O tym jak ważna jest znajomość udzielania pierwsze pomocy, nie trzeba nikogo przekonywać. Każdy z nas, w każdej chwili może takiej pomocy potrzebować lub też będziemy musieli takiej pomocy udzielić.
Dlatego też w naszym gimnazjum odbyło się szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. W szkoleniu uczestniczyli nauczyciele oraz pracownicy szkoły. Szkolenie poprowadził doświadczony ratownik medyczny, pan Jarosław Tarnowski.
Nasz szkolenie objęło zajęcia teoretyczne oraz praktyczne, przygotowujące do prawidłowego reagowania oraz udzielenia pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia. Poznaliśmy prawne aspekty ratownictwa medycznego. Doskonaliliśmy na fantomach umiejętności w resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Nauczyliśmy się jak sobie radzić przy różnych urazach oraz jak reagować podczas zadławień i udarów.
Dzięki szkoleniu nasze opory zostały przełamane i dziś już wiemy w jaki sposób możemy uratować komuś życie.
Aneta Hrabeć
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa do biblioteki wpłynęła druga tura nowości książkowych dla młodzieży. Wśród nowo zakupionych książek młody czytelnik znajdzie wiele ciekawych pozycji z literatury fantastycznej, biograficznej, wojennej i podróżniczej. Listę nowości warto rozpocząć od książki bardzo popularnego brazylijskiego pisarza Paulo Coelho pt. „Być jak płynąca rzeka”. W tych krótkich, lecz głębokich tekstach pisarz przekazuje swoją filozofię życia. Inspiracją pisarską są zwyczajne zdarzenia: kłótnia z sąsiadem, wizyta w centrum handlowym czy wycieczka w góry. Te pozornie nieliterackie tematy okazują się znakomitym punktem wyjścia do rozważań o ludzkim losie, śmierci i miłości.
Na uwagę zasługuje również książka pt. „Cel za horyzontem. Opowieść snajpera Gromu”. Są to sensacyjne wspomnienia snajpera GROM, jednego z najbardziej doświadczonych oficerów tej jednostki. Podpułkownik Karol K. Soyka ujawnia prawdziwe oblicze elitarnego i sławnego ugrupowania komandosów. Opowiada o tym, jaka naprawdę jest ta jednostka, jak przeprowadza się selekcję i buduje mentalność najlepszych żołnierzy. Opisuje również niezwykle trudne operacje przeprowadzone w Iraku, Zatoce Perskiej czy na Haiti.
Kolejna ciekawa pozycja książkowa to: „Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń” – Nick Vujicic cierpi na rzadkie schorzenie objawiające się brakiem kończyn. Jednakże ten młody człowiek pokonuje niewyobrażalne ograniczenia wynikające z jego niepełnosprawności i dziś prowadzi aktywne życie. Podróżuje po całym świecie dając nadzieję i inspirację milionom ludzi.
Dla miłośników sportu i nie tylko, polecamy książkę biograficzną o Kubie Błaszczykowskim. Sportowiec po raz pierwszy w szczerych rozmowach z dziennikarką Małgorzata Domagalik, opowiada o sobie, o trudnym dzieciństwie, o tragicznej śmierci matki, buncie dorastania i mozolnym pokonywaniu demonów z przeszłości. Dzieli się przemyśleniami, jak radzić sobie z przeciwnościami losu i jak nie zgubić się w świecie mediów.
Dziewczętom polecamy książkę pt. „To ja, Malala”. Warto poznać historie tej pakistańskiej dziewczyny, która z narażeniem życia walczy o prawa kobiet i ich dostęp do edukacji.
Wszystkich gimnazjalistów zachęcamy do przeczytania książek z serii „Dziennik cwaniaczka”. Tytułowy cwaniaczek to nastolatek Greg Heffley - „rzucony przez los” do gimnazjum. Bohater swoje zmagania opisuje w prowadzonym przez siebie dzienniczku.
W bibliotece nasi czytelnicy znajda również takie książki jak: Ewy Grętkiewicz „Zakręcona na Maksa”, Hanny Ożogowskiej „Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek”, Agnieszki Tyszki „Miłość bez konserwantów” i „Smażone tablety”, Katarzyny Ryrych „Denim blue”, Agaty Christie „Dwanaście prac Herkulesa”, Ewy Nowak „Yellow bahama w prążki”, „Zapiski luzaka”, „Życie Pi”, poezję Wisławy Szymborskiej i ks. Jana Twardowskiego.
Dla miłośników literatury historycznej i wojennej polecamy takie książki jak: „Ocalały- Auschwitz, marsz śmierci i walka o wolność”, Anny Janko „Mała zagłada”, K. Lanckorońskiej „Wspomnienia wojenne”, A. Herbich „Dziewczyny z Powstania. Prawdziwe historie” , Wiesława Adamczyka „Kiedy Bóg odwrócił wzrok. Odyseja wojenna, wygnanie i wybawienie” czy Anny Mieszkowskiej „ Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej”.
