodów,weszliśmy na taras widokowy, z którego podziwialiśmy stolicę Wielkiej Brytanii. Sprawdziliśmy też akustykę w Galerii Szeptów. Ostatnim punktem naszej wycieczki było zwiedzanie najsłynniejszej twierdzy angielskiej Tower of London. Podziwialiśmy królewskie insygnia koronacyjne, liczne zbiory zbroi, broni, narzędzi tortur oraz samą budowlę. Kolejką udaliśmy się na ostatnie zakupy i do autokaru. Ze smutkiem opuściliśmy Londyn.

    Pełni wrażeń, pozytywnych emocji, chęci doskonalenia języka angielskiego wróciliśmy do Kalisza, gdzie czekali na nas stęsknieni rodzice.

    Dziękujemy Pani Małgosi Maziarz za zorganizowanie warsztatów, Małgosi Potocznej-Galera i Zycie Bogacz za opiekę oraz Annie Kani za wzorowe sprawowanie roli pilota-przewodnika.

    Udział w warsztatach pomógł nam poznać wielokulturowość Londynu, jego historię i współczesność oraz rozwinąć umiejętności językowe.

     

                                                               Uczestnicy oraz Opiekunowie wycieczki do Londynu

    Foto 

  • Uroczystość podsumowania konkursów przedmiotowych Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty

    W dniu 16 czerwca 2015 r. o godz. 11:00 w Szkole Podstawowej nr 18 w Koszalinie odbyła  się uroczystość dla laureatów konkursów przedmiotowych Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty. Wśród wyróżnionych uczniów znalazł się uczeń naszego gimnazjum Ryszard Gromek. Rysiu został laureatem aż z dwóch konkursów:  fizyki (opiekun- pani Aleksandra Kapiszka) i matematyki (opiekun- pani Anna Rydzewska). Gratulujemy mu podwójnego sukcesu!!!

    Konkursy przedmiotowe to najważniejsze konkursy na szczeblu wojewódzkim dla uczniów gimnazjum. Uzyskanie tytułu laureata skutkuje zwolnieniem z egzaminu gimnazjalnego. Uczeń uzyskuje wynik 100% z zakresu przedmiotu objętego konkursem. W całej dotychczasowej historii naszej szkoły Rysiu jest trzecim uczniem, który odniósł taki sukces oraz pierwszym laureatem dwóch konkursów. Wcześniej mieliśmy laureata z matematyki w 2010 roku oraz z języka niemieckiego w 2012 roku.

    Anna Rydzewska

    Foto 

  • Warsztaty decoupage

    Warsztaty decoupage

    W piątek 12 czerwca grupa uczniów  pod opieką pani Emilii Bogusz wzięła udział w warsztatach decoupage. Odbyły się one w Łowiczu Wałeckim, w Siedmiu Ogrodach.

    Siedem Ogrodów to duży kompleks gospodarczy, który otaczają lasy, łąki i jeziora. Jest to miejsce jeszcze nieodkryte przez wielu, które mogliśmy zobaczyć. Po ogrodzie oprowadziła nas pani Grażyna Kugiel, właścicielka kompleksu. Widzieliśmy altankę ślubów, zagrody dla zwierząt, stylowe domki wypoczynkowe, różnego rodzaju rzeźby, stawy pełne ryb, które mogliśmy nakarmić oraz wiele innych. Jednak największe na wszystkich  wrażenie wywarł „Domek pod chmurką”. Znajdowały się w nim meble oraz całe wyposażenie domu zrobione z drewna.

