W piątkowy poranek 6 listopada br. już po raz trzeci przygotowaliśmy spotkanie literackie dla sześciolatków z sąsiadującej z nami Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego. Po przywitaniu naszych gości zapoznaliśmy ich z treścią książki Marcina Barana pt. „Kłopoty z mlekiem dla kota”. Dzieci z uwagą słuchały tekstu o sympatycznym, odpowiedzialnym chłopcu o imieniu Adam i jego kotce Madzie. Po wysłuchaniu tekstu chętnie odpowiadały na zadawane im pytania. Później opowiadały o swoich kotach, które mają w domu lub na podwórku. Spotkanie było również doskonałą okazją do porozmawiania o emocjach, jakie towarzyszą ludziom np. smutek czy radość. Stałym elementem naszych spotkań jest „zagadkowy stolik”.
Chętne dzieci losowały ze stolika kolorowe kartoniki z tekstem zagadki. Młodzież, prowadząca zajęcia, odczytywała treść, a losujący odpowiadał. Tym razem spotkanie poprowadziło dwoje gimnazjalistów: Natalia i Błażej z kl. II a. Na kolejnej imprezie czytelniczej spotkamy się z sympatycznym Kubusiem Puchatkiem z okazji Święta Pluszowego Misia.
Aneta Hrabeć, Karolina Wagner
W czwartek, 5 listopada, 2015 r. zostaliśmy zaproszeni na spotkanie–debatę z kanadyjskimi żołnierzami w ZSP w Kaliszu Pomorskim. Razem z uczniami: Oliwią Januszko, Jakubem Chwiłkowskim, Piotrem Radeckim, Darią Borowiec oraz Adamem Pszonem, uczestniczyliśmy w bardzo miłym spotkaniu z żołnierzami. W pierwszej części spotkania uczniowie mieli okazję swobodnie porozmawiać z gośćmi, zastosować język angielski w praktyce, przełamując w ten sposób barierę językową.
W drugiej części uczniowie klasy dwujęzycznej przeprowadzili bardzo ciekawy wywiad z zaproszonymi gośćmi, a nasi uczniowie pełnili rolę obserwatorów. Takie spotkania to bardzo interesujący sposób na wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie Panu Dyrektorowi Maciejowi Rydzewskiemu oraz Pani Joannie Bonieckiej za zorganizowanie tak super przedsięwzięcia.
Małgorzata Maziarz
Nowi członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z wizytą w PSP w Drawsku Pomorskim
W dniu 4 listopada 2015r. uczniowie z MDP pojechali do Drawska Pomorskiego do siedziby komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Uczniowie zobaczyli stanowisko dyspozytora, wyposażenie osobiste strażaka oraz wozów bojowych.
Zapoznali się tam z zawodem strażaka. Poznali specyfikę tej trudnej i bardzo odpowiedzialnej pracy. Strażak jest dziś nie tylko specjalistą od gaszenia pożarów, ale także ratownikiem, który dysponując specjalistycznym sprzętem, pomaga ludziom w najtrudniejszych sytuacjach, takich jak wypadki samochodowe, powodzie, katastrofy budowlane, zdarzenia z udziałem niebezpiecznych chemikaliów.
Od strażaka wymagana jest odwaga, chęć niesienia pomocy poszkodowanym i gotowość do narażania własnego zdrowia i życia w razie konieczności. Specyfika pracy wymaga umiejętności pracy w grupie, współdziałania i umiejętności podporządkowania się rozkazom przełożonych.
W dniu 3 listopada w naszym Gimnazjum odbyły się warsztaty o tematyce antynikotynowej, prowadzone przez przedstawicielki Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Drawsku Pomorskim: p.Monikę Wytracz – pedagog oraz p.Iwonę Andrzejczak – psycholog. Warsztaty bazowały na swobodnej wypowiedzi naszej młodzieży na temat stereotypów oraz faktów dotyczących palenia papierosów przez młodocianych.
Panie prowadzące sterowały rozmowę tak, by wzmocnić w uczniach pozytywną postawę – ANTYNIKOTYNOWĄ. Ważne, by o uzależnieniach mówić dużo, często i głośno! Dziękujemy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej za współpracę i wsparcie w walce z uzależnieniami.