To jeszcze nie koniec zakupów. Już wkrótce kolejna dostawa nowości, ale o tym w następnej odsłonie.
Nauczyciel bibliotekarz Karolina Wagner
„Jeśli życzliwość jest szczera i nieobłudna, to jest niezwyciężona” – słowa Marka Aureliusza nadal nie tracą na aktualności. Życzliwość warto pielęgnować zawsze i wszędzie, o tym przypomina ten dzień.
I tak w naszym gimnazjum po raz kolejny obchodziliśmy Dzień Życzliwości. Uczniowie w ramach integracji całej społeczności szkolnej przygotowali losy z sentencjami dobrych myśli i uczynków. Każdy uczeń został obdarowany buźką. Ponadto rozwieszono na korytarzach szkolnych ogłoszenia z krzepiącymi słowami.
Emilia Bogusz i Renata Pietroń
20 listopada w Polsce – po raz trzeci w historii – obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. W ciągu całego roku nie ma lepszego momentu, aby mocniej niż zwykle upominać się o poszanowanie praw najmłodszych oraz uznanie ich podmiotowości. To dzień, w którym wyjątkowego znaczenia nabiera proste pytanie zadane dziecku: „Które prawo jest dla Ciebie najważniejsze?”
Bez wątpienia – 20 listopada to święto dzieci i dorosłych. Czas uśmiechu, refleksji, rozmów o dziecięcych potrzebach, troskach i doskonały moment na zadanie niezadanych dotychczas pytań. Z całego serca życzę wszystkim dzieciom i dorosłym, aby w Ogólnopolskim Dniu Praw Dziecka znaleźli na nie tylko te właściwe odpowiedzi.
Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak
W dniu 15 listopada br. na długiej przerwie odbyło się podsumowanie konkursów, które były organizowane w Tygodniu Niepodległości na wesoło przez Panie: Danutę Kulik i Anetę Hrabeć.
Uroczyste wręczenie nagród zaczęło się od powitania naszych najmłodszych przyjaciół ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego. Uczniowie klas II c i II d wraz w wychowawczyniami otrzymali od Pani Dyrektor Doroty Ławniczak dyplomy i słodycze.
W konkursie literacko-plastycznym „Pozdrawiam Cię z okazji Święta Niepodległości” pierwsze miejsce zajęła klasa I a, przepiękną pocztówkę dla klasy wykonała Zofia Stąporek. Drugie miejsce zajęła klasa III a, trzecie -klasa Ib.
W konkursie plastycznym na „Plakat w 98. rocznicę Niepodległości” I miejsce zajął Adrian Narowski z kl. II b, II miejsce zdobyła Julia Owczarek z kl. IIId ,
III miejsce przypadło Patrycji Marcinkowskiej z kl. III d.
W kategorii strój patriotyczny zwyciężyli uczniowie klasy III c, w składzie: Bogdan Stasiak, Roksana Chyćko, Anna Kaczmarzewska, Martyna Perłak, Patrycja Stodulska i Małgorzata Świniuch.
Najbardziej efektowne stroje z okresu dwudziestolecia międzywojennego zaprezentowały: Jowita Wieczorek, Gabriela Jarzębska, Wiktoria Morawska i Pani Barbara Tuziak.
Najlepsze prace literackie pt. „ List do przyjaciela, który opuścił Polskę, nakłaniając go do powrotu do kraju”, napisali Natalia Lewandowska z kl. III a, Marika Kropidłowska z kl. II b i Oliwer Jakubowicz z kl. III a.
Kolejnym bardzo smakowitym zadaniem był konkurs na patriotyczne ciasto oraz jego oryginalną nazwę.
I miejsce zajął „Narodowiak” klasy II b.
II miejsce przypadło aż trzem klasom: klasie II c za „Polskę Walczącą”, I b za „Szachownicę Narodową” i klasie I a za „ Słodziutkiego Polaczka”.III miejsce zajęła klasa III d i ich „ Słodka niepodległość”.
Aneta Hrabeć
W tym roku szkolnym obchody Święta Niepodległości w naszym gimnazjum przybrały inny wymiar. Celem uczniów Kółka Regionalnego wraz z opiekunką: panią Danutą Kulik oraz uczniów klasy 3 a wraz z wychowawczynią: panią Anetą Hrabeć było odejście od sztywnej sztampy i patetyzmu. Głównym założeniem była zabawa i tak się też stało.
Nasza impreza trwała trzy dni i była prawdziwym maratonem.