    Zajęcia odbyły się w pracowni na terenie ogrodu w domowej atmosferze. Zanim zaczęliśmy dowiedzieliśmy się o znaczeniu kolorów, o tym jakie emocje na nas wywierają i w jaki wprawiają nas nastrój. Została nam także przybliżona historia powstania decoupage. Nasze prace wykonywaliśmy techniką serwetkową. Otrzymaliśmy materiały, dzięki którym mieliśmy możliwość stworzenia drewnianego jabłuszka, właśnie tą techniką. Każdy z nas wykonywał samodzielnie swoją pracę, korzystając ze wskazówek pani Grażyny. Podczas zajęć obejrzeliśmy różnego rodzaju przedmioty, które zostały wcześniej zrobione także techniką decoupage i nie tylko. Odwiedziliśmy także sklep z rękodziełami, w którym niektórzy zrobili drobne zakupy. Po zakończeniu bardzo podziękowaliśmy za przeprowadzone warsztaty.

    Swoje prace zabraliśmy ze sobą i ze wspaniałymi humorami wróciliśmy do domu. Dzięki warsztatom wzbogaciliśmy się o nowe doświadczenie związane z rękodziełem. Ten dzień na pewno zostanie w naszej pamięci na długo.

     

    Aleksandra Bukała uczennica klasy III a

    Foto

  • Dzień Patrona

    Dzień Patrona

    Tych, którzy wchodzili do naszej szkoły w czwartek 11 czerwca, witały wielkie litery: DZIEŃ PATRONA. Tego dnia obchodziliśmy święto naszego gimnazjum. Było to też prawdziwe święto nauki. Ponieważ nasza patronka, Maria Skłodowska – Curie, była wybitną fizyczką i chemiczką,  wszystko „kręciło się” wokół przedmiotów przyrodniczych. A zaczęło się kilka dni wcześniej, już  3 i 8 czerwca. Wtedy to odbyły się konkursy o tytuł Mistrza Chemii i Mistrza Fizyki, które w naszej szkole przeprowadzane są już od kilku lat. Tytuły Mistrzów Chemii zdobyli Ryszard Gromek na poziomie klas trzecich, Jakub Chwiłkowski – klas drugich i Aleksandra Olszacka – klas pierwszych. Mistrzem Fizyki klas trzecich został Ryszard Gromek, a klas drugich Wojtek Kozak.

    W czwartek od rana trwał konkurs ekologiczny „Bieg po paszport do przyszłości”. Każdy mógł wziąć w nim udział. Na korytarzach i w holu rozstawione były stanowiska, a na nich czekały testy i zadania praktyczne. Wystarczyło zgłosić się do pierwszego z nich, pobrać kartę zawodnika i na kolejnych przerwach pokonywać zadaniowy tor przeszkód. Pokonanie go ułatwiały ulotki i plakaty. Oto z jakimi zagadnieniami musieli zmierzyć się zawodnicy:

    1. Ochrona wody zaczyna się od Ciebie - sam nie możesz uratować całego świata, dlatego: uratuj, uchroń choć jeden kwiat, jedno źdźbło trawy, jedną kroplę wody.
    2. Każdy z nas jest odpowiedzialny za nasze otoczenie - wybieramy przedmioty jednorazowego, czy wielokrotnego użytku.
    3. Ochrona środowiska zaczyna się przy sortowaniu Twoich domowych odpadów.
    4. Wszystkie sposoby walki ze śmieciami są dobre, ale najlepszym z nich jest niewytwarzanie odpadów lub ograniczenie ich ilości. 
    5. Powietrze jest zanieczyszczone - co Ty możesz zrobić?
    6. Ochrona środowiska zaczyna się wraz ze zmniejszeniem zużycia energii.

    Ostatnie, siódme stanowisko, poświęcone było życiu i działalności  Marii Skłodowskiej – Curie. Tu uczniowie wykazali  się dużą wiedzą. Prawie wszyscy biorący udział w konkursie otrzymali maksymalną ilość punktów.

    Najlepiej poradzili sobie z niełatwymi zadaniami zdobywając maksymalną ilość punktów następujący uczniowie: Szymon Baran, Oliwia Januszko, Błażej Gwiaździński, Karolina Krupieńko, Dominika Ratajczak i Piotr Zjawiony.

