• Świąteczne czytanie przy choince

    Świąteczne czytanie przy choince

    W piątkowy poranek 18 grudnia br. w Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej – Curie w Kaliszu Pomorskim zorganizowano spotkanie literackie przy choince. Naszymi gośćmi byli uczniowie klasy II a Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego. Gimnazjaliści: Wiktoria i Jakub przywitali gości, a następnie wspólnie z drugoklasistami próbowali odpowiedzieć na pytanie: „Komu potrzebne jest Boże Narodzenie?” Odpowiedź znaleźliśmy w tekście niezwykle nastrojowej bajki terapeutycznej autorstwa Agnieszki Galicy -  pedagoga, terapeuty rodzinnego. Od 15 lat pani Galica pisze bajki i piosenki dla dzieci (wydała 10 płyt). 

    Jest autorką programów telewizyjnych dla najmłodszych (m.in. „Mama i ja”) oraz znanych i lubianych przygód Misia i Margolci. Dzieci wysłuchały również tekst oparty na treści bajki norweskiej Torhild Moen pt. „Stary krasnal”. Główny bohater – stary, zniszczony krasnal choinkowy drżał ze strachu, że już nigdy nie będzie ozdobą choinki świątecznej. Jednakże dzięki dziewczynce Kari i jej mamie krasnal odzyskuje dawny blask.

    Dzieci z uwagą słuchały tekstów, odpowiadały na pytania i dzieliły się swoimi wrażeniami. Z zachwytem oglądały ozdoby choinkowe wykonane przez uczniów gimnazjum i ich rodziców. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem przy choince. Tego typu wydarzenia literackie z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej są organizowane cyklicznie co dwa tygodnie i na stałe wpisały się już w działalność biblioteki szkolnej Gimnazjum im. M. Skłodowskiej – Curie.

    Aneta Hrabeć, Karolina Wagner

    Foto

  • Nasi finaliści

    Nasi finaliści

    Po zakończonych etapach rejonowych konkursów przedmiotowych okazało się, że w tym roku szkolnym mamy aż czworo finalistów.
    Wszyscy są gimnazjalistami mieszkającymi w Kaliszu Pomorskim, mają różne zainteresowania i pomysły na siebie. Łączy ich jedno-pasja jaką jest nauka.

    Jędrzej Kozak jest finalistą z historii. Ma 13 lat, uczęszcza do I klasy. Lubi grę na gitarze, interesuje się piłką nożną, uwielbia gry komputerowe. Na pytanie skąd zainteresowanie historią, odpowiada, że od dziecka lubi słuchać historii o bitwach i ważnych wydarzeniach. Motto Jędrka to „Nigdy się nie poddawaj”.

    Aleksandra Olszacka to finalistka z matematyki, obecnie uczennica II klasy. Ola dokonała swojej charakterystyki w kilku zadaniach.

    „Mam 14 lat i myślę, że moja natura to mix matematyczno-humanistyczny. Nic więc dziwnego, że łączę twarde stąpanie po ziemi ze swoimi marzeniami. Dość szybko logicznie oceniam sytuację i rozwiązuję problemy, ale jak każdy nastolatek uwielbiam się wygłupiać. Czytanie książek to moja największa pasja, która pozytywnie mnie nakręca, dostarcza dużo ciekawej wiedzy, motywacji i wielu pomysłów. Poza tym lubię dobre filmy, muzykę reggae i soul. Uczę się grać na gitarze ( szczególnie bliskie są mi piosenki Eda Sheeran’a).Ogólnie jestem dość kreatywna osobą- często maluję, ale lubię też eksperymentować w kuchni. Jestem typowo nocnym markiem. Uznaję zasadę że „ Sukces to drabina, po której nie sposób wspiąć się z rękami w kieszeniach”.

    Wojciech Kozak jest uczniem III klasy i finalistą z historii.

