POZNANIE KRAJU UŁATWIA POZNANIE JEGO JĘZYKA -
REALIOZNAWSTWO KRAJÓW NIEMIECKOJĘZYCZNYCH .
Innowacja programowa- jej celem jest podniesienie jakości pracy szkoły w zakresie zewnętrznych wyników egzaminu gimnazjalnego .Ma na celu wzbudzenie zainteresowania językiem niemieckim, poznanie szeroko pojętej kultury krajów niemieckojęzycznych, wykorzystanie wiedzy i umiejętności uczniów zdobytych w ramach innych przedmiotów szkolnych oraz poza szkołą ; internet , lektury, telewizja, podróże, itd.
Innowacja poszerza elementy geografii, historii, kultury oraz literatury- treści tych jest bardzo mało w podstawie programowej całym cyklu kształcenia .
Uczniowie stają się świadomi podobieństw i różnic historycznych, kulturowych, co pomaga w kształtowaniu ich wrażliwości i tolerancji . Znają zwyczaje, mentalność, kulturę krajów niemieckojęzycznych.
Uczenie się języka niemieckiego jest formą spotkania z inną kulturą.
Każdy człowiek nabywa z biegiem lat typowe dla swojej kultury przekonania, zachowania, wypracowuje postawy. Wszystko to wywiera wpływ na postrzeganie tego, co nowe, inne, na sposób myślenia i postępowania. Rolą nauczyciela jest dążenie do „otwarcia” się jego uczniów na nową kulturę, do pozbycia się ograniczeń czy nawet uprzedzeń.
Czym jest koncepcja DACHL?
Niemieckim odpowiednikiem tego pojęcia jest słowo Landeskunde, czyli złożenie z dwóch wyrazów: das Land (kraj) + die Kunde (wiedza). Pojęcie realioznawstwo krajów niemieckojęzycznych wyjaśnić można zatem jako zdobywanie wiedzy o Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Lichtensteinie. Głównym celem realioznawstwa na lekcjach języka niemieckiego jest więc dostarczanie informacji o krajach i ich mieszkańcach. Są to informacje dotyczące m.in. geografii, historii, gospodarki, sztuki, zwyczajów i obyczajów, systemu politycznego, mediów, sportu, systemu oświaty itd. wybranego kraju niemieckojęzycznego.
Koncepcja DACHL zakłada, że na lekcjach języka niemieckiego:
Przekazywana będzie różnorodna wiedza na temat obszaru niemieckojęzycznego z jego cechami narodowymi i regionalnymi.
Rzeczywistość niemieckojęzyczna przedstawiana będzie z wielu perspektyw oraz w zróżnicowany sposób.
Uwzględnione zostaną poszczególne warianty języka niemieckiego ze wszystkich czterech krajów – język niemiecki jako język pluricentryczny.
Czym jest język pluricentryczny?
Jest to język używany jako język etniczny w wielu suwerennych państwach i posiadający oficjalny status języka urzędowego w każdym z tych państw. Posiada on wiele odmian, a każda z nich ma więcej podobieństw lingwistycznych i komunikacyjnych niż różnic. Różnice w pisowni są raczej niewielkie, natomiast w języku mówionym są olbrzymie i występują we wszystkich obszarach języka: fonetyczno-fonologicznym, morfologicznym, semantycznym, pragmatycznym oraz gramatycznym
Jak przekazywana będzie zatem wiedza realioznawcza na lekcjach języka niemieckiego?
Wg następujących zasad , które zagwarantują ,że lekcja będzie udana :
1.tematy i treści nauczania będą odpowiadały zainteresowaniom uczniów ; pozwoli to wyłonić z ogromu materiału realioznawczego te zagadnienia, które uczniowie przyswoją z przyjemnością;
2.różnorodne formy pracy na lekcji, w których uczniowie wykonują powierzone im zadania (pracę w grupach, w parach); dzięki czemu współpracują ze sobą, wymieniają się wiadomościami, doświadczają tego, że pracując razem z innymi mogą więcej i wiedzą więcej;
3.koncentracja na uczniach – to oni są w centrum odbywających się zajęć, dlatego też powinni przejąć większość zadań – nauczyciel pełni tylko rolę doradcy;
4.pobudzanie wszystkich zmysłów uczniów, dzięki czemu pracują oni efektywniej, uczą się w klasie i poza nią, wykorzystują rozmaite media;
5.aktywizacja uczniów poprzez zadania projektowe, dzięki czemu uczą się oni w sposób kreatywny i produktywny; wymienić tutaj można m.in. różne formy zadań symulacyjnych, inscenizacje, gry planszowe, collage, przewodniki, pamiętniki, filmy, itp.
Pamiętać należy, że jakość przekazywanych treści ma ogromny wpływ na proces uczenia się. Każdy z nas zapamiętuje z łatwością informacje, które są nowe, a przy tym fascynujące, nieprzewidywalne, wzbudzające emocje, pełne humoru. Właśnie dzięki tematyce realioznawczej lekcje języka niemieckiego stają się niezapomniane, bardziej atrakcyjne, kolorowe i urozmaicone. Nauczyciel może wykorzystywać rozmaite pomoce dydaktyczne będące materiałami autentycznymi, np.: mapy, plany miasta, pocztówki, reklamy, prospekty, czasopisma, zdjęcia, artykuły prasowe, blogi, programy telewizyjne (talk-show, opery mydlane, kreskówki), filmy, przykłady muzyki klasycznej i popularnej oraz oczywiście media, wśród których najpopularniejszy jest Internet.
Niniejsza tabela przedstawia treści wybrane do realizacji w roku szkolnym 2017/2018 w klasach III gimnazjum.
Literatura :
Joanna Dybiec- Der deutsche Kalender, Wyd.Idea.
Kinga Pietraszek- Ősterreich, die Schweiz , Liechtenstein und Luxemburg ni allen Facetten.Wyd.Szkolne PWN, Park Edukacja.
Peter Lege – Wer, was, wann, wo ? Das DACH Landeskunde- Quiz. Wyd. Langenscheidt.
Zasoby internetowe.
Opracowała : Katarzyna Dzierbunowicz