Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Drawsku Pomorskim oraz Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kaliszu Pomorskim serdecznie zapraszają na
konferencję szkoleniową poświęconą depresji w ramach obchodów
Światowego Dnia Zdrowia 2017 pt.
„DEPRESJA – POROZMAWIAJMY O NIEJ”
Konferencja odbędzie się w dniu 7 kwietnia 2017 roku o godz. 10:00
w Gimnazjum im.Marii Skłodowskiej-Curie,
przy ul.Toruńskiej 9 w Kaliszu Pomorskim, w sali nr 31.
Przewidziany czas konferencji – 2 godziny.
Proszę o potwierdzenie przybycia: pedagog szkolny Kamila Kulik nr tel. 509-801-744
Prelekcje prowadzić będą:
Pani Dąbrówka Załuska - Promotor Zdrowia, Kierownik Oddziału Oświaty Zdrowotnej
i Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Szczecinie oraz
Pani Jolanta Rokosz - Starszy Asystent Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia.
Wiedza na temat choroby jaką jest depresja powinna być propagowana, ponieważ problem ten dotyczy coraz większej liczby osób. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z rozmiaru zjawiska i następstw społecznych tej choroby.
Zapraszamy!
W ramach ogólnopolskiego programu wspierania sportowych zajęć pozalekcyjnych w kaliskich szkołach prowadzone są sportowe projekty zatwierdzone przez Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Szczecinie. W ramach tych projektów w naszym gimnazjum prowadzone są cykliczne zajęcia z piłki siatkowej i piłki ręcznej. Młodzież aktywnie spędza czas, rozwija się społecznie, redukuje stres oraz zwiększa swoje umiejętności sportowe. W ostatni poniedziałek (03.04.), w hali gimnazjum, uczniowie startowali w Międzyszkolnym Turnieju Piłki Ręcznej o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Gimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim .
W turnieju udział wzięło 6 zespołów
Nasze gimnazjum reprezentowali :
- Roksana Czerniga
- Bartek Banasiak
- Daniel Bieńko
- Paweł Pawluczuk
- Tymoteusz Łacinnik
- Julka Bieńko
- Karol Grzyb
- Szymon Dziadek
- Hubert Kowalczyk
- Adrian Mądrowski
Po wielu godzinach zmagań nasza drużyna zajęła dobre V miejsce.
„DOPÓKI WALCZYSZ, JESTEŚ ZWYCIĘZCĄ, JEŚLI NIE WALCZYSZ, JUŻ PRZEGRAŁES - NIGDY SIĘ NIE PODDAWAJ”
Gratulujemy
7. Prace przekazane na konkurs zostają w szkole.
Corocznie nasza szkoła bierze udział w akcji ,,Daj złociaka dla psiaka. Jedną form zdobycia pieniędzy na zakup karmy dla schroniska jest utarg ze sklepiku uczniowskiego. Klasa 2 c 22.03 postawiła na różnorodność. W sklepiku zatem można było kupić świeżo wyciskane soki, pyszne ciasta, słodkie gofry, kolorowe kanapki i gorące tosty. Gimnazjalistą udało się zarobić 285,00 zł. Rekord utargu ze sklepiku należy do klasy 1 a- 295, 25zł. Dziękuję uczniom, rodzicom i nauczycielom, którzy pomagają i wspierają tak szczytny cel jakim jest pomoc niechcianym psiakom ze schroniska. Akcja ,,Daj złociaka dla psiaka trwa nadal! Podsumowanie w czerwcu.
Samorząd szkolny zorganizował swoim kolegom i koleżankom aktywny sposób witania wiosny ażeby nadchodząca wiosna aktywna była. Zaczęliśmy na rockowo z zespołem Blob Fish.
Talentu nam nie brakuje ,czym daliśmy temu świadectwo na scenie. Wystąpili : Paulina Klimczak, Daniel Bieńko, Anna Kaczmarzewska i Patrycja Stodulska oraz grupa taneczna – Paulina, Zosia, p. Renata, p. Emilia oraz p. Basia.
Mocni też jesteśmy, zatem pokazaliśmy moc. W przeciąganiu liny mistrzem klas pierwszych została I a, klas drugich I Ic a klas trzecich III d. Tytuł najsilniejszej klasy w szkole i nagrodę dyrektora otrzymała klasa III d. W zmaganiach uczniowie kontra nauczyciele, ci drudzy musieli ulec przeważającej mocy uczniów.
Samorząd przygotował dla każdego coś ciekawego.
Można było wybrać zajęcia zgodnie z własnymi zainteresowaniami i upodobaniami
Jedni ćwiczyli logiczne myślenia podczas turnieju gier stolikowych, inni malowali paznokcie i tworzyli makijaże.