    Przedstawił się w kilku słowach: „Interesuję się sportem- głównie piłką nożną, historią i łowiectwem od ośmiu lat. Zainteresowanie historią  wzięło się od czytania książek historycznych. Lubię przedmioty ścisłe, zwłaszcza chemię. Chciałbym zdobyć tytuł laureata ponieważ jest to duże osiągnięcie. Daje przede wszystkim komfort wyboru liceum. Dla mnie będzie to najprawdopodobniej Poznań.”

    Przesłanie, które jest dla Wojtka najważniejsze to „Pierwsza myśl jest najlepsza”.

    Jakub Chwiłkowski jest finalistą z chemii i wyjątkowo skromnym chłopcem. Uwielbia piłkę nożną, uczęszczanie do klasy sportowej nie przeszkadza mu w osiąganiu bardzo dobrych wyników w nauce. W drugiej klasie gimnazjum zainteresował się chemią Kuba ma swoje marzenia: „Konkurs dał mi dużo do myślenia, po skończeniu gimnazjum chcę iść do liceum w Poznaniu. W przyszłości marzę o studiowaniu stomatologii”.

    Wszystkim naszym finalistom życzymy zdobycia tytułów laureata w przedmiotowych konkursach.

     

    Aneta Hrabeć

  • Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego

    Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego

    W dniu 11 grudnia 2015r. w hali sportowej odbył się Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego Gimnazjum.

    W zawodach udział wzięły drużyny ze szkół gimnazjalnych z Czaplinka, Kalisza Pomorskiego oraz Gimnazjum nr. 2 w Złocieńcu.

    Uczniowie z Kalisza Pomorskiego zajęli II i III miejsce. II miejsce w kategorii dziewcząt uzyskały Małgorzata Świniuch i Daria Borowiec. III miejsce w kategorii chłopców zdobyli Piotr Moń, Piotr Babiński i Dominik Ostaszewski. Drużynowo pierwsze miejsce zajęły dziewczęta ze Złocieńca, natomiast pierwsze miejsce chłopców przypadło drużynie z Czaplinka.

                Opiekunem zawodów była Violetta Zbytek.

  • Żyj smacznie i zdrowo!

    Żyj smacznie i zdrowo!

    Żyj smacznie i zdrowo! Prowadź zdrowy styl życia! Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić.

    Przepis na sukces to:

    1. Zatrzymaj się na chwilę, usiądź i przeanalizuj jak wygląda twój dzień codzienny pod kątem odżywiania, spędzania czasu wolnego, sposobu relaksowania się.

    2. Zdobądź wiedzę jak być powinno być by długo cieszyć się zdrowiem, pięknym wyglądem, sprawnością umysłową i fizyczną.

    3. Zacznij wprowadzać zdobyta wiedzę w życie. Małymi kroczkami. Najpierw przez tydzień. Potem plan na miesiąc, rok, całe życie.

    Krok pierwszy i drugi Rada Uczniowska Samorządu Szkolnego zafundowała swoim kolegom. Zrobili to tematycznie pod hasłem „Smaczne i zdrowe wariacje jabłkowe”.

    Zorganizowali w gimnazjum Dzień Jabłka. Zaoferowali soki i kompoty jabłkowe, chipsy z jabłek, sałatki owocowe, musy jabłkowe z biszkoptami oraz kilka rodzajów ciast i tart jabłkowych.
    W przygotowaniu tych pyszności pomogli im oczywiście ich rodzice. Wszyscy zajadali się tymi pysznościami. Największym powodzeniem cieszył się sok i chipsy jabłkowe.

    Każdy gimnazjalista został też poproszony o wypełnienie ankiety diagnozującej jego nawyki żywieniowe. Pytania dotyczyły jedzenia śniadania, 5 porcji warzyw i owoców, 5 posiłków, podjadania pomiędzy posiłkami, picia odpowiedniej ilości wody itp. W podsumowaniu ankiety zawarta była analiza stanu aktualnego i rady co trzeba zmienić. Za wypełnienie i przeanalizowanie otrzymywało się nagrodę - pyszne jabłuszko.

    Wszystkim czytającym artykuł życzymy sukcesu w prowadzeniu zdrowego stylu życia.