Błażej Gwiaździński ma 14 lat, siostrę Oktawię. Lubi zwierzęta. Błażej wyróżnia się jednak wśród rówieśników. W szkole jest normalnym chłopakiem, który lubi sobie pogadać, pograć i ciągle coś jeść. Po szkole każdą wolną chwilę Błażej spędza na treningach i przygotowaniach do zawodów.
Pamiętasz kiedy po raz pierwszy zainteresowałeś się motorami?
Gdy miałem sześć lat, na Boże Narodzenie dostałem pierwszy, prawdziwy motocykl.
Kto Cię wspierał w początkach Twojej pasji?
W mojej pasji wspierała mnie rodzina, najwięcej oczywiście Tata.
Czego uczy Cię ten sport?
Sport ten uczy wytrzymałości, kształtuje charakter.
Pamiętasz najbardziej niebezpieczny upadek dla Ciebie?
Dwa lata temu podczas treningu uderzyłem w drzewo, doznałem złamania lewej nogi.
Dlaczego akurat motocross?
Motocross jest najlepszym sportem na świecie, ponieważ jest jedyny w swoim rodzaju.
W jakich zawodach bierzesz udział?
Motocross, enduro i crosscountry.
Twoje największe triumfy?
7 miejsce w motocrossie.
Czy jesteś związany z jakimś klubem?
Tak, nazywa się on KM Szczecin.
Kto Cię wspiera finansowo?
Mój Tata, Antoni Gwiaździński.
Jak często trenujesz?
Dbam o formę biegając codziennie, a treningi na motorze odbywają dwa razy w tygodniu.
Czy zawsze starasz się jeździć bezpiecznie?
Staram się, ale nie zawsze to wychodzi.
Czym są zawody enduro?
Są to zawody w których poruszamy się po wszystkich nawierzchniach i miejscach.
Jakie emocje towarzyszą Ci na torze?
Towarzyszy mi zabawa, ale też jadę po to aby zwyciężać.
Twój autorytet to…
Moim autorytetem jest mój trener.
Twoje plany na przyszłość?
Stanąć na podium w motocrossie.
Dziękuję za rozmowę. Życzę Ci zdobycia tego upragnionego podium i wytrwałości w tym co robisz.
Aneta Hrabeć
Pamiętamy…
„Rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą.
Jest drogą powszechną, pozostając za każdym razem drogą szczególną,
jedyną i niepowtarzalną, tak jak niepowtarzalny jest każdy człowiek”.
Jan Paweł II
28 października nasza młodzież zaprezentowała program artystyczny poświęcony naszemu Papieżowi.W tym roku dzień papieski obchodziliśmy pod hasłem „Jan Paweł II Papież Rodziny”. Udział w występie wzięli uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich. Wspomnienie o Janie Pawle II dotyczyło najważniejszych faktów z jego życia.
Program artystyczny był przeplatany poezją i piosenkami. Nie zabrakło oczywiście ukochanej pieśni naszego Papieża Polaka „ Barki”, którą odśpiewali wszyscy występujący gimnazjaliści. Całość programu odbyła się przy akordach gitar Oli Olszackiej, Julii Owczarek, Jędrzeja Kozaka i Marka Molskiego. Organizatorkami były Panie: Anna Gagat i Aneta Hrabeć.
Aneta Hrabeć
W dniu 27 października w naszym Gimnazjum odbyła się debata o tematyce antyuzależnieniowej pt. „STOP DOPALACZOM”. Prelekcje prowadzili pani Teresa Dembińska – toksykolog z Zakładu Toksykologii Klinicznej Katedry Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, pani Beata Wierzchowiecka-Protasiuk - socjolog, specjalista socjologii i zachowań ludzkich, dyrektor Agencji Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Szczecinie, pan Jacek Wrona- były funkcjonariusz Policji, biegły sądowy z zakresu kryminologii przestępczości narkotykowej z Częstochowy. Gośćmi spotkania była również pani Jolanta Rokosz – przedstawicielka PSSE w Drawsku Pomorskim oraz pan Seweryn Szymczyk – przedstawiciel MGOPS w Kaliszu Pomorskim, współorganizator tego ważnego wydarzenia. Debata trwała trzy godziny lekcyjne, brało w niej udział czterdziestu uczniów oraz zalewie – niestety – troje rodziców.