    Na pierwszym piętrze kolorowy napis informował, że tu odbywa się „Jarmark cudów”. Naukowe cuda prezentowali uczniowie klas drugich i trzecich. W sali nr 19 odbywał się pokaz doświadczeń chemicznych. Można tam było zobaczyć roztwory nieoczekiwanie zmieniające barwę, np. do złudzenia przypominające krew, pianę wydobywającą się
    z naczynia w niezwykłym tempie i wielkich ilościach, burzę w probówce z autentycznymi błyskami i odgłosami, samozapalające się substancje, jak i tajemnicze substancje gaszące płomień świec oraz inne eksperymenty pod tajemniczo brzmiącymi tytułami: „Lokomotywa”, „Płonący rekin”, „Misiek”.

    W sąsiedniej sali królowała fizyka.Tu z kolei można było samodzielnie wykonać proste eksperymenty dotyczące dźwięków, ciśnienia, działania różnych sił czy napięcia powierzchniowego wody.Chętni mogli spróbować wyciągnąć obrus spod stojących na nim naczyń, zagrać własną melodię na butelkach wypełnionych wodą, sprawdzić, czy dźwięk rozchodzi się szybciej w powietrzu, czy po sznurku albo doprowadzić do wrzenia wodę
    w temperaturze niższej niż 100 °C. 

    Po tak spędzonym dniu nietrudno uwierzyć w słowa naszej Patronki, która twierdziła,
    że „nauka jest czymś bardzo pięknym…”

    Aleksandra Kapiszka

    Mariola Domańska

    Foto

  • Edukacja Prawna

    W dniu 9 oraz 11 czerwca 2015 r. uczniowie wszystkich klas naszego Gimnazjum spotkali się z panią kurator zawodową Agnieszką Zieleńczuk. Celem tego spotkania była Edukacja Prawna, dzięki której uczniowie pogłębili swoją wiedzę na temat funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, dowiedzieli się o prawach ofiar przestępstw, o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec dzieci i młodzieży, o bezpieczeństwie w internecie, czy też o obowiązkach świadka w sądzie.

    Bardzo ciekawa okazała się dyskusja o konsekwencjach prawnych eksperymentowania z dopalaczami i narkotykami. Uczniowie bardzo chętnie zadawali pytania także dotyczące zawodu kuratora. Bardzo dziękujemy Pani Agnieszce za odwiedzenie naszej szkoły i pogłębienie naszej świadomości prawnej.

  • Spotkanie Młodzieży - Lednica

    6 czerwca wyruszyliśmy na  XIX  Spotkanie Młodych  do Lednicy, które poświęcone  było Duchowi Świętemu. Młodzi  ludzie usłyszeli, że nie powinni „ zadowalać się przeciętnością, ale szukać świętości” – mówił podczas Spotkania prymas Polski abp Wojciech Polak. Wieczorem swoje przesłanie do zebranych skierował także  papież Franciszek.  

    Z naszego Gimnazjum wyruszyła 24 osobowa grupa z opiekunami: Anną Gagat, nauczycielem religii  i Anetą Olszacką, instruktorem kulturalno – oświatowym  i rodzicem naszej uczennicy.  Pola Lednickie zgromadziły w tym roku ponad 75 tyś. pielgrzymów  z Polski i zagranicy. Młodzi ludzie swoją obecnością potwierdzili wybór Chrystusa. 

  • Wycieczka do Wrocławia

    Wycieczka do Wrocławia

    W piątek, 29 mają 2015 roku miała miejsce wycieczka do Wrocławia zorganizowana  przez dyrektora naszej szkoły. Pojechali na nią uczniowie, którzy otrzymali stypendium naukowe lub sportowe oraz ci, którzy swoją całoroczną pracą na rzecz szkoły zasłużyli sobie na nią. Było nas około 40 osób. Byliśmy pod opieką czterech nauczycieli.