    Opiekun RU Samorządu Szkolnego

    Renata Pietroń i Emilia Bogusz

    Foto

  • Skąd Święty Mikołaj bierze prezenty?

    Skąd Święty Mikołaj bierze prezenty?

    „Skąd Święty Mikołaj bierze prezenty?”

    Na to pytanie szukali  odpowiedzi uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego podczas spotkania literackiego w naszej bibliotece szkolnej. W poszukiwaniach dzielnie towarzyszyło im dwóch gimnazjalistów -  uczniów klasy II a: Jakub i Błażej, którzy zapoznali dzieci z tekstem bajki edukacyjnej przedstawiającej historię małego Franka. Chłopiec też był ciekawy, skąd tak naprawdę biorą się prezenty. Udało mu się dostać do domu Mikołaja i poznać jego sekret.

    Dowiedział się też, że na prezent każde dziecko musi sobie „zapracować” dobrym zachowaniem. Nasi goście z uwagą słuchali tekstu, a następnie udzielali odpowiedzi na zadawane pytania. Stałym elementem spotkań literackich w bibliotece jest „zagadkowy stolik”, który zawsze wywołuje dużo pozytywnych emocji i śmiechu. Tym razem nie było inaczej. Dzieci chętnie losowały kolorowe kartoniki z treścią zagadki i próbowały podać prawidłową odpowiedź.

    W przypadku problemów inni ochoczo pomagali, a i prowadzący służyli pomocą.  Spotkania literackie w naszej bibliotece rozpoczęliśmy już w roku ubiegłym i było już ich kilkanaście. Pomimo tego cały czas cieszą się niesłabnącym powodzeniem, stąd też na kolejne czytanie jesteśmy już umówieni na 18 grudnia br. Najmłodszym czytelnikom zaprezentujemy  bożonarodzeniowe czytanie pod choinką.

     

    Aneta Hrabeć, Karolina Wagner

    Foto

  • Gimnazjalne mikołajki

    Gimnazjalne mikołajki

    4 grudnia z okazji zbliżających się mikołajek większość  naszych gimnazjalistów otrzymała prezenty. Wzajemne obdarowywanie się to już tradycja naszej szkoły. Uczniowie jak co roku zorganizowali mikołajki w swoich klasach, wzajemnie obdarowując się upominkami. To szczególne święto wprowadziło mnóstwo uśmiechu i sprawiło wiele radości każdemu naszemu gimnazjaliście. Najmilszymi darami były oczywiście pluszaki.

     Aneta Hrabeć

    Foto

  • Dla miłośników polskiej ortografii

    Dla miłośników polskiej ortografii

    Już od kilku lat odbywa się w naszej szkole Konkurs Ortograficzny „O pióro Dyrektora Gimnazjum”. Co miesiąc, od października do maja, uczniowie przystępują do pisania dyktanda. Czasami jest to test z rebusami, czasami po prostu dyktowany tekst. Stopień trudności jest duży, ale nasi uczniowie dają sobie radę. Udział bierze młodzież z różnych klas- wstęp co miesiąc jest wolny. Zmniejsza się tylko ilość miejsc, np. w listopadzie może dojść 10 osób do tych z października, ale w grudniu już tylko 8 (plus trójka z listopada). W tym roku, w miesiącu październiku, listopadzie i grudniu I miejsce zdobyła Michalina Romanowska z klasy III b (zwyciężczyni z tamtego roku), tuż za nią podąża Marek Molski z klasy I a (czasami przegrywa jednym punktem).

    Pierwsze trzy miejsca są nagradzane oceną bardzo dobrą. Udział w konkursie to także pozytywna uwaga- wszak uczniowie robią coś więcej, niż tylko codzienna nauka. W maju odbędzie się konkurs finałowy. Zwycięzca otrzyma cząstkową ocenę celującą z wagą 3 oraz ekskluzywne pióro od Dyrektora Gimnazjum, wręczone podczas apelu na koniec roku szkolnego.

