• Konkurs historyczno - literacki  „Pamięć miejsc i ludzi”

    W maju został rozstrzygnięty Konkurs historyczno - literacki  „Pamięć miejsc i ludzi” dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej województwa zachodniopomorskiego organizowany przez Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie i Książnicę Pomorską im. Stanisława Staszica w Szczecinie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2016. Laureatką  została Wiktoria Lewandowska uczennica klasy III a, która napisała pracę opisującą dzieje jej rodziny po przybyciu na ziemie Pomorza Zachodniego. W piątek 7 października 2016 roku Wiktoria odebrała w Szczecinie nagrodę. Na przemiłym spotkaniu w Czytelni Książnicy, komisja oceniająca prace poinformowała nas, że konkurs był na bardzo wysokim poziomie. Nadesłano np. pracę na temat obozu koncentracyjnego na terenie zachodniopomorskim, historię szczecińskiej rodziny żydowskiej w czasach okupacji, czy historię estońskich grobów w Sławnie. Czytano fragmenty prac, można było podyskutować z jury oraz innymi uczestnikami konkursu. Dla Wiktorii to był debiut- jakże udany. Opiekunem Wiktorii jest pani Beata Rosentreter.

  • DZIAŁANIA GIMNAZJALNEGO RADIOWĘZŁA  W KALISZU POMORSKIM NABRAŁY TEMPA

    Inicjatywa „Przerwa na muzę w przerwie na lunch –szkolny radiowęzeł” nabrała tempa. Przypominamy, że są to działania realizowane w ramach projektu EKDUS (EDUKACJA KULTURALNA  DLA UMIEJETNOŚCI SPOŁECZNYCH) dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2016-2018.  Młodzież, która zaangażowała się w prace szkolnego radiowęzła w Gimnazjum w Kaliszu Pomorskim przygotowała już pierwsze spoty muzyczno-informacyjne, które już od pierwszych dni października ich rówieśnicy usłyszą na długich przerwach.  Wielką frajdą były również doświadczenia zdobyte podczas pierwszych kilkugodzinnych warsztatów w Szczecinie połączonych z wizytą w studiu Radia TOK FM i Radia Złote Przeboje. Zajęcia warsztatowe poprowadził dziennikarz Robert Bochenko. W ramach zajęć młodzież dowiedziała się,  jakie ścieżki trzeba pokonać, by założyć własne radio,  poznali różnice między radiem publicznym, a komercyjnym. Warsztaty obejmowały też informacje o coraz większej roli internetu dla radia, ale również prasy.  O pracę dziennikarzy prasowych mieliśmy szansę dopytać Panią Paulę Skalnicką-Kirpsza- redaktor naczelną szczecińskiej redakcji Gazety Wyborczej, która również przyjęła zaproszenie na spotkanie z naszą redakcja radiowęzła szkolnego i podzieliła się informacjami dotyczącymi technicznego funkcjonowania ww. gazety, pozyskiwania materiałów, składania i korekty gazety etc.