    Wyjechaliśmy o piątej rano spod przystanku PKS w Kaliszu Pomorskim. Podróż trwała około sześciu godzin. Niby długo, ale w autobusie było bardzo wesoło. Pogoda nam sprzyjała, od rana świeciło słońce i było bardzo ciepło. Po jedenastej byliśmy na Rynku Starego Miasta, gdzie czekał na nas przewodnik. Zwiedziliśmy wspomniany Rynek, Ostrów Tumski, Dzielnicę Czterech Świątyń, Plac Solny oraz Katedrę św. Marii Magdaleny. Po piętnastej poszliśmy do centrum handlowego i mieliśmy godzinną przerwę na obiad. Każdy mógł zjeść to, na co miał ochotę. Po obiedzie poszliśmy do autobusu, który zawiózł nas do Afrykanarium. Mieliśmy 45 minut na zwiedzanie unikatowego na skalę światową kompleksu przedstawiającego różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. W 19 akwariach i basenach o pojemności niemal 15 000 000 l wody prezentowane są zwierzęta zamieszkujące plaże i rafę koralową Morza Czerwonego, rzekę Nil, krainę Wielkich Rowów Afrykańskich, głębię Kanału Mozambickiego, plaże Wybrzeża Szkieletów (Namibia) i Dżunglę dorzecza Kongo. Następnie pojechaliśmy do Ogrodu Japońskiego, gdzie także mieliśmy wolny czas na zwiedzanie. Było tam wiele pięknych kwiatów, stawki, małe wodospady i egzotyczne rośliny. Po godzinie dziewiętnastej wyjechaliśmy z Wrocławia, a przed drugą w nocy byliśmy w Kaliszu.

    Wycieczkę oceniam bardzo pozytywnie. Dobrze spędzony czas w jeszcze lepszym gronie. Według mnie, różnorodność atrakcji sprawiła, że nie było mowy o nudzie. Do tego na lepszą pogodę nie mogliśmy trafić.

    Filip Chwiłkowski

    Foto

  • Azymut Wolin

    Azymut Wolin

    Szybko mijają młodzieńcze lata, zostaje wspomnień czar..., więc uczmy się, bawmy się, póki czas...

    Takie motto przyświecało nam  już 15 maja, gdy  realizowaliśmy główną część projektu pt. „Historia jest nauczycielką życia”, a już 1 czerwca robiliśmy w i e l k i e podsumowanie  lekcji „żywej historii”.

    Poznaliśmy wierzenia Słowian i Wikingów,  więc nadeszła pora, by rozpocząć wędrówkę do miejsc, gdzie można zetknąć się z przeszłością, posmakować potraw i świetnie się bawić. Azymut Wolin, skansen... - ahoj przygodo...! - takie dźwięki rozbrzmiewały w naszych głowach.

    Poranek tego dnia wprawił nas w nieco smutny nastrój, bo padał deszcz i było nijako...

    Humory nam się poprawiły, gdy zasiedliśmy na długich ławach ustawionych pod wielką wiatą. No i rozpoczęło się to, na co czekaliśmy -  zabawa dydaktyczna w szukanie run. Przez 2,5 godziny szukaliśmy „bogów słowiańskich” ukrytych na terenie skansenu (w chatach i innych miejscach), wykonywaliśmy różne polecenia i w nagrodę zdobywaliśmy runy.

    W trakcie warsztatów zjedliśmy smaczne podpłomyki z twarożkiem, miodem oraz innymi specjałami, a na deser dostaliśmy prawdziwe pierniki w kształcie łodzi wikińskiej.

    Wracaliśmy szczęśliwi po dniu pełnym wrażeń, nastrojeni pozytywnie do historii – innej historii, takiej „żywej”, która szybko i łatwo zapada w pamięć.

    Dziękujemy Organizatorom: Panu Burmistrzowi Michałowi Hypkiemu, Radzie Miasta, Dyrekcji naszego Gimnazjum: Pani Dorocie Ławniczak oraz Pani Annie Rydzewskiej,  Pani Wiesławie Minkiewicz i Pani Beacie Krauz ze Stowarzyszenia Sympatyków Gimnazjum, pani Anecie Hrabeć oraz Pani Danucie Kulik, która to wszystko wymyśliła i przygotowała.