    Zapraszam chętnych- co miesiąc w czwartek, w sali nr 9, po 5 godzinie lekcyjnej- na przerwie piętnastominutowej- informacja na drzwiach.

    Beata Rosentreter

  • Świadomy człowiek bezpieczny od AIDS. Żyjemy bez ryzyka

    Świadomy człowiek bezpieczny od AIDS. Żyjemy bez ryzyka

    W dniu 3 grudnia w naszym Gimnazjum odbył się konkurs profilaktyczny pt. "Żyjmy bez ryzyka" dotyczący wiedzy o AIDS oraz HIV. Konkurs ten został zorganizowany w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS, który co roku przypada na dzień 1 grudnia. Celem konkursu było przede wszystkim poszerzenie wiedzy na temat HIV oraz AIDS wśród młodzieży, promowanie postaw odpowiedzialności za własne życie oraz szacunku wobec siebie i innych, kształtowanie pozytywnych postaw wobec ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS, a także zainspirowanie i integrowanie środowisk szkolnych do działań w zakresie profilaktyki HIV/AIDS.

    Na zaproszenie do konkursu odpowiedzieli i przybyli do naszej szkoły reprezentanci: Gimnazjum z Mirosławca, Gimnazjum z Wierzchowa, Gimnazjum nr 2 ze Złocieńca oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych (klasy pierwsze Liceum Ogólnokształcącego) z Kalisza Pomorskiego. W komisji konkursowej zasiedli: pani Jolanta Rokosz - reprezentantka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Drawsku Pomorskim, pani Małgorzata Kryczka - reprezentantka Służby Zdrowia oraz pan Seweryn Szymczyk - reprezentant Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu Pomorskim. 

    Konkurs rozpoczął się od przemówienia Dyrektora Gimnazjum - pani Doroty Ławniczak, która wyraziła aprobatę dla postawy młodych ludzi promujących profilaktykę HIV oraz AIDS. Następnie uczestnicy konkursu zmierzyli się z testem wiedzy, składającym się zarówno z pytań zamkniętych, jak i otwartych. Po 45 minutach pisemnych zmagań młodzież udała się na smaczny poczęstunek, a komisja rozpoczęła sprawdzanie prac. Miejsce pierwsze w konkursie zdobyła uczennica Gimnazjum w Wierzchowie - Weronika Mazur. Kolejne miejsca na podium zostały rozstrzygniete w ramach dogrywki. I tak miejsce drugie zajęła Lena Hołubowska - uczennica Gimnazjum w Mirosławcu, miejsce trzecie Agata Kmiecik - uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim oraz wyróżnienie - uczennica Wiktoria Kwiatkowska, uczennica Gimnazjum w Wierzchowie. Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Gimnazjum i MGOPS w Kaliszu Pomorskim oraz PSSE w Drawsku Pomorskim. Poczęstunek dla młodzieży i ich opiekunów ufundowało Stowarzyszenie Sympatyków Gimnazjum.

    Wszystkim uczestnikom konkursu i ich opiekunom, szanownej komisji i sponsorom nagród SERDECZNIE DZIĘKUJEMY. Z pewnością nasze działania i współpraca przyniosą widoczne efekty w postawie naszej drogiej młodzieży.
    Kamila Kulik, pedagog Gimnazjum.

    Foto

  • Dziecko w sieci

    Dziecko w sieci

    W dniu 2 grudnia w naszym Gimnazjum odbyły się warsztaty profilaktyczne dotyczące programu "Dziecko w sieci. Cyberprzemoc" prowadzone przez pana Henryka Jeszke z Centrum Praw Człowieka i Profilaktyki Patologii Społecznych w Szczecinku. Dużo nowych i ciekawych informacji naszej młodzieży dostarczyła tematyczna prezentacja multimedialna. Uczniowie na bieżąco i bardzo aktywnie zadawali pytania, co oznacza, że problem internetu oraz przemocy w internecie jest im znany. Podstawą warsztatów było przekazanie młodzieży zasad bezpieczeństwa w sieci. 