We wtorek (8 listopada) każdy z nas mógł odrysować swoją dłoń na biało- czerwonej fladze. W środę (9 listopada) bawiliśmy się dalej. Malowaliśmy i wycinaliśmy wąsy, okulary i uśmiechy. Podczas przerw tańczyliśmy wraz z naszymi młodszymi kolegami ze szkoły podstawowej do taktów polskiej muzyki XIX i XX wieku. Na ekranie w holu szkoły można było obejrzeć fragmenty starych filmów pt." Jak żyli Polacy w dwudziestoleciu międzywojennym?"
Uwieńczeniem zabawy było wspólne budowanie Pomnika Wolności w barwach biało-czerwonych.
Czwartek był dniem szczególnym. Zaczęliśmy od uroczystego apelu, który nazwaliśmy przyjęciem urodzinowo-odrodzeniowym. Odśpiewaliśmy wspólnie najbardziej znane pieśni patriotyczne. Uwieńczeniem był występ Daniela Bieńko, który zaśpiewał piosenkę pt. " Pamiętaj". Po apelu odbył się pokaz mody z lat dwudziestych. Zaprezentowane stroje wzbudziły nie lada zachwyt. Po uroczystości wszyscy chętni, ubrani w nasze barwy narodowe wzięli udział w "Pochodzie radości" do Urzędu Miasta. Przy kaliskim pałacu odbył się happening. Wspólnie połączyliśmy się w geście życzliwości.
Następnie delegacja naszego gimnazjum udała się do Urzędu by podarować Panu Burmistrzowi zwycięskie ciasto patriotyczne oraz pocztówki okolicznościowe, które nasza młodzież wykonała w ramach niepodległościowych konkursów.
Nasze podarunki w zastępstwie Pana Burmistrza przyjął Zastępca Burmistrza Kalisza Pomorskiego, Pan Tomasz Kołtun, który serdecznie podziękował naszej młodzieży za tak miłą niespodziankę.
Dziękujemy w szczególności klasie II c i II d ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego oraz ich wychowawczyniom: pani Darii Piecewicz i pani Oktawii Kolobius za serdeczną współpracę i chęć zabawy z nami. Dziękujemy Dyrekcji naszego gimnazjum i kolegom po fachu za cierpliwość i wyrozumiałość podczas tych hałaśliwych dni. Serdeczne podziękowania składamy również wszystkim zaangażowanym gimnazjalistom. Pokazaliście, że potraficie się super bawić i skrupulatnie wypełniać wszystkie nasze zadania, które zostały dla Was przygotowane.
Aneta Hrabeć
W dniu 8 listopada w naszym Gimnazjum zostały przeprowadzone zajęcia warsztatowe na temat środków uzależniających przez pracownika Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Drawsku Pomorskim, panią Monikę Wytracz.
Uczniowie wszystkich klas pierwszych (łącznie 71 uczniów) uczestniczyło w zajęciach warsztatowych na temat środka uzależniającego a papierosów. Celem zajęć było porządkowanie wiedzy na temat szkodliwego wpływu palenia tytoniu nie tylko na narządy oddychania, ale na cały organizm. Celem głównym było zapobieganie palenia tytoniu wśród uczniów. Uczniowie zapoznali się z różnymi stwierdzeniami dotyczącymi palenia po czym dyskutowali nad stwierdzeniami budzącymi najwięcej kontrowersji. Przedstawiali również swoje pomysły, oceniali wypowiedzi koleżanek i kolegów. Uczniowie mieli okazję swobodnie wyrazić opinie i przekonania na temat środków uzależniających. Dobra świadomość własnych przekonań, sprawdzenie ich zasadności oraz porównanie z poglądami i wiedzą innych pozwala na wzmocnienie prawidłowych, ale niezbyt dobrze nazwanych czy uświadomionych przekonań i nastawień. Wiele opinii i sądów okazuje się być stereotypami, mitami skłaniającymi po sięganie po takie środki.
Efektem przeprowadzonych zajęć jest wiedza uczniów o tym, że:
-palenie tytoniu pociąga za sobą przejściowe jak i długofalowe skutki fizjologiczne, estetyczne i zdrowotne
-zaprzestanie palenia przynosi korzyści natychmiastowe
-jest moda na niepalenie: większość dzieci, młodzieży nie pali. Dorośli również przestają palić.
K.Kulik
Na początku był show, który przygotowały klasy pierwsze dedykując swoje występy naszej patronce Marii Skłodowskiej- Curie z okazji jej urodzin. Na chwilę przenieśli nas do Francji, drugiej ojczyzny Marii. Przy francuskiej muzyce odwiedziliśmy Moulin Rouge Plac Pigalle, Wzgórze Montmartre.