    Życzymy Wszystkim udanych urlopów i wiele radości tego lata.

     

                                                                                                                Uczniowie z Koła Regionalnego

                                                                                                         wraz z opiekunką Danutą K

    Foto

  • Fiku – miku na patyku – teatrzyk dla dzieci

    Tytuł wskazuje jednoznacznie, że gościliśmy w naszym gimnazjum  dzieci. Każdy z nas był kiedyś dzieckiem, a niektórzy nigdy nie przestali nimi być...

    W piątkowy poranek, 22 maja 2015r., przyszli do naszej szkoły wyjątkowi goście – dzieci z klas I-III, ze swoimi nauczycielkami: z panią Alicją Bykowską oraz z panią Anną Maziarz.

    Nasza grupa teatralna w składzie: Marika R., Magda K., Zuzia H., Patrycja W., Agata S., Weronika Z., Nikola S., Milena M., przygotowała  małą formę sceniczną  na podstawie książki Anny Świrszczyńskiej pt. „O wesołej Ludwiczce”. Same napisałyśmy scenariusz, zrobiłyśmy kukiełki i namalowałyśmy dekoracje. Nad wszystkim czuwała nasza pani - Danuta Kulik.

    Z ogromną tremą rozpoczęłyśmy przedstawienie, wiedząc, że mamy przed sobą wymagającą widownię. Ku naszemu zdumieniu dzieci z ogromnym zaciekawieniem śledziły kolejne przygody wesołej Ludwiczki, która zapraszając po drodze napotkane zwierzęta i stracha na wróble idzie szukać dobrego i wesołego przyjaciela - króla z piernika. Dzieci szybko wczuwały się w role bohaterów, bo zauważyłyśmy uśmiechy i zadowolenie na twarzach. Wielką radość sprawiło im spotkanie wszystkich bohaterów u króla z piernika i jego zachowanie wobec niespodziewanych gości.

    Po przedstawieniu zaśpiewałyśmy dzieciom piosenkę pt. „Pieski małe dwa”, a one odwzajemniły nam  swoją piosenką, której nauczyły ich Panie nauczycielki.

    Na koniec spotkania poczęstowałyśmy dzieci małymi piernikami, wierząc, że umocni to naszą przyjaźń i jeszcze kiedyś dzieci zechcą nas odwiedzić. 

                                                                                                                 Uczennice z klasy IIIa i IIIb

                                                                                                                  wraz z opiekunką D. Kulik

    Foto

     

  • Historia jest nauczycielką życia

    Historia jest nauczycielką życia

     „Historia jest nauczycielką życia”

    Dzień 15. maja w Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie był inny niż zwykle, bo mieliśmy nietypowe lekcje historii – „żywej historii”. Wszystko zostało zorganizowane po to, by zmienić, choć na chwilę,  „szarą rzeczywistość” szkolną, by można było „przenieść się w przeszłość”, dotknąć broni, rozsmakować się w „tamtych klimatach”.

    O godzinie 9. rano powitaliśmy pasjonatów historii ze Szczecina, ludzi z różnych grup rekonstrukcyjnych:  Słowian, Wikingów oraz żołnierzy z okresu drugiej wojny światowej.

    Wspólnie z nimi obejrzeliśmy nastrojową część artystyczną przygotowaną przez grupę teatralną z naszej szkoły, kierowaną przez panią Danutę Kulik.

    Wprowadzeni w tematykę historyczną spektaklem pt. „Słowiańska historia Polski” powędrowaliśmy myślami gdzieś daleko, w nieznane... Wędrówkę tę umilały nam dźwięki pięknej pieśni pt. „Ballada o Wikingach”, którą zaśpiewały dwie nasze koleżanki: Natalia K.i Ola Dz.