Oczywiście dużym zainteresowaniem cieszyła się piłka nożna i piłka siatkowa. Mistrzami siatkówki została III d, drugie miejsce zajęła III a a trzecie II c.
W piłce nożnej zwycięski puchar przypadł drużynie III d, na drugim miejscu uplasowała się drużyna II c a na trzecim I a.
Mistrzem tenisa stołowego został Jakub Pietroń przed Kamilem Indrzejczakiem i Dawidem Maszotą.
Pozytywną energią tryskały i zarażały wszystkich uczestniczki zajęć Zumby, prowadzone przez Amelię Gęsik, Zosię Stąporek, Paulinę Klimczak oraz Weronikę Wieczorek.
Kacper Woźniak i Dorian Dybner poprowadzili kameralne zajęcia nauki gry na pianinie elektronicznym. Jego uczniowie Adrian i Ania poddali się nastrojowi i wiosenne nutki popłynęły…..
Emocje sięgały zenitu podczas turnieju Fifa. Ostatecznie najlepszą okazała się para graczy z III d przed łączoną parą z II b i II a.
Samorząd Szkolny dziękuje wszystkim nauczycielom, którzy pomogli zorganizować Dzień Wiosny oraz Radzie Rodziców, która ufundowała słodkie upominki dla uczestników.
Renat Pietroń
W dniu 17 marca uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w spektaklu pt. „Spacer po linie”.
Spektakl ten, to przejmująca analiza czasu dojrzewania, kiedy młodzi ludzie stają wobec konieczności dokonywania wyborów, których głównymi determinantami są rozbudzone emocje. Nieumiejętność ich zrozumienia i zarządzania, potęgowana gniewem, frustracją i rozczarowaniem z racji niespełnionych potrzeb prowadzi wprost do inicjacji zachowań ryzykownych i dysfunkcyjnych. Bezprzedmiotowa agresja, używki, powielanie wzorców łamiących tradycyjne normy etyczne, moralne i społeczne, poczucie braku odpowiedzialności i brak samoakceptacji â to czynniki, które deregulują i niszczą cała strukturę emocjonalno- psychiczną człowieka.
Aby temu zapobiec, konieczna jest prezentacja tego modelu zachowań i ukazanie alternatywnej, właściwej drogi rozwoju.
Elementy profilaktyczno-edukacyjne spektaklu:
- przeciwdziałanie agresji i zachowaniom ryzykownym
- zarządzanie emocjami
- umiejętność kontroli stresu
- rozwiązywanie sytuacji konfliktowych
- zapobieganie zagrożeniom związanym ze środkami psychoaktywnymi
- realizacja modelu motyw-decyzja- odpowiedzialność
- skutki prawne zachowań aspołecznych.
Dziękujemy Teatrowi Kurtyna za wspaniały występ.
K.Kulik
W dniu 15 marca został przeprowadzony wykład edukacyjny dla uczniów klas pierwszych dot. edukacji prawnej oraz profilaktyki wobec substancji psychoaktywnych - w szczególności dopalaczy. Wykład przeprowadził pan Marcin Strzelecki, reprezentant Komisariatu Policji w Kaliszu Pomorskim. Panu Marcinowi towarzyszyła pani Agnieszka Maślak, reprezentantka Straży Miejskiej w Kaliszu Pomorskim.
Młodzież szczególnie zainteresował problem zjawiska demoralizacji, który został dokładnie omówiony.
Zapobieganie wchodzeniu młodzieży w konflikt z prawem jest naszym wspólnym priorytetem. Jesteśmy pewni, że nasza współpraca przyniesie efekty profilaktyczne i wychowawcze.
K.Kulik
W dniu 14 marca p.Emilia Bogusz i p.Kamila Kulik wraz ze swoimi uczniami odwiedziły pilskie lodowisko. Zabawa była niesamowita, czas aktywnie spędzony bezcenny! Oprócz lodowiska udaną atrakcją był również seans filmowy. Po udanej wycieczce czas na... planowanie kolejnej.
Kamila Kulik
7 marca w naszym gimnazjum odbyła się uroczystość podsumowująca I półrocze roku szkolnego 2016/2017.
Wzięli w niej udział uczniowie i ich Rodzice, dyrektor szkoły Dorota Ławniczak, wychowawcy klas, nauczyciele oraz zaproszony gość, pan Michał Hypki, Burmistrz Kalisza Pomorskiego. Przed wręczeniem wyróżnień i nagród pani dyrektor zaprosiła wszystkich na koncert w wykonaniu dwóch uczniów naszego gimnazjum: Doriana Dybnera i Kacpra Woźniaka.