Potem był szał. Brać uczniowska przygotowała dla pierwszaków i ich wychowawców szereg zadań. Pili mleko dowolnym sposobem, zwijali kłębki włóczki, budowali wieżę Eiffla, rysowali portrety patronki, odpowiada na trudne pytania. Po rzetelnym wykonaniu zadań obcięto im uszy i ogony co oznaczyło przyjęcie do naszej społeczności. Na potwierdzenie tego faktu wręczono im odpowiednie certyfikaty. Najwięcej punktów i nagrodę główną zdobyła klasa I a, jak to z „ ananasami” bywa. Szał zakończyła chwila powagi czyli złożenie ślubowania przez wszystkich pierwszoklasistów.
Na sztandar szkoły uroczyście ślubowali strzec honoru tej szkoły, być godnymi jej tradycji, kształtować swoje umysły i charaktery. Pracować odpowiedzialnie i twórczo.
Rap, ale jaki rap. W ramach niespodzianki, na zaproszenie księdza Piotra Śmiechury odwiedziła nas grupa muzyczna FULL POWER SPIRIT. Przygotowali dla nas program ewangelicko- motywacyjno- profilaktyczny „ Znajdź pomysł na siebie”. Przekaz zachęcający nas do pełnego przeżywania miłości w oparciu o wartości i zasady dekalogu przeplatali własnymi utworami rapowymi.
Było szałowo i duchowo.
Samorząd Szkolny.
Dnia 3. listopada 2016 r. dobiegły końca dwie inicjatywy realizowane w Kaliszu Pomorskim w ramach projektu EKDUS (Edukacja Kulturowa dla Umiejętności Społecznych) dofinansowane przez Narodowe centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2016-2018. Pierwsza z nich pt. „Uwolnij tkaniny - radość z szycia” realizowana była przez J. Girtler i B. Tuziak. Inicjatorki zachęcały uczestników projektu do wspólnego poznawania tajników szycia i wykorzystania nowych umiejętności do stworzenia toreb, maskotek, patchworków. Inicjatywa wymagała od uczestników dużo kreatywności. W efekcie powstało mnóstwo ciekawych i kolorowych prac, które zostały zaprezentowane na wystawie podczas finału. Inicjatorkami działań realizowanych w ramach drugiego projektu pod hasłem „Przerwa na muzę w przerwie na lunch” były B. Tuziak i A. Olszacka. Młodzież zaangażowana w tą inicjatywę uczyła się pracy dziennikarskiej tworząc redakcje radiowęzła szkolnego i wymyślając na każdy dzień października audycję pełną muzyki, a także ciekawostek, żartów czy życzeń. Były one mniej lub bardziej poważne, bo przede wszystkim miały uprzyjemnić uczniom i nauczycielom czas podczas długiej przerwy. Obie inicjatywy realizowane były przy współpracy Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim i Gimnazjum im. M. Skłodowskiej-Curie w Kaliszu Pomorskim. Finał rozpoczął się od multimedialnej prezentacji obu projektów. Zaprezentowane zostały filmy podsumowujące inicjatywy oraz fragmenty sond będących wynikiem warsztatów radiowych realizowanych w Szczecinie i w Kaliszu Pomorskim. Działania doceniła pani Dorota Ławniczak –dyrektor Gimnazjum w Kaliszu Pomorskim składając serdeczne gratulacje uczestnikom i inicjatorom. Popołudnie zakończyło się muzycznie. Jako pierwszy kilka improwizacji jazzowych wykonał zespół Improjazz Quartet, następnie zaprezentował się zespół NALEPA BAND prezentujący znakomity dorobek Tadeusza Nalepy przeplatany ciekawostkami, które przybliżyły publiczności prezentowane utwory, postać tego wybitnego twórcy, a także historie jazzu i bluesa na świecie i w Polsce.
Już po raz drugi w tym roku szkolnym w bibliotece szkolnej Gimnazjum im. M. Skłodowskiej – Curie w Kaliszu Pom. zorganizowana została sympatyczna impreza czytelnicza . Tym razem w spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy III a z sąsiadującej z nami Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego. Gospodarzami i prowadzącymi byli uczniowie klasy I b: Amelia Stefanowicz, Maja Łastówka i Bartek Garbacz.
Tematem przewodnim spotkania był obchodzony niedawno Dzień Kundelka. Nasi goście z uwagą wysłuchali tekstu Jana Edwarda Kucharskiego pt. „Wawa i jej pan”. To historia o chorym, poparzonym chłopcu, który jest samotny i pozbawiony towarzystwa. Mama chłopca wysyłał ich mądrego psa - Wawę na poszukiwanie innych dzieci. Wystarczyło zamieścić ogłoszenie o zgubionym piesku wraz z adresem, by wraz z nim pojawili się towarzysze zabawy. To historia pełna ciepła, pokazująca jak mądre i wierne potrafią być psy. Nie na darmo mówi się, że : pies, to najlepszy przyjaciel człowieka. Uczniowie chętnie dzielili się wrażeniami po wysłuchaniu tekstu.