     Po części teoretycznej odbyły się praktyczne działania i pierwszy  „mikrofonowy” trening. Jeden  z pracowników redakcji wcielił się w rolę policjanta wypowiadającego się trudnym fachowym językiem na temat wymyślonego zdarzenia, a  zadaniem poczatkujących reporterów radiowęzła szkolnego było dopytać go o więcej szczegółów, i przede wszystkim przerobić jego oficjalne wystąpienie na „język radiowy” przystępny dla każdego słuchacza.  Podobnie uczestnicy postąpili z oficjalnie brzmiącymi tekstami dotyczącymi pogody oraz szczecińskiej rzeźby o nazwie „Fryga”. Jak się wszyscy dowiedzieliśmy „Fryga” jest współczesną artystyczną instalacją znajdującą się w centrum Szczecina i budzi  spore kontrowersje wśród mieszkańców, co było powodem tegorocznej decyzji Rady Miasta Szczecina o jej przeniesieniu  w najbliższym czasie. Kolejnym  zadaniem, które na początku wydawało się bardzo trudne i wymagało odwagi uczestników, było przeprowadzenie ulicznej sondy wśród przechodniów. Z zaangażowaniem przystąpili do dzieła i zbierali od przechodniów opinie na temat rzeźby i jej przeniesienia.  W efekcie nagrano ok.  45 minut materiału, co dało wszystkim ogromną satysfakcję. Zebrany materiał należało przesłuchać i wybrać te najciekawsze zdaniem młodzieży opinie i skrócić materiał do ok. 1 min. To dopiero było wyzwanie! Wspólna analiza nagrań, opracowanie komentarza i dodanie wcześniej opracowanych materiałów o zdarzeniu relacjonowanym przez „policjanta” i o pogodzie zaowocowało krótkim newsem, który każdy nagrał samodzielnie. Po odsłuchaniu wszystkich spotów przeprowadzono tajne głosowanie, kto naszym zdaniem wypadł najlepiej. Większością głosów wygrał Marcel Łastówka, który otrzymał w nagrodę-niespodziankę (2 bilety do kina HELIOS)  przygotowane przez prowadzącego warsztaty Pana Roberta Bochenko. Zwycięskie nagranie zaprezentowane zostanie wkrótce w szkolnym radiowęźle.

    Wyjazd do Szczecina z pewnością był wspaniałą radiową przygodą, dzięki której uczestnicy projektu mogli poczuć, jak wygląda dynamiczna i kreatywna praca dziennikarza i uświadomić sobie jak wielkie znaczenie ma rzetelność i etyka dziennikarza, bowiem  montaż dźwięku i wycięcie wypowiedzi w niewłaściwym miejscu mogą diametralnie zmienić jej sens.

    Niebawem kolejne nagrania i kolejne godziny reporterskich doświadczeń. 

    FOTO

  • Wycieczka do parku linowego

    W dniu 29 września 2016 roku uczniowie klasy 1 „b” i 1 „c” wyruszyli w poszukiwaniu przygód. Trzy godziny aktywnie spędzone w Parku Linowym w Rudnicy k.Wałcza okazały się strzałem w dziesiątkę :)

    Młodzi poszukiwacze przygód zmierzyli się z trasami o różnorodnych przeszkodach i rosnącym poziomie trudności (m.in. tyrolki, mosty trzylinowe, most birmański, skok indiański i Tarzana, zjazd na trapezie, złośliwe linki). Sam Park położony jest w uroczej okolicy, wśród lasów, nad rzeką Dobrzycą. Nie można sobie wyobrazić lepszego wypoczynku niż sport w tak uroczej okolicy, w scenerii istnie jesiennej.

    Po aktywnych powietrznych wyzwaniach spędziliśmy wspólnie czas przy ognisku. Cel wycieczki integracyjnej został osiągnięty! - uczniowie lepiej się poznali i nabrali do siebie zaufania, co z pewnością pozytywnie wpłynie na ich naukę i samopoczucie w szkole. Cudownie było patrzeć jak nasi podopieczni sobie pomagają i współpracują!

    Oby takich aktywnych wycieczek było więcej:)