Spotkanie rozpoczęła pani Dorota Ławniczak – Dyrektor Gimnazjum, witając przybyłych gości, rodziców i uczniów. Następnie w temat debaty wprowadziła nas pani Teresa Dembińska, która przedstawiła prezentację multimedialną na temat składu chemicznego dopalaczy, ich wpływu na organizm człowieka oraz skutków ubocznych ich zażycia. Kolejną część spotkania, czyli wpływ grupy rówieśniczej i umiejętność asertywnego odmówienia zażycia dopalaczy omówiła pani Beata Wierzchowiecka-Protasiuk. W tej części spotkania uczniowie zadawali liczne pytania, na które uzyskali wyczerpującą, a niekiedy zaskakującą odpowiedź. W ostatniej części debaty głos zabrał pan Jacek Wrona, który opowiedział o swoich wieloletnich doświadczeniach w swojej zawodowej działalności zwalczania przestępczości narkotykowej.
Celem spotkania było uświadomienie młodzieży w wieku gimnazjalnym ogromu niebezpieczeństw jakie niosą za sobą dopalacze. Wszyscy mamy nadzieję, że uczniowie przekażą dalej ideę tego przedsięwzięcia i powiedzą głośno i otwarcie: „STOP DOPALACZOM”!
W dniu 26 października 2015 roku zakończył się kilkuetapowy Szkolny Turniej Trójek Siatkarskich. Po wyłonieniu najlepszych drużyn z klas pierwszych, drugich i trzecich rozegrano ścisły finał, w którym zwyciężyła i uzyskała tytuł MISTRZA SZKOŁY drużyna z klasy I w składzie: Julia Krupińska, Paweł Pawluczuk, Daniel Bieńko.
Klasyfikacja ogólna:
I miejsce: Julia Krupińska, Paweł Pawluczuk i Daniel Bieńko
II miejsce: Patrycja Rzeszuto, Natalia Urban i Michał Skrobacki
III miejsce: Piotr Błażejczyk i team
IV miejsce: Daria Surma, Wiktoria Surma i Zuzanna Ciesiółka
Zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom turnieju gratulujemy i serdecznie zapraszamy na kolejny turniej, tym razem „dwójek siatkarskich”, który odbędzie się już w listopadzie.
Organizatorki: Renata Pietroń i Magdalena Łastówka
W dniu 24 października 2015 roku grupka uczniów klasy 3 „d” i 3 „b” wyruszyła w poszukiwaniu przygód. Trzy godziny aktywnie spędzone w Parku Linowym w Rudnicy k.Wałcza okazały się strzałem w dziesiątkę :)
Młodzi poszukiwacze przygód zmierzyli się z wszystkimi trasami o różnorodnych przeszkodach i rosnącym poziomie trudności (m.in. tyrolki, mosty trzylinowe, most birmański, skok indiański i Tarzana, zjazd na trapezie, złośliwe linki). Sam Park położony jest w uroczej okolicy, wśród lasów, nad rzeką Dobrzycą. Nie można sobie wyobrazić lepszego wypoczynku niż sport w tak uroczej okolicy, w scenerii istnie jesiennej.
Po aktywnych powietrznych wyzwaniach uczniowie udali się na wizytę do Szkółki Krzewów Ozdobnych państwa Krupieńko, znajdującej się tuż obok Parku Linowego. Celem tej wizyty była edukacja zawodoznawcza. Uczniowie mieli okazję zobaczyć proces produkcji roślin od najmniejszej sadzonki do pokaźnych okazów. Pani Anna Krupieńko, pasjonatka roślin, z ogromnym zaangażowaniem opowiedziała nam o funkcjonowaniu swojej szkółki i oprowadziła nas po jej terenie.