Jednym z punktów spotkania była wystawka książek o psach. Na wystawie znalazły się zarówno książki z literatury pięknej, jak i książki popularnonaukowe. Szczególne zainteresowanie wzbudziła książka Barbary Gawryluk pt. „Baltic”. To opowieść oparta jest na prawdziwych zdarzeniach przedstawiająca psa, który płynął Wisłą na kawałku kry. Książka Barbary Gawryluk to wzruszająca historia o jego losach. To również opowiadanie o rodzącej się w najtrudniejszych warunkach miłości między psem a człowiekiem. Spotkanie podsumowaliśmy serią zagadek i pamiątkowym zdjęciem.
Karolina Wagner, Aneta Hrabeć
Jak wiadomo w bieżącym roku szkolnym nasze gimnazjum przystąpiło do Narodowego Program Rozwoju Czytelnictwa. W realizację zadań włączyli się wszyscy nauczyciele i uczniowie. Wychowawcy wraz ze swoimi wychowankami są w trakcie realizacji projektów edukacyjnych, które dotyczą życia i twórczości wybranych pisarzy. Dla chętnych uczniów ogłoszony jest cykliczny konkurs polonistyczno – literacki „Rusz głową”. Od października do grudnia uczniowie rozwiązują zadania z dziedziny literatury, ortografii i gramatyki. W styczniu nastąpi podsumowanie zmagań konkursowych i wręczenie nagród dla najlepszych uczestników. Przystąpienie do programu pozwoliło nam na zakup szeregu nowości książkowych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Są książki dla miłośników sportu, literatura biograficzna, niezwykle intersujące książki Beaty Pawlikowskiej np. „Planeta dobrych myśli”, „W dżungli życia” czy „Kot dla początkujących”. Dla nastoletnich czytelniczek polecamy m.in. serię „Plus minus 16”, „Serię Miętową” Ewy Nowak. Na uwagę zasługują też książki Barbary Rosiek, Doroty Terakowskiej czy Andrzeja Maleszki. W naszych zbiorach znalazła się cała seria „Wiedźmina” Andrzeja Sapkowskiego, seria książek w nowej szacie graficznej o przygodach Harrego Pottera czy „Kroniki Archeo”.
Udział w programie to jednak nie tylko zakup nowości, to również organizacja ciekawych wydarzeń literackich. Za nami już pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie czytelnicze z uczniami Szkoły Podstawowej. Spotkania te ujęte są w cyklu: „Czytamy Najmłodszym” i przygotowywane są przez członków koła literackiego „Literat” działającego w bibliotece. W ramach realizowanego programu w październiku zorganizowany był również kiermasz książek. Uczniowie, ich rodzice i nauczyciele mieli okazję uzupełnić swoje biblioteczki domowe w książki z różnych dziedzin wiedzy.
Warto zaznaczyć, że o realizacji programu poinformowano również rodziców uczniów na zebraniu ogólnym we wrześniu. Rodzice mieli również okazję do wyrażenia swojego zdania na temat oczekiwań wobec biblioteki szkolnej, a także zaproponować książki, które chcieliby, aby były w naszej bibliotece.
Przed nami jeszcze wiele ciekawych zadań do realizacji. O ich wynikach będziemy informować na bieżąco, a dziś zapraszamy wszystkich czytelników do odwiedzania naszej biblioteki i wypożyczania książek.
Karolina Wagner, Aneta Hrabeć
W rozegranym Turnieju Powiatowym Gimnazjady w piłce nożnej chłopców - 27 października 2016 roku na stadionie miejskim w Kaliszu Pomorskim, tytuł najlepszej drużyny w piłce nożnej chłopców, wśród szkół gimnazjalnych naszego powiatu zdobyła drużyna z Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej – Curie w Kaliszu Pomorskim w składzie: Miłosz Staniec, Daniel Bieńko, Jakub Jakim, Tymoteusz Łacinnik, Paweł Pawluczuk, Sergiusz Walczak, Wiktor Zieliński, Bartosz Banasiak, Kamil Stanisławek. Podopieczni Waldemara Pawluczuka wygrywając turniej zdobyli prawo reprezentowanie powiatu drawskiego na Turnieju Regionalnym Wojewódzkiej Gimnazjady w Piłce Nożnej Chłopców, gdzie zmierzymy się z mistrzami powiatu wałeckiego, łobeskiego, choszczeńskiego i Gminy Stargard Szczeciński.