    Po obejrzeniu animowanej historii Polski, wysłuchaliśmy legendy o początku świata według mitów słowiańskich, z której dowiedzieliśmy się jak mogło wyglądać pierwsze spotkanie naszych przodków z ich bogami słowiańskimi. Narratorka Julia O. oraz dwaj aktorzy : Bartek Ch. i Wojtek K. po mistrzowsku odegrali swoje role w teatrze cieni dostarczając nam niezwykłych wrażeń artystycznych.

    Pozostając w tej atmosferze wędrowaliśmy dalej... Smakując kolejne atrakcje artystyczne obejrzeliśmy fragmenty opowieści w klimacie starosłowiańskich lasów, jezior, pogańskich obyczajów i obrzędów. Piękna muzyka ze spektaklu pt. „Topicha” oraz taniec naszych koleżanek z klasy IIIa i I a : Oli B., Pauliny D., Zosi J., Karoliny K., Kasi S., Zuzi B. i Agaty M., oddający Ducha Słowiańszczyzny wywarły na nas niesamowite wrażenie.

    Uroczystość dobiegła końca po tym, gdy Amelia Ł. zaśpiewała piękną pieśń pt. „Woda i ogień”, ale pozostało jeszcze wiele atrakcji w terenie (na boisku szkolnym).

    Od godziny 10.00 wszyscy uczniowie naszego gimnazjum oraz wielu uczniów ze szkoły podstawowej wzięło udział w warsztatach historycznych. Stroje, umundurowanie, sprzęt, narzędzia pracy i broń dały nam konkretny, namacalny, ściśle związany z okresem lub tematem materiał poznawczy. Mogliśmy dotknąć oraz przetestować funkcjonowanie wielu przedmiotów i broni. Poznaliśmy taktykę, obyczaje, taniec i smak potraw, które serwowano w godzinach popołudniowych.

    Wielu małych i dużych mieszkańców naszej Gminy odwiedziło obozowisko rekonstrukcyjne po godzinie 16. w piątek oraz w sobotę w godzinach przedpołudniowych.

    Projekt, który w nietypowy i interesujący sposób zwiększył zainteresowanie uczniów wydarzeniami z przeszłości naszego kraju, a dzieciom ze szkoły podstawowej dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń przygotowała pani Danuta Kulik realizując zadanie publiczne pt. „Historia jest nauczycielką życia”, wspierane przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego Pana Michała Hypkiego.

    W imieniu własnym i Organizatorki dziękujemy Wszystkim, którzy pomogli w tym przedsięwzięciu: Dyrektorom Gimnazjum oraz Szkoły Podstawowej, Zarządowi Stowarzyszenia Sympatyków Gimnazjum, nauczycielom: pani Anecie Hrabeć, Małgorzacie Potocznej- Galerze, panu Albertowi Morozowi oraz wszystkim innym, którzy wraz z uczniami uczestniczyli w lekcjach „żywej historii, a także pozostałym pracownikom Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kaliszu Pomorskim. 

     

                                                                                                Uczniowie z Koła Regionalnego

                                                                                                                oraz D.Kulik

    Foto

     

     

     

  • Weekend młodzieży nad Bałtykiem

    Weekend młodzieży nad Bałtykiem

    W dniach od 15 do 17 maja 2015 r. grupa młodzieży z naszego gimnazjum, licząca 15 uczniów pod opieką pani Anny Rydzewskiej oraz Emilii Bogusz przebywała w ośrodku wypoczynkowym „Imperiall” w Sianożętach, niedaleko Ustronia Morskiego.

    Pobyt nad morzem był bardzo udany mimo kapryśnej pogody. W piątek wieczorem uczniowie po spacerze brzegiem Bałtyku dotarli do Domu Kultury w Ustroniu Morskim, gdzie wzięli udział w festynie zorganizowanym w ramach „Nocy muzeów”. Mieli okazję obejrzeć wystawę fotografii ze starego Ustronia/Henkenhagen i skosztowania potraw z ryb. Najbardziej interesująca była możliwość własnoręcznej budowy fragmentu muru konstrukcji szachulcowej, kiedyś bardzo popularnej na Pomorzu.