    FOTO

    K.Kulik, E.Bogusz

  • Szkolny Radiowęzeł w Gimnazjum

    PRZERWA NA MUZĘ W PRZERWIE NA LUNCH- SZKOLNY RADIOWĘZEŁ W GIMNAZJUM

    W sierpniu br. ukazały się wyniki konkursu na inicjatywy lokalne przeprowadzone w ramach projektu EKDUS (EDUKACJA KULTURALNA  DLA UMIEJETNOŚCI SPOŁECZNYCH) dofinansowanego przez narodowe Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2016-2018.  Jedną z inicjatyw, która uzyskała dofinansowanie jest projekt „PRZERWA NA MUZĘ W PRZERWIE NA LUNCH – SZKOLNY RADIOWĘZEŁ”. Przedsięwzięcie połączyło siły i działania Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim oraz Gimnazjum im. M. Skłodowskiej-Curie w Kaliszu Pomorskim. W ramach projektu na początku września przeprowadzony został nabór do redakcji szkolnego radiowęzła. Zainteresowana działaniem młodzież ochoczo zabrała się do pracy. Wspólnie podzielili między sobą zadania i w najbliższym czasie opracują muzyczne propozycje oraz ciekawe informacje, które zaproponują swoim rówieśnikom podczas długich przerw w paźdzerniku br. W tym celu redakcja radiowęzła przeprowadziła wśród uczniów gimnazjum ankietę dotyczącą muzycznych upodobań. Okazało się, że ulubione gatunki muzyczne Gimnazjalistów to rap, pop oraz disco polo. Uczniowie chętnie podawali przykłady takich utworów. Stworzona została lista piosenek, która będzie wzięta pod uwagę przy tworzeniu audycji. Najmniej znane młodzieży gatunki muzyczne to country, grunge i indie pop/indie rock. Według ankiety, Gimnazjaliści podczas przerw najchętniej słuchaliby tylko muzyki, ale interesują ich także nowinki technologiczne oraz plotki ze świata show-buisnessu. Planując swoją pracę, Redakcja radiowęzła weźmie pod uwagę wyniki ankiety. W ramach ww. projektu osoby które opracowują audycje wezmą również udział w warsztatach prowadzonych m.in przez pana Roberta Bochenko - szczecińskiego dziennikarza radiowego, odwiedzą niektóre redakcje  radiowe  w Szczecinie, nauczą się pracy przy mikrofonie, sprawdzą się jako reporterzy i zobaczą jak montować dźwięk. Przed nami kilka tygodni pracy reporterskiej. Mamy nadzieję, że doświadczenia radiowe zdobyte podczas realizacji projektu przydadzą się w dalszych działaniach szkolnego radiowęzła.

  • Daj włos! Daj szansę innym.

    Daj włos! Daj szansę innym.

    Nie łatwo w dzisiejszym świecie o zachowania empatyczne. Nasze gimnazjalistki z klasy 3a potrafią się dzielić i okazywać pomoc innym.

    Zuzia Bogusz, Wiktoria Morawska i Jowita Wieczorek obcięły swoje piękne włosy o ponad 25 cm, aby przekazać je fundacji onkologicznej Rak'n'Roll.

    Dla Zuzi był to już drugi raz. Dziewczęta obiecują, że na tym jeszcze nie koniec. Z włosów powstaną peruki dla kobiet w chemioterapii. Dzięki takiemu gestowi, kobiety walczące z ciężką chorobą, mają więcej siły na walkę o zdrowie.

    Gratulujemy serdecznie Rodzicom tak pięknej postawy ich córek.

    Dziewczyny, jesteśmy z Was dumni!

    Aneta Hrabeć

  • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

    Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

    Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

    Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku nasza biblioteka zakwalifikowała się do wieloletniego Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Głównym założeniem tego programu jest wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej w podejmowaniu przedsięwzięć w obszarze rozwijania zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa.

    Udział w tym programie dał nam możliwość zakupu wielu nowości wydawniczych, co z całą pewnością wzbogaciło księgozbiór naszej biblioteki. Liczymy, że tak bogata oferta zainteresuje naszych gimnazjalistów i pozwoli każdemu z nich rozwinąć swoją wyobraźnię i wzbogacić horyzonty myślowe.

    W ramach programu zaplanowano ciekawe konkursy czytelnicze i szereg imprez, m. in. obchody Święta Bibliotek Szkolnych, wróżby andrzejkowe, cykliczne czytanie dla najmłodszych i wiele innych.

