Katarzyna Dzierbunowicz

OK Zeszyt na języku niemieckim.

INNOWACJA PEDAGOGICZNA w klasach IV Szkoły Podstawowej w roku szkolnym 2017/2018.

OK Zeszyt.

 

Innowacja pedagogiczna w potocznym rozumieniu jest określana jako ,,ulepszanie” , ,,wprowadzanie nowych rozwiązań”, ,,modernizacja” , ,,pozytywna zmiana” itp.

Specyfikę innowacji pedagogicznej zdefiniował W. Okoń:

,,Innowacją pedagogiczną jest zmiana struktury systemu szkolnego ( dydaktycznego , wychowawczego ) jako całości lub struktury ważnych jego składników – w celu wprowadzenia ulepszeń o charakterze wymiernym. Składniki te obejmują m.in.: nauczycieli, uczniów, programy i podręczniki , wyposażenie, środki masowego przekazu i środowisko wychowawcze.

 

Sens pedagogiczny innowacji wyznacza, nie tyle obszar nią objęty, lecz jej użyteczność z punktu widzenia dziecka. Celowość wprowadzania innowacji, jest tym wyższa, im więcej korzyści wyniesie z niej dziecko !

Źródła inspiracji innowacyjnej w przypadku mojego przedmiotu były następujące :

•             oczekiwania odbiorców usług edukacyjnych/uczniów i chęć sprostania im;

•             chęć dotrzymania kroku zmianom zachodzącym w otoczeniu; okiełznanie żywiołowej młodzieży i dzieci J, uczynienie lekcji bardziej atrakcyjną ;

•           coraz mniejsze zainteresowanie językiem niemieckim , obecność jęz. angielskiego w                                      życiu  codziennym uczniów.

 

Czy uczniowski zeszyt może wpłynąć na jakość uczenia się uczniów i na nauczanie?

To innowacja pedagogiczna – która wpłynie na podniesienie poziomu jakości pracy .Podstawa prawna: artykuł 22 ust. 2 pkt 6 Ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991r. (t. j. Dz. U.z 2015 r., poz. 2156 ze zm.) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 9 kwietnia 2002r.w sprawie warunków prowadzenia działalności innowacyjnej i eksperymentalnej przez publiczne szkoły i placówki ( Dz. U. z 2002r. Nr 56, poz. 506 ze zm.)

Ze względu na stopień kreatywności  możemy zaliczyć tę innowację do innowacji metodycznych – obejmuje zmiany dokonywane w sposobie nauczania i dotyczą przede wszystkim – techniki przekazu i egzekwowania wiedzy.

Ze  względu na autorstwo zaliczymy ją do innowacji adoptowanej – jest to przeniesienie na grunt praktyki szkolnej rozwiązań zastosowanych przez innych, które są adekwatne do naszych potrzeb. Będzie obejmować zajęcia języka niemieckiego tylko w klasach IV SP.

 

Od 1września 2017r. uczniowie klas IV będą uczestniczyli wraz z nauczycielem w programie Centrum Edukacji Obywatelskiej. Polega on na wdrożeniu w codziennej pracy na lekcjach innowacyjnego zeszytu - Ok zeszytu.

Autorką pomysłu jest p. Danuta Sterna ekspert w dziedzinie wdrażania oceniania kształtującego w szkołach. Celem projektu stało się uczynienie uczniów współautorami procesu ich uczenia się, tak by było one skuteczniejsze i przynosiło jak najlepsze efekty.

OK zeszyt różni się od zwykłego zeszytu tym, że wykorzystuje tylko zasady oceniania kształtującego. Jest książką, tworzoną przez samego ucznia, która sprawia, że uczenie się uczniów staje się widoczne.

Elementy OK zeszytu są następujące :

 

Cele lekcji – co chcemy osiągnąć w ciągu jednej lekcji?

Kryteria sukcesu – po czym poznamy, że cel został osiągnięty?

Podsumowania i refleksje ucznia – zapisane przez ucznia jego własne refleksje dotyczące tego, czego się uczy i czego się nauczył. Podsumowania mogą być w różnej formie: zdania podsumowujące, mapy myślowe, opinie na temat sposobu nauczania, pytania, które chciałby zadać uczeń, przygotowanie ściągawek na sprawdzian itp.

Ważniejsze prace ucznia – te które uczniowie uznają za warte zamieszczenia w zeszycie, te które pokazują postęp uczniów w uczeniu się.

Wykonane przez ucznia prace domowe.

Komentarze nauczyciela do prac ucznia – informacja zwrotna (co uczeń zrobił dobrze; co i jak można poprawić; wskazówka, jak uczeń może następnym razem poprawić swoją pracę).

Ocena koleżeńska – informacja zwrotna do pracy innego ucznia zamieszczona w jego zeszycie.

Samoocena – komentarz ucznia do własnej pracy.

Pytanie kluczowe do lekcji wraz z odpowiedzią ucznia na to pytanie.

Ważniejsze zagadnienia związane z tematem, wzory, definicje, pojęcia.

Spis treści wykorzystywany do odszukiwania w zeszycie ważnych zagadnień przy pomocy ponumerowanych w zeszycie kartek.

Ślad rodzica – miejsce na opinię rodziców lub zadania wykonywane wspólnie z rodzicem.

Źródła – strony internetowe, polecana literatura wskazana przez nauczyciela oraz opinia ucznia o tym, czego chciałby się jeszcze nauczyć z tego tematu; pytania uczniowskie dotyczące tematu.