    Warto dodać, że pan Henryk Jeszke podkreśla, iż w wychowaniu dziecka, jak i w profilaktyce cyberprzemocy najważniejsze są więzi rodzinne, dobry kontakt z rodzicami oparty na wzajemnym szacunku, zrozumieniu i cieple. W związku z tym apelujemy także do rodziców, by byli czujni na "życie" swoich dzieci w elektronicznym świecie.  

    K.Kulik

  • Lekcja historii inna niż zazwyczaj

    Lekcja historii inna niż zazwyczaj

    We wtorek 1 grudnia uczniowie Naszego Gimnazjum uczestniczyli w zorganizowanej przez Panią Małgorzatę Potoczną-Galera niecodziennej, żywej lekcji historii zatytułowanej: Staropolski Sarmatyzm i Epoka Szlachecka.
    Grupa artystyczna Rekonstrukto przybliżyła gimnazjalistom historię i obyczaje minionych wieków. Uczniowie mieli okazję przenieść się w przeszłości i poczuć atmosferę tamtych czasów.
    Podczas pokazu odbyła się prezentacja obyczajów i kultury szlacheckiej. Zaprezentowano ubiór, ekwipunek oraz różnorodne uzbrojenie. Młodzież  dowiedziała się, jak karano, łamiących prawo. Duże wrażenie zrobiły kary dla złodziei, których zakuwano w dyby, biczowano i obcinano palce. Osoby posądzone o czary poddawanych różnym wymyślnym torturom.

    Niektórzy nasi uczniowie brali udział w scenkach historycznych, mogli dotknąć i przymierzyć repliki strojów, uzbrojenia i mieli również okazję zakosztować „przyjemności” zakucia się w dyby i  usadowienia się  na "kolczastym" krześle tortur. Odbył się też bezkrwawy, zapierający dech w piersiach pojedynek na szable o uwolnienie gimnazjalistki posądzonej o czary. Dzielny Kacper wygrał pojedynek i uwolnił Julkę.  Otrzymał przywilej uznania koleżanki  damą swojego serca,  jednak ze względu na swój młody wiek i panujące współcześnie obyczaje zrezygnował z przysługującego mu prawa :)
    Na zakończenie spotkania istniała możliwość osobistego zapoznania się ze strojem i rekwizytami. Taki sposób przedstawienie dawnej rzeczywistości wzbudza u uczniów ciekawość i wiele emocji. Ta niezwykle barwna lekcja historii na pewno na długo pozostanie w pamięci każdego jej uczestnika.

    Małgorzata Potoczna-Galera i Julka Owczarek

    Foto

  • 1 grudnia- Światowy Dzień Walki z AIDS

    1 grudnia- Światowy Dzień Walki z AIDS

    W tym dniu na całym świecie, w tym i Polski, odbywają się m.in. konferencje, happeningi oraz akcje edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV/AIDS. Krajowe Centrum ds. AIDS (Polska) w ramach Światowego Dnia Walki z AIDS od 2001 roku prowadzi kampanie multimedialne.

    Zobacz film na temat AIDS

  • Andrzejki 2015

    Andrzejki 2015

    Łupinka jabłka na ziemię spada,

     oglądam się, literka A…

    Andrzeja wróżba przepowiada?

     Czy też Adama los mi da?”

    W ten andrzejkowy wieczór

     samych pomyślnych wróżb i spełnionych nadziei.

    Andrzejkowe wróżenie

    W imieniny Andrzeja biblioteka szkolna zorganizowała wróżby andrzejkowe. W rolę wróżbity wcielił się Bogdan z Samorządu Uczniowskiego, który objaśniał znaczenia wylosowanych losów. Przygotowane zabawy andrzejkowe cieszyły się dużym zainteresowaniem, największą atrakcją był kram z marzeniami.