    FOTO

    Aneta Hrabeć

    Karolina Wagner

  • Uwolnij tkaniny - radość z szycia

    Uwolnij tkaniny - radość z szycia
  • Przerwa na muzę w przerwie na lunch

    Przerwa na muzę w przerwie na lunch
  • Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

    Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

    Witamy nowy rok szkolny 2016/2017

    1 września odbyła się uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego.

    Zebranych gości , rodziców, nauczycieli i uczniów powitała uczennica Julia Owczarek. Po komendzie Baczność został wprowadzony sztandar szkoły, po czym zgromadzeni odśpiewali hymn państwowy. Minutą ciszy uczczono pamięć ofiar II wojny światowej, po której delegacja naszego gimnazjum udała się pod pomnik „Tym, którzy przywracali polskość tej ziemi” aby złożyć kwiaty.

    Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Dorota Ławniczak, która powitała wszystkich serdecznie, w szczególności uczniów klas pierwszych. Nauczycielom życzyła efektów wychowawczych i dydaktycznych a uczniom wielu sukcesów oraz satysfakcji ze zdobywania nowej wiedzy.

    Po tym wystąpieniu słowa do uczniów, nauczycieli i rodziców skierował Pan Burmistrz Michał Hypki. Życzył wszystkim uczniom radości i sukcesów w nauce. Podkreślił również pamięć o wydarzeniach związanych z wybuchem II wojny światowej.

    Po uroczystości gimnazjaliści udali się do klas na spotkania z wychowawcami.

    Wszystkim naszym uczniom życzymy entuzjazmu i zapału do nauki oraz odkrywania swoich pasji. Niech zdobywanie nowej wiedzy da Wam wiele satysfakcji i przyniesie jak najlepsze wyniki.

    Aneta Hrabeć

    Foto

  • Startujemy 1 września

    Startujemy 1 września

    Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2016/2017
    odbędzie się 01 września 2016 roku
    o godzinie 10.00 w hali sportowej.

  • Wakacje!

    Wakacje!

    Życzymy bezpiecznych i pogodnych wakacji!

    smiley yes

  • Zakończenie roku szkolnego 2015/2016

    Zakończenie roku szkolnego 2015/2016

    Dzisiaj zabrzmiał ostatni dzwonek i rozpoczęły się wymarzone przez wszystkich uczniów wakacje! Nadszedł wreszcie upragniony czas odpoczynku dla naszych gimnazjalistów, nauczycieli i personelu szkoły.

    Uroczysty apel rozpoczęła Pani Dyrektor Dorota Ławniczak, która podziękowała za całoroczną pracę nauczycielom, uczniom i rodzicom.

    Pan Burmistrz Michał Hypki życzył wszystkim gimnazjalistom zdrowych i bezpiecznych wakacji.

    Po życzeniach, Pani Dyrektor nagrodziła wyjątkowych uczniów. Złoty Medal Patrona Szkoły wręczyła Jakubowi Chwiłkowskiemu z kl. III d. Uczeń ten przez trzy lata godnie reprezentował szkołę w konkursach przedmiotowych i na zawodach. Przez cały etap nauki w gimnazjum miał średnią ocen powyżej 5,00 oraz wzorową ocenę zachowania.

    Następnie Pani Dyrektor wraz z wychowawcami odznaczyła Złotymi Tarczami najlepszych uczniów klas III. Odznaczenia te otrzymali: Urszula Bukała z kl. III a, Zuzanna Gabrych i Michalina Romanowska z kl. III b, Oliwia Januszko z kl. III c, Kaja Rostocka, Julia Sikora, Wojciech Kozak i Piotr Radecki z kl. III d.

    W dalszej kolejności apelu przedstawiciel Banku Spółdzielczego Pani Jolanta Kasielska wraz z Panią Dyrektor dokonały wręczenia nagród za uzyskanie najwyższego wyniku z egzaminu gimnazjalnego w roku szkolnym 2015/2016.Nagrody te dostali: Urszula Bukała, Jakub Chwiłkowski, Wojciech Kozak i Piotr Radecki.