W dalszej części spotkania Pani Dyrektor wspólnie z panem Burmistrzem wręczyli dyplomy za wyniki w nauce. Wyróżnienie otrzymali uczniowie, którzy uzyskali średnią ocen powyżej 4,75.
Do grona najlepszych zaliczają się: Agnieszka Dworczak, Paulina Klimczak, Aleksandra Kwaśniewska, Zofia Stąporek oraz Wiktoria Susz z klasy I a, Amelia Pikula z klasy I b, Jędrzej Kozak, Marek Molski, Marek Naumiak z kl. II a, Marika Kropidłowska, Adrian Narowski, Patrycja Rumowska z klasy II b, Milena Kozłowska z klasy II c, Radosław Ceholnik, Agata Dobrzeniecka, Maria Gromek i Wiktoria Lewandowska z klasy III a oraz Aleksandra Olszacka z klasy III c.
Nagrodzeni uczniowie otrzymali stypendium naukowe.
Spotkanie było również okazją do podsumowania wyników konkursów kuratoryjnych. Pani dyrektor wspólnie z panem Burmistrzem złożyli gratulacje Jędrzejowi Kozakowi, który został finalistą z historii oraz Aleksandrze Olszackiej, która otrzymała tytuł laureata z matematyki i chemii. Podziękowania i gratulacje otrzymali również nauczyciele, którzy wspierali i przygotowywali uczniów.
Wyróżniono również uczniów za 100 % frekwencję.
Pochwały otrzymali: Aleksandra Kwaśniewska i Natalia Lewandowska z kl. I a, Zuzanna Najs, Maja Perłak, Amelia Pikula i Bartosz Garbacz z kl. I b, Szymon Bodnar z kl. I c, Szymon Naumiak, Jakub Schaefer z kl. II a, Marcel Boral, Marika Kropidłowska, Patrycja Rumowska i Adrian Narowski z kl. II b.
Następnie Przewodniczący Rady Rodziców, Pan Cezary Pikula nagrodził klasę za najwyższą średnią w szkole w I półroczu. Statuetkę „Zdobywać szczyty” wręczył uczniom z klasy II a za średnią ocen 3,74.
Gratulacje otrzymał także Bogdan Stasiak, uczeń klasy III c, który jako wolontariusz uzbierał do puszki najwyższą kwotę podczas 25 Finału WOŚP.
Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie otrzymali od pani dyrektor bilety z zaproszeniem na wycieczkę szkolną do Straslundu.
Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem.
Jeszcze raz wszystkim uczniom i nauczycielom dziękujemy i gratulujemy.
Aneta Hrabeć
Otrzymaliśmy wyniki konkursu ogólnopolskiego „PIONIER” z języka niemieckiego, obejmującego zakres wiedzy z gramatyki oraz funkcji językowych. Najlepszymi uczestnikami w naszej szkole okazały się: Zofia Stąporek z klasy 1 a, Amelia Pikula z klasy 1 b oraz Aleksandra Olszacka z klasy 3 c. Dziewczynki zostały nagrodzone dyplomem uznania, GRATULUJEMY i dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły.
Kamila Kulik
W nocy z 3 na 4 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie klasy 1 c pt. „Noc w szkole”. Celem naszego spotkania była integracja zespołu klasowego oraz spędzenie czasu w sposób kreatywny i ciekawy.
Uczniowie grali w zespołowe gry planszowe, oglądali ciekawe filmy oraz przygotowywali wspólny posiłek. Przyrządzone gofry i tosty były wyśmienite, a czas spędzony razem bezcenny!
9 lutego 1895 roku odbył się w USA pierwszy premierowy pokaz, stworzonej przez nauczyciela wychowania fizycznego Williama Morgana, gry nazywanej dzisiaj siatkówką.
9 lutego 2017 roku odbył się finał rozgrywek naszej szkoły w siatkówce drużyn mieszanych.
Droga do zwycięstwa nie była łatwa. Pierwszym zadaniem było rozegranie meczy w swojej grupie systemem każdy z każdym i uplasowanie się na co najmniej drugim miejscu, żeby awansować do półfinału. Szczęśliwcy, którzy awansowali walczyli o możliwość wejścia do finału i podjęcia rywalizacji o miejsce pierwsze.
Mistrzem szkoły została drużyna klasy III d w składzie:
Dziadek Szymon, Fajger Przemek, Pszon Adam, Kowalczyk Hubert, Markowska Kinga i Bartkowska Ola.
Tytuł vice mistrza zdobył zespół klasy III a w składzie :
Kotowicz Jakub, Zyguła Mateusz, Woźniak Kacper, Zalewska Oliwia, Dobrzeniecka Agata, Gromek Maria.