W zawodach wzięło udział 7 szkół Gimnazjalnych z powiatu drawskiego : Gimnazjum w Czaplinku, Gimnazjum w Drawsku Pomorskim, Gimnazjum w Świerczynie, Gimnazjum Ostrowice, Gimnazjum w Kaliszu Pomorskim, Gimnazjum w Wierzchowie, Gimnazjum nr 1 Złocieniec. Turniej był rozgrywany systemem „każdy z każdym”, na boisku o wymiarach Orlika.
Dziękujemy Pani Dyrektor Dorocie Ławniczak za przybycie i wręczenie medali i pucharów trzem najlepszym drużyną turnieju, organizatorom turnieju Panu Waldemarowi Pawluczuk, Szkółce Piłkarskiej JUNIOR Kalisz Pomorskim, Miastu Kalisz Pomorski za użyczenie obiektów.
Wszystkie medale i puchary zostały zakupione z dotacji Miasta Kalisz Pomorski.
Końcowa Tabela Turnieju
Miejsce |
Drużyna |
Punkty |
1. |
Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej – Curie w Kaliszu Pomorskim |
16 |
2. |
Gimnazjum Drawsko Pomorskie |
14 |
3. |
Gimnazjum Wierzchowo |
13 |
4. |
Gimnazjum nr 1 Złocieniec |
6 |
5. |
Gimnazjum Świerczyna |
5 |
6. |
Gimnazjum Czaplinek |
3 |
7. |
Gimnazjum Ostrowice |
2 |
Dnia 26.10. 2016r. odbyły się w gimnazjum pomiary składu ciała uczniów Kalisza Pomorskiego zarówno gimnazjalistów, licealistów jak i uczniów szkoły podstawowej. Prowadziła je Pani Adrianna Jarmoszko, dietetyk i edukator żywieniowy, właścicielka poradni dietetycznych Love My Diet.
Pomiary prowadzone są w różnych miastach Polski, mają za zadanie uświadomić dzieciom i rodzicom czy wszystko jest w porządku z parametrami składu ciała dzieci. Mierzone były przede wszystkim: zawartość tkanki tłuszczowej oraz mięśniowej.Z obserwacji i analiz wynika, że chłopcy mają wyższą zawartość tkanki tłuszczowej i mniej mięśni niż dziewczynki.
Największym zauważalnym problemem jest bardzo niski (poniżej normy) poziom tkanki mięśniowej. Uczniowie w rozmowach przyznawali się do biernego trybu życia, wielu chłopców spędza czas przed komputerem.
Badani poza wydrukiem z analizatora składu ciała otrzymali również siatki centylowe na których zaznaczone zostały miejsca, w których się znajdują. Część dzieci miała parametry idealne (odpowiednia masa ciała oraz wzrost w stosunku do wieku), natomiast po przeanalizowaniu składu ciała okazywało się, że masa ciała jest w porządku ale: tłuszczu jest za dużo, a mięśni za mało. Dlatego też warto robić pomiary na analizatorach – waga to nie wszystko.
Zachęcamy rodziców do wspólnego z dziećmi przeanalizowania wydruków, do których dołączona jest informacja z opisem skrótów.
Zainteresowanie uczniów było duże, pytali na jakiej zasadzie działa analizator, jak zmienić swoją masę ciała. Kilka osób pochwaliło się, że zgubiło już zbędne kilogramy.
Mięśnie – u 72,5% osób ich poziom nie wchodzi do normy, jest zatrważająco niski
Mięśnie – u 18,2% osób jest w normie
Mięśnie – u 9% osób jest w górnych granicach normy (osoby te mówią że trenują/ćwiczą)
Tłuszcz – ponad normę u 22,7%
Tłuszcz – w normie u 36,4%
Tłuszcz – poniżej normy u 41%
Tłuszcz poniżej normy występował w większości u dziewczynek, u chłopców częściej normy były przekroczone.
Duża część dzieci miała niski poziom zarówno tłuszczu jak i mięśni. Może to być przyczyną braku regularności w spożywaniu posiłków i braku aktywności fizycznej.
W razie jakichkolwiek pytań czy konsultacji można znaleźć prowadzącą badania na facebooku: Mobilny dietetyk Adrianna Jarmoszko. Badania zorganizowała pani Renata Pietroń we współpracy z Panią K. Orłowską i R. Effenberg- Nawrot.