    Pierwotnie andrzejki były okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Kiedyś te wróżby miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych kobiet. Współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci, dlatego wszelkiego rodzaju wróżby możemy potraktować z przymrużeniem oka, jednak z nadzieją, że być może się spełnią. Nasze naszego zmagania z losem i przyszłością uwieczniła Pani Krysia.

    Aneta Hrabeć i Karolina Wagner

    Foto

  • Warsztaty zawodoznawcze

    W dniu 25 listopada w naszym Gimnazjum odbyły się warsztaty zawodoznawcze pt. "Orientacja zawodowa - planowanie kariery zawodowej", prowadzone przez panią Teresę Janiszak – doradcę zawodowego z Powiatowego Urzędu Pracy w Drawsku Pomorskim. Celem warsztatów było przekazanie informacji na temat planowania kariery zawodowej, wyboru zawodu, sytuacji na lokalnym rynku pracy oraz poinformowanie o zasadach wyboru zawodu.

    Propagowanie świadomego, indywidualnego wyboru ścieżki kariery zawodowej, czy też rozwoju zawodowego jest w dzisiejszych czasach bardzo ważne. Istotne jest także zapoznanie młodzieży z dynamiką zmian zachodzących na rynku pracy, wymaganiami wobec kandydatów- umiejętności i kwalifikacje, wskazanie źródeł informacji o kształceniu, zawodach. Priorytetem takich warsztatów jak te dzisiejsze jest uświadamianie młodemu człowiekowi sensu podejmowania odpowiedzialnych decyzji zawodowych (szkoła, praca). Nasi uczniowie podczas warsztatów mieli okazję m.in. wykonać test samooceny, poprzez który określa się obszary zawodowe, obszary zainteresowań.

    Bardzo dziękujemy pani Teresie Janiszak za przekazanie cennych informacji zawodoznawczych naszej młodzieży oraz Powiatowemu Urzędowi Pracy za współpracę.

    Foto

  • Dzień Życzliwości

    Dzień Życzliwości

    W naszym gimnazjum obchodziliśmy Dzień Życzliwości. Uczniowie: Ula Bukała, Marcela Sobańska, Bogdan Stasiak i Marcel Łastówka w ramach integracji całej społeczności szkolnej przygotowali losy z sentencjami dobrych myśli i uczynków. Każdy uczeń został obdarowany buźką. Podkreśliliśmy w ten sposób jak ważna jest odrobina życzliwości i szacunku na co dzień. Pamiętajmy o tym nie tylko od święta.

    Emilia Bogusz i Renata Pietroń

  • Dzień Misia

    Dzień Misia

    „Jestem sobie mały miś, śmieszny miś,
    znam się z dziećmi nie od dziś!”

    Są to chyba najbardziej znane słowa w Polsce, z dobranocki „Miś Uszatek”. 25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Od 113 lat dzieciństwo umila nam najlepszy przyjaciel. Misiaczek, przytulanka . Czym byłoby nasze dzieciństwo gdyby nie ON? Każdy z nas miał w swoim życiu przynajmniej jedną taką maskotkę, którą tuliliśmy do snu i której powierzaliśmy nasze najskrytsze tajemnice.

    Misiowe obchody rozpoczęliśmy już 20 listopada, gdy Natalia i Błażej z kl. II a czytali naszym najmłodszym kolegom ze szkoły podstawowej” Przygody Kubusia Puchatka”. O godz. 11:20 wszyscy miłośnicy Misiów dokonali pamiątkowego zdjęcia ze swoimi pluszakami.

    Aneta Hrabeć i Karolina Wagner

  • Spotkanie z Puchatkiem i jego przyjaciółmi w bibliotece

    Spotkanie z Puchatkiem i jego przyjaciółmi w bibliotece

    Po raz kolejny w naszej bibliotece gościliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego. Tym razem były to dzieci z klasy I a z wychowawczynią P. Alicją Bykowską. Tematem przewodnim imprezy było zbliżające się Święto Pluszowego Misia (25 listopada). Dla dzieci przygotowano kilka historyjek z życia Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. Uczniowie z uwagą słuchali opowiadania o poszukiwaniach zagubionego ogona Kłapouchego, o tym jak Puchatek z Prosiaczkiem tropili łasicę, jak Kubuś chciał dostać się na drzewo po miód i wreszcie o tym, jak misia „łakomczucha” spotkała kara. Uczestnicy spotkania rezolutnie odpowiadali na pytania do tekstu. Dużo radości sprawiło dzieciom rozwiązywanie zagadek. Na zakończenie spotkania pierwszoklasiści otrzymali kolorowe misie na patyczkach, a na drugie śniadanie – „małe co nieco” w postaci soczystych i pachnących jabłek.