Oby takich aktywnych i pouczających wycieczek było więcej:)
K.Kulik
W piątkowy poranek 23 października br. po raz kolejny spotkaliśmy się w bibliotece szkolnej z sześciolatkami z sąsiadującej z nami Szkoły Podstawowej. Tym razem wyruszyliśmy w literacką podróż towarzysząc bohaterce książki Mai i sympatycznej papudze. Zajęcia poprowadziły uczennice z klasy II a: Wiktoria i Natalia. Zapoznały dzieci z treścią książki pt. „Maja na tropie jaja”, a później zaczęła się zabawa.
Maluchy wybierały rzeczy potrzebne im w podróży, zastanawiały się w co zapakować bagaż, a także jakim środkiem lokomocji wyruszyć w nieznane. Na mapie świata wytyczały ciekawe trasy i zastanawiały się, po co ludzie tak naprawdę podróżują? Nie zabrakło też zabawy w zgadywanki i rebusy. Spotkanie było bardzo udane, dzieci z zainteresowaniem słuchały czytanego tekstu, rezolutnie odpowiadały na pytania i świetnie się bawiły. Następne spotkanie już za dwa tygodnie.
Aneta Hrabeć i Karolina Wagner
Gimnazjaliści lubią szkołę. Prawda czy fałsz?
Prawda. Większość gimnazjalistów lubi szkołę.
To tu spędzają czas z rówieśnikami, to tu rozwijają swoje zainteresowania, to tu odnoszą większe i mniejsze sukcesy. Oczywiście również to tu muszą ciężko pracować, są nieustannie oceniani, wymaga się od nich przestrzegania ustalonych zasad. Trudno czasami temu sprostać. Pomaga życzliwość kolegów z klasy i sympatyczna atmosfera.
Uczniowie z Ib wraz z wychowawcą i rodzicami postanowili jak najszybciej się zintegrować i stworzyć taką atmosferę w swojej klasie. Zorganizowali klasowe spotkanie integracyjne. Po bardzo aktywnych przygotowaniach spotkali się w szkole, w październikowe piątkowe popołudnie.
W programie znalazły się zmagania sportowe w siatkówkę, piłkę nożną i kometkę. Po rozgrywkach uczniowie wspólnie przygotowali i zjedli kolację. Następnym punktem były gry i zabawy integracyjne pozwalające się bliżej poznać i polubić. Po zabawach nastąpiły zmagania w grach stolikowych i słuchanie muzyki. Trzeba koniecznie dodać, że muzyka była również „na żywo” zaprezentowana przez jednego z utalentowanych uczestników klasowego spotkania. Nie zabrakło wspólnego oglądania filmów i grania w interaktywne gry. Spotkanie podsumował plebiscyt życzliwości i niechęci, który wykazał, że tej klasie wszyscy są lubiani i akceptowani.
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Gimnazjum w Kaliszu Pomorskim serdecznie zapraszają rodziców/prawnych opiekunów uczniów Gimnazjum na debatę o tematyce antyuzależnieniowej pt. „STOP DOPALACZOM”, która odbędzie się w dniu 27 października 2015 roku o godz. 10:00 w Gimnazjum im.Marii Skłodowskiej-Curie, przy ul.Toruńskiej 9 w Kaliszu Pomorskim, w sali nr 31.
Prelekcje prowadzić będą:
pani Teresa Dembińska- toksykolog z Zakładu Toksykologii Klinicznej Katedry Medycyny Sądowej
pani Beata Wierzchowiecka-Protasiuk- socjolog, specjalista socjologii i zachowań ludzkich
pan Jacek Wrona- biegły sądowy z zakresu kryminologii przestępczości narkotykowej
Zabierzmy głos! Zawalczmy o naszą młodzież!