Renata Pietroń
Program Bardzo Młoda Kultura 2016-2018 w Kaliszu Pomorskim rozkwita wieloma barwami i radosnymi chwilami. Ostatnie dni to bardzo pracowity czas dla redakcji radiowęzła szkolnego, która we wrześniu 2016 r. rozpoczęła swoje działania w Gimanzjum im. M. Skłodowskiej-Curie. Młodzież nie tylko spędziła wiele popołudniowych godzin na nagraniach, ale także wzięła udział w kolejnych intensywnych kilkugodzinnych warsztatach radiowych, które miały miejsce w Ośrodku Kultury w Kaliszu Pomorskim w dniach 7-8 października 2016 r. Były to zajęcia z cyklu warsztatów prowadzonych przez pana Roberta Bochenko – dziennikarz Radia Tok FM i Radia Złote Przeboje. Warsztaty odbywają się z inicjatywy Anety Olszackiej i Barbary Tuziak, które we wniosku „Przerwa na muzę w przerwie na lunch” przedstawiły swój pomysł zmiany formy działania radiowęzła szkolnego i otrzymały grant na jego realizację w ramach projektu EKDUS (Edukacja Kulturowa Dla Umiejętności Społecznych) dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2016-2018. Dotychczas młodzież uczyła się przygotowania newsa radiowego- czyli tego, jak w 30 sekund powiedzieć wszystko co potrzeba, a także przeprowadzania sondy ulicznej, czyli zdobywania informacji „co ludzie sądzą o…”. Tym razem podczas warsztatów uczestnicy wymyślali i tworzyli radiowe jingle, które będą wykorzystywać w kolejnych audycjach radiowęzła szkolnego, a także przygotowywali radiowe show z wypowiedziami nauczycieli i mieszkańców. To były pracowite dni, ale pełne zabawnych sytuacji , które dostarczały wiele radości. Warsztaty przebiegły zatem w wesołej atmosferze. Prowadzący motywował do pracy nieustannie używając żartobliwych tekstów, od czasu do czasu przeplatając ciężką wspólną pracę zabawnymi dziennikarskimi historiami. Zajęcia uczą nie tylko zdyscyplinowania i systematycznej pracy, ale też nabierania dystansu do samego siebie. Już nikt nie przejmuje się pomyłkami i koniecznością powtarzania nagrań. Przygoda radiowa trwa…, a efekty to nie tylko nowe umiejętności dziennikarskie związane z montażem dźwięku, pracą z mikrofonem w terenie, ale również praca w grupie, budowanie wzajemnego zaufania, kreatywność i wdrażanie własnych pomysłów.
Nagrane spoty cieszą się pozytywnym odbiorem zarówno rówieśników, jak i nauczycieli. Redakcja radiowęzła podjęła również inne działania, m.in. ogłoszony został konkurs na nazwę radiowęzła szkolnego i rozpoczęte zostały przygotowania do wydarzenia muzycznego na zakończenie projektu, o którym niebawem poinformujemy.
We wtorkowy poranek 18 października br. w ramach współpracy ze Szkołą Podstawową im. K. Makuszyńskiego rozpoczęliśmy tegoroczną edycję akcji „CZYTAMY NAJMłODSZYM”. I spotkanie literackie dotyczyło jesiennej pory roku. W tym celu prowadzące zajęcia uczennice klasy III a: Wiktoria Morawska i Wiktoria Lewandowska zapoznały naszych gości – uczniów klasy II d z wierszami m.in. Jana Brzechwy, Marii Konopnickiej i Doroty Gellner. Dzieciom najbardziej podobały się takie utwory jak: „O dębie, co żołędzie rozdawał” Lucyny Krzemienieckiej, „Jesienny pociąg” Doroty Gellner i wiersz o czerwonych jabłuszkach i złocistych gruszkach Marii Konopnickiej. Spotkanie było doskonałą okazją do zabaw integracyjnych, w których dzieci chętnie brały udział. Nie zabrakło też zagadek, które sprawiły dzieciom dużo radości. Następne spotkanie już wkrótce.
Aneta Hrabeć i Karolina Wagner
15 października ( sobota) 2016 r. o godz. 15.00 odbył się na stadionie miejskim na Leśnej Ścieżce Edukacyjnej im. Polskich Olimpijczyków VII Spacer Papieski, pod patronatem Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej. Każdy uczestnik spaceru otrzymał pamiątkowy medal. Uczennica naszego gimnazjum jako jedna z nielicznych ,Milena Kozłowska pokonała całą trasę i przekroczyła metę jako pierwsza. Pogoda w tym roku nam nie dopisała. Było mokro i zimno. Wspólnie z nami brali udział ks. proboszcz Kazimierz Serafin i ks. Piotr Śmiechura , którzy wręczali medale.
Wszystkim uczestnikom VII Spaceru Papieskiego serdecznie dziękują organizatorki: Violetta Zbytek i pani Anna Gagat.
W dniu 12 października uczniowie klas pierwszych Gimnazjum po raz pierwszy uczestniczyli w projekcie Kino-Szkoła. Prelekcja profilaktyczna oraz seans filmu profilaktycznego odbył się jak w roku ubiegłym w Drawieńskim Ośrodku Kultury. Tematem spotkania był: „CAŁY TEN CUKIER”!