Plany związane z działem – czego chcemy się nauczyć i po czym to poznamy.

Podział zeszytu – jedna strona przeznaczona dla nauczyciela (cele, kryteria, informacja zwrotna) i druga przeznaczona tylko dla ucznia.

Lapbook – czyli tematyczna teczka, w której autor umieszcza wiadomości na wybrany temat, zapisując je lub rysując w mini książeczkach.

Ściągawki – wykonane przez ucznia, indywidualnie lub w parach, podsumowanie najważniejszych wiadomości potrzebnych do sprawdzianu z danego tematu.

Co już wiem i potrafię – uczniowie zastanawiają się, co już wiedzą i potrafią w związku z nowym tematem. Zapisują to w zeszycie i udostępniają nauczycielowi.

OK zeszyt wpłynie z pewnością na jakość uczenia się uczniów i nauczania a szczególnie stanie się przedmiotem współpracy nauczyciela i uczniów w procesie uczenia się.

Korzyści płynące z korzystania z OK zeszytu dla uczniów:

-pomaga im on się uczyć. 

-doceniają znajomości przez nich celów i kryteriów, umiejętności dokonania samooceny i możliwość otrzymywania oceny koleżeńskiej od rówieśnika.

-bardzo doceniają możliwość tworzenia samodzielnego swojego OK zeszytu i twórczego podejścia do jego organizacji, jest to pomoc w uczeniu się.

Nauczyciele o uczniowskich korzyściach:

- zmiany w postawach uczniowskich, uczniowie są bardziej – zaangażowani, samodzielni, odpowiedzialni, znają cele i kryteria i to pomaga im świadomie się uczyć.

-stają się bardziej refleksyjni, potrafią dokonać podsumowania, samooceny i oceny koleżeńskiej.

 -kształcą umiejętność dokonywania samodzielnych refleksyjnych notatek, również w postaci map myślowych.

 -wyniki nauczania poprawiły się .

-brak ocen niedostatecznych na koniec roku.

-uczniowie znają cele zajęć, zastanawiają się nad odpowiedzią na pytania kluczowe, a przede wszystkim znają kryteria sukcesu, wiedzą co jest ważne, na co muszą zwrócić uwagę czego będą od nich wymagać.

-uczniowie nauczyli się reagować na informację zwrotną. Widzą, co zrobili dobrze, a na co zwrócić jeszcze uwagę. Nie uczą się dla ocen cyfrowych (których nie mają) tylko aby poznać, zrozumieć, wiedzieć.

-uczniowie nie boją się zabierać głosu podczas lekcji (brak krytyki, ocena w postaci informacji zwrotnej)

-uczniowie są zachęceni do samodzielności i pomysłowości.

-zwiększenie zainteresowania uczniów przedmiotem – polubienie przedmiotu.

-wzrost u uczniów wiary w siebie.

O rodzicach:

OK zeszyt jest łącznikiem z rodzicami.

Rodzice wiedzą dokładnie co dziecko potrafi, a w czym można mu pomóc, ponieważ otrzymują dokładną ocenę.

Krok po kroku – jak to będzie wyglądało ?

1.We wrześniu 2017 zaczynam wprowadzać OK  zeszyt  do  pracy  z uczniami.  Zaraz na początku proponuję uczniom i ich rodzicom formy pracy z OK zeszytem. Zeszyty będą formatu A4, każda strona będzie ponumerowana , będzie on swoistą książką uczniowską. W pracy z OK Zeszytem nieodłącznym będzie : metodnik, kostki, patyczki, heksy , markery . Nauczyciel weźmie udział w  spotkaniu regionalnym w Kołobrzegu z opiekunką OK –ejką- opiekunką  grupy nauczycieli języka niemieckiego.

2. W październiku będę dzielić się  doświadczeniami ze swoich klas szkolnych i zapoznam się z propozycją OK zeszytu nauczycielskiego.

3.W grudniu 2017 zajmiemy się refleksją uczniowską oraz technikami pozwalającymi pracować z tą refleksją. Będziemy również dzielić się i inspirować technikami pracy z uczniami. Przewidywane jest  nieobowiązkowe webinarium.

4.W lutym 2018 poświęcę podsumowaniu pracy z OK zeszytem. Uczestnicy napiszą kilka zdań na temat podsumowania korzyści z pracy z OK zeszytem, jak również podzielą się trudnościami związanymi ze stosowania OK zeszytu. Swoista ewaluacja.

 W tym momencie zakończy się udział nauczyciela w kursie OK zeszyt, uczniowie w dalszym ciągu będą prowadzić swoje OK zeszyty , w czerwcu 2018 nastąpi prezentacja uczniowskich zeszytów w holu szkoły, podsumowanie pracy , ocena, samoocena . Poziom  satysfakcji uczniowskiej oraz ich rodziców będą jednymi z kryteriów sukcesu. Zwieńczeniem pracy z OK zeszytem będzie konkurs na najładniejszy zeszyt , który zostanie zaprezentowany na forum szkoły, zaprezentowany w gazecie lokalnej i nagrodzony .

 

                                                                                                          Opracowała : Katarzyna Dzierbunowicz

 

 

 

 

Kalisz Pomorski, sierpień 2017.

Aktualności

Kontakt

  • Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kaliszu Pomorskim
    ul. Toruńska 9, 78-540 Kalisz Pomorski
  • 94- 361-7492 Dyrektor: Dorota Ławniczak; Wicedyrektor: Anna Rydzewska

Galeria zdjęć