    W sobotę po rozgrywkach sportowych uczniowie wraz z opiekunami pojechali do Kołobrzegu, gdzie rozegrali w wielu przypadkach, pierwszy w życiu mecz w kręgle. Nowa dyscyplina znalazła wielu zwolenników wśród uczestników wyjazdu. Wieczorem miało miejsce spotkanie przy ognisku połączone z pieczeniem kiełbasek. Niestety deszcz skrócił wieczorną zabawę.

    Główną atrakcją niedzielną był dla młodzieży wyjazd na kryty basen w Ustroniu Morskim. Po obiedzie, w godzinach popołudniowych pełni pozytywnych wrażeń i energii wszyscy wrócili do Kalisza Pomorskiego.

    Wyjazd zorganizowano dzięki współpracy z OSP w Kaliszu Pomorskim. Dziękujemy druhowi Wiesławowi Kulbackiemu.

    Anna Rydzewska

    Foto

  • Każdy człowiek ma moralny i prawny obowiązek udzielania pierwszej pomocy

    Każdy człowiek ma moralny i prawny obowiązek udzielania pierwszej pomocy

    Gimnazjaliści o tym wiedzą. Stale poszerzają swoją wiedzę i doskonalą umiejętności w tym zakresie podczas lekcji  Edukacji dla bezpieczeństwa oraz podczas różnych konkursów i zawodów.

    W maju jedna z drużyn naszego Gimnazjum awansowała do finału I Wojewódzkiego Konkursu Udzielania Pierwszej Pomocy. 

    Dominik Bereżański, Kasjan Korytkowski, Karol Paprota oraz Ewa Błażewicz i Arleta Janeczek po przybyciu do  Szczecina otrzymali instrukcję oraz mapę z zaznaczonymi punktami zadaniowymi. Ponad 3 godziny poruszali się po terenie przyległym do Wałów Chrobrego i udzielali pierwszej pomocy odgrywającym scenki pozorantom. „ Uratowali” osoby podtopione, pogryzione przez psa, zakrztuszoną kobietę w ciąży, osobę z odciętą dłonią, poszkodowanych w wypadku komunikacyjnym, niemowlę z zatrzymanym oddechem itp.

    Są z siebie dumni. Potrafili dobrze i skutecznie udzielić pierwszej pomocy. Odczuli podczas zawodów, jak bardzo stres wpływa na szybkie podejmowanie decyzji w takich sytuacjach i jak ważna jest wtedy wiedza i umiejętności.

    Finalnie zajęli bardzo dobre V miejsce, choć apetyt był oczywiście większy. Otrzymali nagrody rzeczowe, ale czują, ze największą nagrodą było doświadczenie zdobyte podczas tego konkursu.

    Zawody były zorganizowane na bardzo wysokim poziomie. Odbywały się pod patronatem Wojewody Zachodniopomorskiego, Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty, Członka Zarządu Urzędu Marszałkowskiego, Krajowej Rady Resuscytacji oraz pod mecenatem Prezydenta Miasta Szczecin.

    Organizatorom: Gimnazjum nr 18 w Szczecinie, Wydziałowi Zdrowia Publicznego w Szczecinie oraz koordynatorowi Panu Robertowi Wypart należą się ogromne gratulacje i podziękowania.

    Uatrakcyjnieniem konkursu był pokaz tresury psów ratunkowych oraz zwiedzanie schronu w podziemiach Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie.

                                                                                                                               Opiekun zespołu Renata Pietroń

    Foto

  • Początek nowej drogi...

    W dniu 13 maja br. w holu naszego gimnazjum odbył się wernisaż prac plastycznych naszej uczennicy Oktawii Gwiaździńskiej pt. „Początek”. Tytuł jest bardzo wymowny, gdyż jest to pierwsza wystawa  uczennicy.