    Spotkanie poprowadziło dwoje gimnazjalistów z klasy II a: Natalia i Błażej.

    Karolina Wagner, Aneta Hrabeć

    Foto

     

  • Jabłka pełne witamin

    Jabłka pełne witamin

    Aż dwie tony jabłek zostały przywiezione dzisiaj do naszego gimnazjum z gospodarstwa sadowniczego z Białośliwia, w województwie wielkopolskim. Jest to kontynuacja programu wsparcia producentów owoców i warzyw realizowanego przez Agencję Rynku Rolnego.
    Pyszne, soczyste owoce trafią do uczniów i ich rodzin. Wszyscy uczniowie mają nieograniczony dostęp do soczystych owoców. Jabłka wystawione są w stołówce szkolnej. Skrzynie z jabłkami będą systematycznie uzupełniane.
    Przypominamy wszystkim, że dietetycy zalecają zjedzenie przynajmniej dwóch jabłek w ciągu dnia – rano dla urody, a wieczorem dla dobrego zdrowia. Najcenniejsze w tych owocach są gniazda nasienne i skórka, gdyż w nich znajduje się najwięcej pektyn, które oczyszczają organizm z substancji trujących. Spośród wszystkich witamin obecnych w jabłkach, najważniejsza jest witamina C, która wzmacnia układ odpornościowy.100 g jabłka to tylko 30–50 kcal.
    Wszystkim życzymy smacznego!

    Aneta Hrabeć

  • Góra Grosza – XVI edycja

    Zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej akcji  „Góra Grosza”. Akcja organizowana jest w szkołach i przedszkolach w całej Polsce w dniach od 23 listopada do 4 grudnia 2015 roku. Celem akcji jest zebrania funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym do tworzenia takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego. 

    Organizatorem akcji  jest Towarzystwo Nasz Dom. Zachęcamy do udziału wszystkie klasy. O szczegóły akcji warto zapytać w naszej bibliotece szkolnej.

    „Każda drobna moneta może pomóc Twojemu koledze lub koleżance”

     

    Aneta Hrabeć, Karolina Wagner

  • 11 listopada

    11 listopada

    „Wolność kocham i rozumiem

     Wolności oddać nie umiem”

    10 listopada odbyły się w naszym gimnazjum uroczystości związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Przygotowany program był montażem słowno-muzycznym, który przypomniał najważniejsze fakty historyczne z dziejów naszego kraju podczas zaborów i próby podejmowane przez Polaków w celu odzyskania niepodległości.
    Uczniowie odegrali dramę: zniknięcie naszej Ojczyzny z mapy Europy za sprawą trzech sąsiednich państw oraz krwawe walki powstańcze i bohaterstwo Polaków. Program był przeplatany występem zespołu wokalnego pod przewodnictwem Pana Konrada Chwastka i przy akompaniamencie Doriana Dybnera. Wspólnie odśpiewano piosenki: „Wojenko, wojenko…”oraz „Rozkwitały pąki białych róż”. Cały program pt. „Ta, co nie zginęła…” został przygotowany przez Panią Jolantę Cirzniewską. Zebrani nauczyciele, uczniowie oraz personel szkoły nagrodzili występujących gromkimi brawami.

    11 listopada w 97 rocznicę odzyskania niepodległości zgodnie z naszą już tradycją, gimnazjaliści podczas głównych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, przy pomniku „Tym, którzy przywracali polskość tej ziemi” wręczali mieszańcom Kalisza Pomorskiego wykonane własnoręcznie kotyliony.