    Uhonorowano również tegorocznych finalistów olimpiad przedmiotowych zorganizowanych przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.

    Nasi finaliści to: Jędrzej Kozak, kl. I a-historia, Aleksandra Olszacka, kl. II c–matematyka, Jakub Chwiłkowski, kl. III d-chemia i Wojciech Kozak, kl. III d–historia.

    Stypendia za najlepsze wyniki w nauce i sukcesy sportowe, które wręczył Pan Burmistrz i Pani Dyrektor w tym roku szkolnym otrzymali: Jędrzej Kozaki i Marek Naumiak z kl. I a, Marika Kropidłowska i Adrian Narowski z kl.I b, Milena Kozłowska z kl.I c, Maria Gromek i Radosław Ceholnik z kl. II a, Agata Dobrzeniecka z kl. II b, Aleksandra Olszacka i Julia Owczarek z kl. II c, Urszula Bukała z kl. III a, Zuzanna Gabrych i Michalina Romanowska z kl. III b, Oliwia Januszko z kl. III c, Jakub Chwiłkowski, Wojciech Kozak Piotr Radecki, Kaja Rostocka i Julia Sikora z kl. III d.

    Stypendia sportowe otrzymali uczniowie z kl. III d: Szymon Kowalczyk, Błażej Niezgoda, Eryk Przybylak, Kaja Rostocka, Patrycja Rzeszuto i Natalia Urban.

    Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Elżbieta Skrobacka wręczyła Statuetkę dla najlepszej klasy. Tytuł ten przypadł klasie III d za średnią ocen -3,70.

    Wręczono także nagrody uczniom za 100% frekwencję w szkole.

    Pochwałę zdobyli: Marek Molski i Marek Naumiak z kl. I a, Marcel Boral i Jakub Schaefer z kl. I b oraz Adrian Narowski z kl. I b, który 100% frekwencję zdobył w II półroczu.

    Wyjątkowe wyróżnienie otrzymał Błażej Gwiaździński z klasy II a, który w roku szkolnym 2015/2016 zdobył między innymi I miejsce w kl. Junior w IX- X Rundzie Mistrzostw Pomorza Zachodniego w Rajdach CROSS COUNTRY i Tytuł Wicemistrza Klasy Junior Mistrzostw Pomorza Zachodniego w Rajdach ENDURO.

    Szkoła to nie tylko uczniowie i nauczyciele ale także i rodzice. Dlatego też Pani Dyrektor wręczyła Listy Gratulacyjne Rodzicom uczniów klas III, którzy przez trzy lata kształcenia osiągali najlepsze wyniki w nauce.

    Gratulacje otrzymali: Ewa i Daniel Bukała, Elżbieta Gabrych, Beata Romanowska, Anna Zmiertka, Monika i Dariusz Chwiłkowscy, Aleksandra i Jacek Radeccy, Weronika i Jarosław Kokorzyccy, Ewelina Rostocka, Magdalena i Hubert Kozak.

    Nagrodzono również Rodziców, którzy aktywnie wspierali działania szkoły przez całe trzy lata. Tytuł Przyjaciela Szkoły otrzymali: Pani Elżbieta Skrobacka oraz Państwo: Weronika i Jarosław Kokorzyccy.

    Dyrektor podziękowała dodatkowo Pani Skrobackiej za aktywną pracę w Radzie Rodziców.

    Następnie Panie: Emilia Bogusz i Renata Pietroń podziękowały uczniom, którzy aktywnie pracowali na rzecz Samorządu Uczniowskiego.

    Podsumowano również całoroczne konkursy, które się odbywały w naszym gimnazjum. Mistrzynią konkursu ortograficznego o „Pióro Dyrektora Szkoły” została Michalina Romanowska, II miejsce przypadło Marice Rękawek a trzecie Markowi Molskiemu.

    Tytuł Czytelnika Roku zdobył Dominik Makowski.