    Na wernisaż przybyli zaproszeni goście, Pani Dyrektor Dorota Ławniczak, Pani Wicedyrektor Anna Rydzewska, nauczyciele, uczniowie oraz Najbliżsi naszej artystki.

    Oktawia jest laureatką wielu konkursów o szczeblu powiatowym, regionalnym, wojewódzkim i ogólnopolskim oraz międzynarodowym. Wystawione prace przedstawiają różnorodne techniki plastyczne i podejmują różną tematykę.

    Oktawia z małej perełki stała się prawdziwym diamentem, szczególnie podkreśla wielką  rolę swojej mamy, która jest jej mentorem i impresario.

    Serdecznie gratulujemy Rodzicom tak uzdolnionej córki. Naszej Oktasi życzymy wielu sukcesów  i nieustającej weny twórczej podczas dalszej wędrówki artystycznej.

     

     

                                                                                Aneta Hrabeć

    Foto

  • Gimnazjada- Drawsko Pomorskie 2015

    13 maja 2015 roku po raz kolejny Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Drawsku Pomorskim zorganizowało Regionalną Gimnazjadę Przedmiotową. Honorowy Patronat nad konkursem objęli: Starosta Drawska Pomorskiego oraz Burmistrz Drawska Pomorskiego. Cenne nagrody dla zwycięzców oraz upominki dla wszystkich uczestników fundowali: władze lokalne, przedsiębiorcy, instytucje, firmy oraz wydawnictwa edukacyjne. Regionalna Gimnazjada Przedmiotowa zgromadziła uczniów z 11 gimnazjów .

    Wśród laureatów znaleźli się uczniowie naszego gimnazjum – Aleksandra Olszacka z klasy 1 c oraz Ryszard Gromek z klasy III c. Ola zajęła II miejsce w Konkursie Języka Niemieckiego, Ryszard natomiast zajął II miejsce w Konkursie Matematycznym.

    Uczniowie ci po raz kolejny udowodnili, że ,,sukces przychodzi jedynie do tych, którzy działają, podczas gdy pozostali oczekują jego nadejścia”.

    Gratulujemy!

      

  • Zaproszenie na warsztaty historyczne

    Zapraszamy na warsztaty "żywej historii" w dniach 15-16 maja 2015 roku.

  • Młodzi glosują

    W Gimnazjum im Marii Skłodowskiej – Curie wybory prezydenckie 2015 są takim momentem, w którym uczniowie mogą zabrać głos w sprawach publicznych i zainteresować się polityką. Mają okazję kształcenia nawyku korzystania z przywileju wyborczego. Tę sposobność umożliwili swoim kolegom uczniowie klasy IIa, którzy pod kierunkiem Pani Małgorzaty Potocznej - Galery zorganizowali szkolne PRAWYBORY.


    W organizację ogólnopolskiej akcji szczególnie zaangażowały się Daria Babińska, Urszula Bukała, Sandra Markiecka, Marcela Sobańska i Ewa Wilk. Uczennice pracowały w Komisji Wyborczej i czuwały na prawidłowym przebiegiem akcji w pracy pomagali im  również  Piotr Błażejczyk i Piotr Wierzbiński.  
    Po zakończeniu glosowania  Komisja sprawnie policzyła głosy przekazała wyniki wyborów do Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.


    Największą liczbę głosów wśród Naszych Gimnazjalistów  zdobyli: Korwin – Mikkre Janusz Ryszard - 30,9%, Palikot Janusz Marian – 20%, Kukiz Paweł Piotr – 13,8% obecny prezydent Komorowski Bronisław Maria – 12,6%.

    Organizatorzy

    Foto

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kaliszu Pomorskim
    ul. Toruńska 9, 78-540 Kalisz Pomorski
  • 94- 361-7492 Dyrektor: Dorota Ławniczak; Wicedyrektor: Anna Rydzewska

Galeria zdjęć