III miejsce na podium należy do zespołu: Kozłowska Milena, Pawluczuk Paweł, Jakim Jakub, Banasiak Bartek, Stanisławek Kamil i Kamil Barna.
Gratulacje dla wszystkich zespołów grających w turnieju. Następne rozgrywki drużyn mieszanych już w maju.
Renata Pietroń, Magdalena Łastówka
„ Jeżeli widzisz potrzebującego pomocy, bezdomnego, głodnego, zmarzniętego nie bądź obojętny, możesz przekazać informację o jego miejscu przebywania zadzwoń, pod jeden z poniższych bezpłatnych numerów czynnych całą dobę”
800 170 010 Infolinia Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego”
Dzwoniąc tam, uzyskasz m. in. Informację o miejscach z ciepłym posiłkiem, noclegiem i odzieżą.
Nie stroń od udzielania pomocy osobom potrzebującym !!!
Zadbaj o zwierzęta !!!
Nie uznawaj pochopnie osoby wyziębionej za zmarłą !!!
Udziel pomocy osobie wyziębionej, poszukaj natychmiastowej pomocy medycznej a przed nadejściem pomocy medycznej rozpocznij powolne ogrzewanie osoby, zdejmij przemarznięta ubrania, ułóż osobę na suchej tkaninie i okryj całe ciało kocem i folią aluminiową- ogrzewaj dodatkowo własnym ciałem.
Bohaterem literackiego spotkania w bibliotece w dniu 8 lutego br. był sympatyczny, ale psotny kotek Pimpuś Sadełko. Pimpuś to bohater pełnej humoru, ilustrowanej opowieści Marii Konopnickiej. Nie bez powodu główną postacią spotkania był kot. Warto wiedzieć, że 17 lutego na świecie obchodzony jest Światowy Dzień Kota. W Polsce dzień ten obchodzony jest od 2006 roku i ma podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolnożyjącym kotom, a także uwrażliwienie ludzi na trudny, koci los. Naszymi gośćmi byli uczniowie z klasy III d ze Szkoły Podstawowej. Dzieci z uwagą i rozbawieniem wysłuchały fragmentów opowieści, a później zapoznały się z innymi książkami o tematyce „kociej”, które zaprezentowane zostały na przygotowanej wystawce. Uczestnicy spotkania chętnie dyskutowali na temat kotów, wykazując się bardzo dużą wiedzą na ich temat. Kilkoro z dzieci pochwaliło się swoimi zwierzątkami domowymi. Spotkanie w bibliotece było też doskonałą okazją do rozwijania zdolności plastycznych - uczestnicy rysowali lub kolorowali kocie sylwetki. Spotkanie w bibliotece było kolejną okazją do propagowania książek i czytelnictwa, a zorganizowane zostało w ramach akcji „CZYTAMY NAJMŁODSZYM”.
Karolina Wagner
Jędrzej Kozak jest mieszkańcem Kalisza Pomorskiego, uczniem drugiej klasy gimnazjum. Jest pogodnym i sympatycznym chłopcem. Jego znakiem rozpoznawczym jest uśmiech.
W tym roku szkolnym Jędrek został finalistą w konkursie przedmiotowym z historii.
Podczas przerwy lekcyjnej zgodził się odpowiedzieć na kilka pytań.
- Czy trudno jest zostać finalistą konkursu przedmiotowego?
-Jędrek: Ogólnie nie jest to trudne, jeżeli lubi się dany przedmiot.
- Jak czujesz się jako finalista?
-Jędrek: Dobrze, ale przede mną są jeszcze finały, więc musze się bardziej postarać.
-W jaki sposób przygotowujesz się do konkursu?
- Jędrek: Czytam wymaganą literaturę i spotykam się raz w tygodniu na konsultacjach z nauczycielem historii- panią Małgorzatą Potoczną- Galerą.
-Czy warto próbować swoich sił w konkursach?
- Jędrek: Warto, jest przyjemnie jeżeli uda się coś osiągnąć.
- Czy stresujesz się przed konkursami, czy może podchodzisz do tego „ na luzie”?
- Jędrek: nie stresuję się ani odrobinę, bo wiem, że nie mam nic do stracenia.
- Jak najchętniej spędzasz wolny czas?
- Jędrek: Grając w gry komputerowe i planszowe.
-Opisz siebie w kliku słowach.
- Jędrek: Moje imię składa się z 7 liter… a nazwisko z 5, co razem daje 12 liter.
- Dziękuję za rozmowę i życzę Ci dalszych sukcesów.
Aneta Hrabeć