    Apel zakończył się wyjątkowym występem Pani Anety Hrabeć, Barbary Tuziak, Renaty Pietroń oraz Emilii Bogusz, która w ten sposób pożegnała się ze swoimi wychowankami z klasy II b.

    Wszystkim naszym gimnazjalistom życzymy słonecznych wakacji, interesujących podróży, niezapomnianych wrażeń oraz szczęśliwego powrotu do szkoły.

    Aneta Hrabeć

    Foto

  • Z książką na wakacje

    Z książką na wakacje

    O tym, że warto czytać książki wiedzą chyba wszyscy, a szczególnie nasi goście – uczniowie klasy I d ze Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego. W piątkowy, zachmurzony poranek wesoła gromadka pierwszaczków opanowała bibliotekę szkolną Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej – Curie. Dzieci z uwagą i w skupieniu słuchały tekstów literackich, które ukryte były na kolorowych kartkach. Chętne dzieci losowały kolory i w zależności od wielkości tekstu, albo czytały samodzielnie, albo pomagała im w tym pani bibliotekarka. Wśród przygotowanych tekstów znalazło się wiele popularnych wierszyków i wyliczanek. Dzieci z entuzjazmem zaśpiewały  piosenkę „My jesteśmy krasnoludki”, a także wakacyjny przebój: „Jedzie pociąg z daleka”. Zorganizowana impreza czytelnicza w bibliotece była również okazją do pogadanki na temat bezpiecznego wypoczynku letniego.

    Spotkanie w bibliotece było posumowaniem całorocznej akcji: „Czytamy dzieciom”. Akcja organizowana była przez panie bibliotekarki Panią Anetę Hrabeć i Panią Karolinę Wagner przy aktywnym udziale gimnazjalistów. Następne spotkania planujemy już we wrześniu, bo wiemy, że są one potrzebne nam – gimnazjalistom do lepszego poznani naszych małych szkolnych sąsiadów. Czytając tym maluchom może pochwalić się również swoimi zdolnościami artystycznymi, a dzieciaki, jak to dzieciaki: czują się u nas jak w domu, przynoszą uśmiech i pozytywną energię, a przede wszystkim lubią słuchać, jak im czytamy. Do zobaczenia po wakacjach.

    Aneta Hrabeć, Karolina Wagner

    Foto

  • Sprawozdanie z akcji charytatywnych w roku szkolnym 2015/16 na rzecz Schroniska dla Zwierząt w Białogardzie

    W roku szkolnym przeprowadzono zbiórkę pieniędzy na rzecz schroniska. Akcja ,,Wspomóż psiaka- wrzuć złociaka” zaowocowała kwotą 169,44zł. To tyle symbolicznych ,,grosiaków” wrzucili uczniowie do puszek, stojących w klasie nr 27.

    Oprócz zbiórki zorganizowano sklepiki ze sprzedażą ciast i napoi. Klasa 1a uzyskała ze sprzedaży ciasta 84,00 zł, klasa 1b  ze sprzedaży fantazyjnych galaretek uzyskała 123,52zł. W Dzień Wiosny, w organizację sklepiku włączyli się uczniowie klasy 1a, 3c i nauczyciele. Sprzedawano nie tylko ciasto, ale również gorące tosty. Uzyskano 251,07zł. Dziewczynki z klasy 3c przygotowały sklepik, na zebranie rodziców uczniów klas 3. Utarg ze sprzedaży ciasta wyniósł 113,00zł.

    Podsumowując, uczniowie w tym roku szkolnym uzyskali rekordowo wysoką kwotę 741,03zł. Za te pieniądze została zakupiona w Biedronce, sucha karma dla psiaków i przekazana dnia 21.06.2016 panu J. Harłaczowi- szefowi schroniska w Białogardzie. Za zakupioną karmę zapłacono 738,93 zł. Zostało na przyszły rok 2,10zł. , które wrzucono do puszki.