Otóż cukier jest najczęściej spożywaną substancją. Jak to się stało, że zdominował naszą dietę i kulturę? Jakie są tego skutki dla naszych umysłów i ciał? Byliśmy świadkami niezwykłego eksperymentu, który pokazał, w jaki sposób obecna w tytule substancja wpływa na człowieka. Niby jemy tylko jedzenie określane jako "zdrowe", a jednak zawiera ono bardzo duże ilości cukru.
Dzięki spotkaniu dowiedzieliśmy się skąd wzięły się nasze obecne przyzwyczajenia kulinarne i co możemy zrobić, żeby je zmienić. Teraz już wiemy o problemach przemysłu cukrowniczego, a także o tym, na których półkach w supermarketach znajdziemy niebezpieczne produkty. Wiemy także o manipulacjach koncernów, które podstępnie dodają cukier do swoich produktów i robią wszystko, żeby konsumenci się o tym nie dowiedzieli. "Cały ten cukier" zmienił nasz sposób myślenia o "zdrowym" jedzeniu.
K.Kulik
14 października to bardzo ważny dzień - właśnie dzisiaj jesteśmy w stanie podziękować Naszym Nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły. Tak naprawdę nie da się słowami opisać, tego, co nauczyciele dla nas robią, ile poświęcają.
Dziękujemy, dziękujemy za pokazanie nam, że porażki mogą nas czegoś nauczyć. Że to właśnie te nasze błędy potrafią nam uzmysłowić, co tak naprawdę zrobiliśmy źle, bo przekonujemy się o tym na własnej skórze.
Dziękujemy za ciężką pracę nad nami. Za nieskreślanie kogoś na starcie, ani na końcu - za walczenie o nas, mimo że my nie zawsze tego chcemy. Odtrącamy, czasem obrażamy i robimy po swojemu, ale Wy nie poddajecie się i za to Was kochamy, chociaż tego nie okazujemy. Po prostu nie lubimy się przyznawać do swoich uczuć.
Dziękujemy za wskazówkę, że życzliwość i uśmiech możemy znaleźć nawet w najtrudniejszych sytuacjach: podczas aktu niesamowitego zrezygnowania, zdenerwowania i frustracji. I za cierpliwość, kiedy my nie możemy (bądź nie chcemy) czegoś zrozumieć, a Wy poświęcacie nam czas i nerwy, by nam pomóc.
Wiem, że kiedy w przyszłości pomyślę sobie „już nie mogę”, pojawi mi się w głowie cichy głosik mojego nauczyciela i skarci mnie za to. Bo to od Was wiemy, że trzeba walczyć, i że warto.
Dziękujemy za każdą wartość, którą nam przekazaliście, za udział w kształtowaniu naszych osobowości i byciu przy nas, gdy dorastamy i zmieniamy się z roku na rok.
Życzymy Wam wytrwałości i cierpliwości w kształtowaniu umysłów nowych pokoleń, kolejnych roczników. Abyśmy wyszli z tej szkoły jako dojrzali i wartościowi ludzie. Życzymy sukcesów, uśmiechu na twarzy i żadnych przeszkód na drodze.
Obiecuję, że dzielnie będziemy mówić, że mądrość wcale nie boli. Jeszcze raz dziękuję.
W imieniu wszystkich uczniów.
Samorząd Szkolny
w imieniu Uczniów Gimnazjum
im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kaliszu Pomorskim
W dniu 13 października w naszym gimnazjum zabrzmiał… rock. Zagrał dla nas zespół „Still Contract” w pełnym składzie – gitarzyści Adam i Janusz, basista Michu, perkusista Michał i wokalista Janek. Razem grają już pięć lat, ale po raz pierwszy w naszym gimnazjum. Usłyszeliśmy piosenki zarówno w języku angielskim, jak i w polskim, które każdy zna. Wszyscy bawili się wspaniale. Niektórzy uczniowie klaskali do rytmu i śpiewali, jednak większość tańczyła wraz z nauczycielami na środku sali. Wszyscy bawili się wspaniale i opuścili salę z bardzo dobrym humorem.
Nie zabrakło oczywiście życzeń, kwiatów oraz słodkich upominków dla nauczycieli i pracowników szkoły od wdzięcznych uczniów. Nauczycielom życzono wytrwałości i cierpliwości w kształtowaniu umysłów nowych pokoleń, kolejnych roczników. Wszystkim życzono sukcesów, uśmiechu na twarzy i żadnych przeszkód na drodze. Cały dzień był dopięty na ostatni guzik i mogliśmy świetnie się bawić dzięki organizatorom – Samorządowi Uczniowskiemu.