Konspekt lekcji wychowania fizycznego ( zajęcia alternatywne - aktywna turystyka)
Wszystkie zdjęcia z lekcji : http://gimkaliszpom.edupage.org/text/?text=teachers/192&subpage=6&
Temat zajęć: Nordic Walking- rozruszaj swoje ciało.
Klasa: Ibc dziewczęta
Ilość uczniów: 21
Miejsce ćwiczeń: polna droga w pobliżu szkoły
Czas ćwiczeń: 90 minut
Przybory i przyrządy: kijki do Nordic Walking -21 par
Cel lekcji: Nauka techniki chodzenia z kijkami Nordic Walking
Zadania lekcji:
Motoryczność: kształtowanie ogólnej sprawności, kształtowanie sił poszczególnych partii mięśniowych oraz koordynacji ruchowej.
Umiejętności: dobór ćwiczeń kształtujących i specjalistycznych, właściwa technika chodzenia z kijkami Nordic Walking
Wiadomości: zalety iwalory zdrowotne uprawiania Nordic Walking
Tok lekcji |
Treść |
Czas |
Wskazówki organizacyjno- metodyczne |
Część wstępna |
Zbiórka. Powitanie, sprawdzenie obecności. Zapoznanie z celem lekcji. Sprawdzenie odpowiedniego stroju do ćwiczeń. Rozdanie kijków. Dopasowanie długości kijków do wzrostu. |
10 minut |
N wyjaśnia zasady dopasowania kijków. |
Część główna A |
Zabawa ożywiająca ”Obiega koło ten, kto lubi…” Zabawa” Przesuń się w prawo lub lewo” Ćwiczenia kształtujące z kijkami w dłoniach stojąc w rozkroku 1.Wznos ramion w górę i w dół przed kl. piersiową 2. j.w za plecami 3. wyprost RR w przód 4. wiosłowanie w przód i w tył 5.praca nadgarstków „ dodawanie gazu w manetce” 6. RR z kijkami wyprostowane w przód- skip a w miejscu 7. j.w skip c 8. kijki oparte o podłoże wznos prawego kolana w górę-huśtawka kolana w przód i w tył oraz w bok 9. j.w lewe kolano 10. j.w. krążenia i huśtawki w obrębie stawu skokowego prawej i lewej stopy 11. kijki oparte o podłoże – szybki bieg w miejscu 12. J.w. wypad w przód na PN i LN 13.RR w przód trzymając kijki - skręt T 14. RR w górę z kijkami- skłon T w bok w prawo i lewo 15. skrętoskłony 16. kijki w RR- przejście nad kijkami w przód i w tył |
2 minuty 2 minuty 12 minut |
Uczniowie stoją w kole na placu przed szkołą, przed każdym leżą kijki. Nauczyciel wydaje polecenie- obiega ten kto lubi sport, kto lubi koszykówkę itd. Uczniowie stoją w kole, trzymają kijki przed sobą oparte o podłoże. Zgodnie z poleceniem nauczyciela przesuwają się w prawo lub lewo zostawiając swoje kijki a łapiąc kijki kolegi, tak żeby nie spadły na podłoże. Uczniowie stoją w kole, nauczyciel demonstruje ćwiczenia. |
Część główna B |
Na placu przed szkolą w szeregu -luźny marsz, kijki wiszą na nadgarstkach - marsz z pracą rąk, kijki luźno wiszą na nadgarstkach -marsz,LR przy kl. piersiowej , PR wbicie kijka w podłoże na wysokości przeciwnej nogi - j.w. zmiana ręki -marsz z kijkami z wbiciem kijków w podłoże j.w. długi krok z pięty Parami przejście na teren polnej drogi W dowolnych dwójkach i trójkach w większych odstępach marsz z kijkami w średnim tempie – 20 minut. Zatrzymanie. Pogadanka- walory zdrowotne Nordic Walking. Wyścigi w rzędach. 1. Przekazywanie kijka górą 2. J.w. dołem 3. J.w. bokiem 4. Przejście grupy na określonym dystansie- ostatni wybiega przed zespół RR w górę z kijkiem , skłon w tył- przekazanie kijka. W dowolnych dwójkach i trójkach marsz powrotny w szybkim tempie- 20 minut. Przejście parami do szkoły- kijki złożone w jednej ręce. |
8 minut 5 minut 15 minut 5 minut 3 minuty 15 minut 5 minut |
W dwóch szeregach N poprawia błędy W luźnej grupie N wyjaśnia walory zdrowotne Nordic Walking: -zaangażowanie 90% mięśni - wzrost tętna - dotlenienie - o 20% więcej spalania kalorii niż zwykły marsz - odciążenie stawów - poprawienie kondycji - rozluźnienie w partiach szyjno- barkowych napięć od długiego siedzenia oraz zalety Nordic Walking: - tani sprzęt -prostota - ćwiczenia w terenie - ćwiczenia w towarzystwie N poprawia błędy |
Część końcowa |
W kole ćwiczenia rozciągające 1. RR oparte na kijkach, PN na piecie- rozciąganie 2. J.w. LN 3. PR wyprost w przód palce w dół- drugą ręką dociągamy palce do siebie 4. J.w. LR Zbiórka. Podsumowanie lekcji. Zebranie sprzętu. Prawidłowa postawa. Pożegnanie. |
3 minuty 5 minut |
N demonstruje ćwiczenia N nagradza zaangażowanie pozytywną oceną, pyta o samopoczucie i wrażenia. |