  • Edukacja Prawna Nieletnich

    Edukacja Prawna Nieletnich

    W dniu 15 czerwca uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych poprowadzonych przez panią Kurator Zawodową z Sądu Rejonowego w Drawsku Pomorskim- panią Agnieszkę Zieleńczuk oraz przez Funkcjonariusza Policji z Komendy Policji w Kaliszu Pomorskim- pana Marcina Strzeleckiego.

    Edukacja ta dotyczyła aspektów karno-prawnych osób nieletnich. Ponadto w ramach projektu profilaktycznego pt. "Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach" został poruszony także temat używek, substancji psychoaktywnych, w tym dopalaczy.

                                                        K.Kulik

  • Poznajemy Polskę, poznajemy Litwę-kontynuacja

    Poznajemy Polskę, poznajemy Litwę-kontynuacja

    Dzisiaj nasza młodzież miała okazję spotkać się z młodzieżą litewską, która przyjechała do nas w ramach nawiązanej współpracy podczas realizacji projektu „Poznajemy Polskę, poznajemy Litwę-kontynuacja” Projekt jest sfinansowany w ramach Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji MEN. Młodzież pomieszkuje w Starej Studnicy gdzie podczas warsztatów doskonali umiejętność poznawania języka polskiego i nasze zwyczaje. Przygotowany program artystyczny zaprezentowała 20 osobowa grupa z Polski i Litwy, wśród której znaleźli się również nasi gimnazjaliści. Całość spotkania odbywała się w języku angielskim. Przybyłym gościom podziękowania złożyła Pani Dyrektor Dorota Ławniczak oraz przekazała upominek.

    Foto

  • Ty też możesz zostać złodziejem czasu

    Ty też możesz zostać złodziejem czasu

    Gdy ulegniesz nieszczęśliwemu wypadkowi, zakrztusisz się lub nagle zatrzyma się twoje serce a złowieszczy czas działa na twoją niekorzyść chciałbyś, żeby znalazł się przy tobie ktoś, kto szybko i skutecznie udzieli Ci pomocy. Gimnazjaliści chcą być takimi złodziejami czasu. Nie poprzestają na nauce udzielania pierwszej pomocy  podczas lekcji bezpieczeństwa. Wykorzystują każdą możliwość aby doskonalić się w tej sztuce. Biorą udział w konkursach, szkoleniach, projektach i warsztatach. W ostatni poniedziałek w ramach” Powiatowej Gimnazjady Ratowniczej 2016” ponad 30 uczniów naszego gimnazjum wzięło udział w warsztatach prowadzonych przez grupę ratowniczą RESCUE TEAM ZSP Czaplinek. Ćwiczyli wykonywanie resuscytacji krążeniowo- oddechowej, defibrylacji, opatrywania ran, wzywania pomocy i zabezpieczania miejsca wypadku. Każdy otrzymał certyfikat udziału w szkoleniu. Trening czyni mistrza więc nigdy za wiele ćwiczeń.

    Zachęcam wszystkich do korzystania z każdej nadarzającej się okazji do zdobywania wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

                                                                                                      Pietroń Renata

    Foto

  • Dzień Patrona

    Dzień Patrona

    DZIEŃ PATRONA – taki napis witał każdego, kto wchodził do naszej szkoły w piątek 10 czerwca. Tego dnia obchodziliśmy święto naszego gimnazjum. Było to też prawdziwe święto nauki. Ponieważ nasza patronka, Maria Skłodowska – Curie, była wybitną fizyczką i chemiczką,  wszystko „kręciło się” wokół przedmiotów przyrodniczych. Już kilka dni wcześniej, 8 i 9 czerwca, odbyły się konkursy o tytuł Mistrza: Chemii, Fizyki, Biologii i Geografii, które w naszej szkole stają się już tradycją. W tym roku wyłoniliśmy także Mistrza Przyrodników, czyli osobę, która zdobyła najwięcej punktów we wszystkich testach łącznie.