    Aneta Hrabeć

    Foto

  • Święto Patronki

    Święto Patronki

    6 listopada br. odbyła się uroczystość z okazji urodzin naszej Patronki Marii Skłodowskiej-Curie. Zebranych nauczycieli, uczniów oraz liczne grono rodziców powitały uczennice klas trzecich.

    W tym roku przypada 148 rocznica jej urodzin. Zuzanna Gabrych przypomniała najważniejsze fakty z życia uczonej a Natalia Sowała odczytała wiersz poświęcony naszej Patronce.
    Kolejnym etapem było przedstawienie składu Samorządu Uczniowskiego. Przewodniczącym został Marcel Łastówka.
    Następnie zgodnie z tradycją naszego gimnazjum odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych. Zanim jednak zostali przyjęci w poczet naszych gimnazjalistów, musieli przejść chrzest. Przygotowane zadania polegały m.in. na prezentacji klasy, wykonaniu portretu Marii Skłodowskiej-Curie, zjedzeniu ptysia na czas bez pomocy rąk oraz zaśpiewaniu wybranych utworów. Punkty dla swojej klasy mogli również zdobyć wychowawcy. Po podsumowaniu wszystkich zadań zwycięzcą została klasa Ic. Podsumowaniem były postrzyżyny ogonów.
    Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego odbyła się część oficjalna ślubowania. 70-ciu pierwszoklasistów złożyło przysięgę obiecując: „My, uczennice i uczniowie klas pierwszych Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej- Curie w Kaliszu Pomorskim świadomi powagi chwili –stajemy przed sztandarem i uroczyście ślubujemy strzec honoru szkoły, stać się godnymi jej tradycji, kształtować umysły i charaktery tak, aby w przyszłości mogła być z nas dumna. Ślubujemy. Pamiętając szlachetną postać Marii Skłodowskiej-Curie, wielkiej Polki, oddanej bezgranicznie nauce ślubujemy stawiać dobro narodu ponad własne, rozwijać w sobie postawę obywatelską, być wiernym ideałom humanizmu. Ślubujemy. Pamiętając o tym, że na naszą naukę i wychowanie składa się trud nauczycieli i rodziców ślubujemy nie zawieść pokładanego w nas zaufania, pracować odpowiedzialnie i twórczo. Ślubujemy.
    Po złożeniu ślubowania przez pierwszaków, wystąpiła Pani Dyrektor Dorota Ławniczak, która życzyła naszym najmłodszym gimnazjalistom dobrych wyników w nauce oraz pracowitości i ambitnych planów. Niezwykła niespodzianka czekała gospodarzy klas pierwszych i ich wychowawców. Pani Dyrektor przygotowała dla nich szklankę soku cytrynowego, która miała być znakiem pozytywnej energii.

    Na koniec uroczystości odbył się finał głosowania, w którym wybierano „Nauczyciela na medal”. W gronie wyróżnionych znalazły się Panie: Mariola Domańska, Barbara Tuziak oraz Pan Waldemar Pawluczuk. Zwyciężczynią została pani Beata Rosentreter. W konkursie na najciekawiej prowadzone lekcje wyróżnili się :Jolanta Cirzniewska, Mariola Domańska, Barbara Tuziak oraz Beata Rosentreter. Po południu odbyła się dyskoteka dla wszystkich klas gimnazjalnych przygotowana przez Samorząd Uczniowski.

    Cały program ślubowania uczniów klas pierwszych i obchodów Dnia Patronki został przygotowany przez panie: Emilię Bogusz i Renatę Pietroń-opiekunki Samorządu Uczniowskiego.

    Aneta Hrabeć

    Foto

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kaliszu Pomorskim
    ul. Toruńska 9, 78-540 Kalisz Pomorski
  • 94- 361-7492 Dyrektor: Dorota Ławniczak; Wicedyrektor: Anna Rydzewska

Galeria zdjęć