W dniu 21.10.2015 roku odbył się Turniej Powiatowy szkół gimnazjalnych w piłce nożnej chłopców, zawody rozegrane zostały na stadionie miejskim w Kaliszu Pomorskim. Do rozgrywek przystąpiło aż 7 szkół gimnazjalnych z naszego powiatu: Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej- Curie z Kalisza Pomorskiego, Gimnazjum z Czaplinka, Gimnazjum z Drawska Pomorskiego, Gimnazjum z Wierzchowa, Gimnazjum nr 1 ze Złocieńca, Gimnazjum nr 2 ze Złocieńca-Budowo i Gimnazjum w Świerczynie. Zawody rozegrane zostały „systemem każdy z każdym”, mecz trwał 12 minut. Podkreślić należy bardzo wysoki poziom sportowy turnieju i przygotowanie wszystkich drużyn, każdy mecz był zacięty i wyrównany.
Niestety naszym Gimnazjalistą nie udało się zdobyć mistrza powiatu po raz czwarty z rzędu, na drodze stanęła nam drużyna z Czaplinka, z którą po bardzo zaciętym pojedynku przegraliśmy 2:1. Nasi chłopcy wygrali 5 z 6 meczów: z Gimnazjum Drawsko Pom. 1:0, z Gimnazjum Wierzchowo 2:0, z Gimnazjum nr 2 Złocieniec 2:1, z Gimnazjum w Świerczynie 4:0, z Gimnazjum nr 1 Złocieniec 8:0. Lepsza od nas okazała się tylko ekipa z Czaplinka, która wygrała wszystkie mecze i jako zwycięzcy będą reprezentować powiat drawski w zawodach regionalnych Wojewódzkiej Gimnazjady. Organizatorem zawodów był Pan Waldemar Pawluczuk i Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej - Curie w Kaliszu Pomorskim.
TABELA KOŃCOWA TURNIEJU
Dyrektor informuje, że w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych dla uczniów, którym rodzice nie mogą zapewnić opieki, zorganizowana zostanie w Gimnazjum świetlica szkolna.
Nasze święto
„Zacną rzeczą jest uczyć się, lecz jeszcze zacniejszą nauczać.”
(M. Twain)
14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Jest to święto nie tylko nauczycieli, ale również wszystkich pracowników naszej szkoły. Z okazji tego święta odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez Samorząd Uczniowski. Na początku głos zabrała Pani Dyrektor Dorota Ławniczak składając wszystkim pracownikom naszego gimnazjum najserdeczniejsze życzenia.
Następnie swój występ na temat życia szkolnego przedstawiła grupa teatralna SKAT, którą przygotowała Pani Jolanta Cirzniewska. Uwieńczeniem spotkania był występ muzyczny zaprezentowany przez Pana Konrada Chwastka wraz z uczniami naszego gimnazjum i zaproszonymi gośćmi.
Na koniec każdy z pracowników otrzymał słodki upominek.
Aneta Hrabeć
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Dyrekcji, Nauczycielom i Pracownikom Naszego Gimnazjum dziękujemy za wszystkie starania, które wkładacie w nasze wychowanie i edukację.
Życzymy wiele radości z osiągnięć i sukcesów w pracy dydaktyczno-wychowawczej.
Pragniemy również Państwu podziękować za codzienny trud i wrażliwość na potrzeby młodych ludzi, za poświęcenie, zaangażowanie oraz wskazywanie właściwej drogi w naszym kolejnym etapie życia.
Jednocześnie życzymy aby nie zabrakło cierpliwości i troski o dobro powierzonej Wam młodzieży.
Uczniowie Gimnazjum
Już po raz drugi zaczynamy w naszym gimnazjum akcję czytania dla najmłodszych. Czytanie jak wszyscy doskonale wiedzą, rozwija wyobraźnię, ćwiczy pamięć a przede wszystkim jest źródłem zdobywania wiedzy o otaczającej nas rzeczywistości.
Kontynuując nasze czytanie, realizujemy jednocześnie jeden z ministerialnych priorytetów, które zostały zaplanowane na ten rok szkolny a mianowicie rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
Spotkanie literackie miało miejsce w bibliotece szkolnej. Nasze gimnazjalistki z klasy IIa, Natalia i Wiktoria odczytały naszym sześcioletnim gościom przygodę o Marcie i ufoludku. Dodatkowo dla dzieci przygotowany został zagadkowy stolik oraz zabawa dydaktyczna tematycznie związane z czytanym tekstem. Każdy z pierwszaków na koniec otrzymał kolorowanki. Koordynatorkami akcji czytania są Panie: Aneta Hrabeć i Karolina Wagner.