    W holu szkoły można było obejrzeć wystawę prac plastycznych naszych uczniów pt. „Spotkania z przyrodą” . Na korytarzu pierwszego piętra z wystawionych tam  plakatów można się było dowiedzieć „Co zawdzięczamy fizykom”. Obok kolorowy napis informował, że tu odbywa się „Jarmark cudów”. Naukowe cuda prezentowali uczniowie klas drugich i trzecich. W sali nr 19 odbywał się pokaz doświadczeń chemicznych. Można tam było zobaczyć roztwory nieoczekiwanie zmieniające barwę, np. do złudzenia przypominające krew, pianę wydobywającą się z naczynia w niezwykłym tempie i wielkich ilościach, burzę w probówce, samozapalające się substancje i inne eksperymenty pod tajemniczo brzmiącymi tytułami: Ryczący miś, Lokomotywa, Piana, Płonący rekin, Wulkan czy Zapałka.

    W sąsiedniej sali królowała fizyka. Tu z kolei trzecioklasiści pokazywali młodszym kolegom proste eksperymenty dotyczące ciśnienia, działania różnych sił czy napięcia powierzchniowego wody. Chętni mogli sami spróbować eksperymentów lub odpowiadać na proste pytania dotyczące fizyki w naszym codziennym życiu. 

    W pracowni biologicznej odbył się pokaz doświadczeń biologicznych, podczas którego można było m. in. sprawdzić mechanizm działania narządów zmysłów i układu oddechowego człowieka. W sąsiedniej sali odbyły się  warsztaty, podczas których pierwszoklasiści uczyli się korzystać z mikroskopów.

    Na lekcje geografii zaplanowane zostały natomiast zajęcia praktyczne z kompasami, mapami, gnomonami: wyznaczanie wysokości Słońca nad horyzontem, określanie kierunków świata, wyznaczanie miejscowego południka geograficznego.

    Po tak spędzonym dniu nietrudno uwierzyć w słowa naszej Patronki, która twierdziła,
    że „nauka jest czymś bardzo pięknym…”

    Nauczyciele przyrodnicy: Aleksandra Kapiszka, Mariola Domańska, Małgorzata Pietrzak, Kazimierz Kapiszka.

    Foto

  • Informujemy, że w roku szkolnym 2016/2017 nie zostanie utworzony oddział sportowy w klasie pierwszej z uwagi na brak zainteresowania uczniów.

     

                                                                                                                   Dyrektor szkoły 
    Dorota Ławniczak

  • Gimnazjaliści klas I poznają prace leśniczego

    Gimnazjaliści klas I poznają prace leśniczego

    W dniu 08.06.2016 r. uczniowie klas I wzięli udział w lekcji zawodoznawczej w Szkółce Leśnej w Białym Zdroju, gdzie zapoznali się z pracą leśniczego. Naszym przewodnikiem była Pani  Zofia Zmiertka-Kaliniak. W pierwszej części poznaliśmy, jak  funkcjonuje Szkółka Leśna, na czym polega praca leśniczego. Po wyczerpujących wykładach i oględzinach, udaliśmy się na przygotowane przez naszych leśników smażenie pysznych kiełbasek. W trakcie przerwy rozwiązywaliśmy na czas krzyżówki o tematyce leśnej, grupa, która najszybciej trafiła wszystkie hasła otrzymała upominki i gadżety.

    Dziękujemy Nadleśnictwu w Kaliszu Pomorskim za przygotowanie całej naszej „ lekcji” w terenie, Pani Jolancie  Cirzniewskiej za organizacje całego wyjazdu.

    Foto

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kaliszu Pomorskim
    ul. Toruńska 9, 78-540 Kalisz Pomorski
  • 94- 361-7492 Dyrektor: Dorota Ławniczak; Wicedyrektor: Anna Rydzewska

Galeria zdjęć