Aneta Hrabeć
W dniu 21 września 2015 roku uczniowie pierwszych klas Gimnazjum uczestniczyli w spektaklu pt. "Zatrzymani w czasie" w Ośrodku Kultury w Kaliszu Pomorskim.
Spektakl to podróż pełna wzruszeń i wspomnień powojennych okolic Kalisza Pomorskiego. Tekst spektaklu powstał podczas wywiadów z najstarszymi mieszkańcami Białego Zdroju. Dzieci pytały seniorów o sprawy, które dla nich były najważniejsze, o zabawki, czas wolny czy tradycje związane ze świętami.
Wywiady stały się międzypokoleniową wymianą miedzy najmłodszymi a najstarszymi mieszkańcami. Widzowie spektaklu mieli szansę dowiedzieć się jak kiedyś ludzie radzili sobie po wojnie, jak wyglądało dzieciństwo pionierów zamieszkujących okolice Kalisza Pomorskiego.
Spektakl był połączeniem teatru cieni, pantomimy i dziecięcej improwizacji. Oprawę spektaklu stanowią filmy nagrane podczas dwutygodniowych warsztatów przez dzieci pod opieką profesjonalistów. Projekt został zarekomendowany przez Instytut Teatralny w Warszawie, a środki na jego realizacje zostały przyznane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Bardzo dziękujemy Pani Aleksandrze Rajskiej, Pani Aleksandrze Radeckiej oraz Pani Dorocie Izdebskiej za zaproszenie na tak pouczający spektakl.
1 września br. o godz. 10.00 zabrzmiał pierwszy powakacyjny dzwonek w naszym gimnazjum. Przed nami nowy rok szkolny 2015/2016.Jest to czas nowych zadań i zmian, dalszego rozwoju naszych predyspozycji i zdolności. W tym roku szkolnym naukę w naszym gimnazjum rozpoczęło 219 uczniów.
Przybyłych uczniów, rodziców i gości powitały przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego, następnie głos zabrała Pani Dyrektor Dorota Ławniczak, która mówiła o nowych wyzwaniach i priorytetach jakie są przed nami. Przede wszystkim życzyła uczniom samych sukcesów w nauce i zdobywaniu wiedzy oraz rozwijaniu swoich możliwości i pasji. Szczególne słowa zachęty i otuchy Pani Dyrektor skierowała do uczniów pierwszych klas, rozpoczynających naukę w naszej szkole.
Do życzeń dołączył się również Pan Burmistrz Michał Hypki oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Chołuj.
1 września przypada 76 rocznica wybuchu II wojny światowej, dlatego też po uczczeniu poległych minutą ciszy i zakończeniu apelu, delegacja szkolna udała się pod pomnik poświęcony jak głosi wyryty na nim napis "Tym, którzy przywracali polskość tej ziemi", by złożyć kwiaty.
Aneta Hrabeć
W dniach 24.08 – 30.08.2015 r. nasi uczniowie przebywali na obozie sportowym w Centralnym Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Wałczu. Był to pierwszy taki obóz organizowany przez nasze Gimnazjum dla uczniów z oddziałów sportowych. Do dyspozycji mieliśmy bogatą i nowoczesną bazę sportowo- rekreacyjną: 4 pełno wymiarowe boiska trawiaste do piłki nożnej, ergometry, siłownie, korty tenisowe, plaże z boiskiem do siatkówki, basen z sauną.
Czas pomiędzy treningami spędzaliśmy na plażowaniu, grając w siatkówkę plażową , tenisa i w jednym z najbardziej ulubionych miejsc - pokoju gier i zabaw. Codziennie na naszych zmęczonych sportowców czekał wieczorny basen i sauna. Nad naszymi uczniami czuwała doświadczona i zgrana kadra wychowawców: Pani Renata Pietroń i Pan Paweł Gąsiorowski, z kierownikiem: Panem Waldemarem Pawluczukiem.