• Sami sobie narysujmy świat!

     

    Tym razem zajęliśmy się formami aktywności i praktycznymi umiejętnościami obywatelskimi. Kolejny projekt Programu "Działaj Lokalnie" realizuje grupa uczniów z Gimnazjum im. M. Skłodowskiej-Curie i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim.

    Chcemy pokazać obywatelską niezależność, przedstawić problem bierności politycznej polskiego społeczeństwa. Działalność rozpoczęliśmy od projektów stowarzyszeń, które chcielibyśmy założyć. Ćwiczymy pisanie listów i próśb do burmistrzów, posłów i senatorów. Inspiracją projektu jest piosenka lubianego przez młodzież zespołu happysad pt. „Sami sobie”, opowiadająca o samodzielnym tworzeniu świata wokół siebie.

    Na zajęciach praktycznych robimy wspólnie planszę przedstawiającą świat, wykorzystując umiejętności zdobyte podczas realizacji poprzedniego projektu „Wyszywamy krzyżykami z naszymi dziadkami”. Różne elementy krajobrazu wykonane z filcu i ozdoby szydełkowe przyczepiamy na rzep. Gotową planszę przekażemy członkom zespołu happysad na spotkaniu podczas jesiennej trasy koncertowej.

    Maria Kurylczyk

  • I Gimnazjalny Bieg Rekordw

     

    W niedzielę 7 października 2012 r. rozpoczęła się jesienna edycja I Gimnazjalnego Biegu Rekordów.Odbyły się dwa biegi główne, w których ustanowiono rekordy szkoły jednej pętli wokół jeziora Bobrowo Wielkie.

    Wśród chłopców rekord ustanowił Przemysław Marcyniuk z klasy II d z czasem7 minut 47 sekund, zaraz za nim wbiegli Kacper Rostocki kl.IId, Rafał Maliczewski kl.Ib, Filip Chwiłkowski kl.Ib, Jan Wróblewski kl.IIIa, Bartek Grządziel kl.IId, Adrian Przyłoga kl. IIIc, Rafał Retkowski kl.IIIa.

    Rekordzistką dziewcząt została Klaudia Gabrysiak z klasy II d z czasem 9 minut 22 sekundy. W pierwszej dziesiątce znalazły się też : Klaudia Szybkowska kl.IId, Michalina Wróblewska kl.IId, Patrycja Walczak kl.Ib, Monika Misiura kl.Ic, Agata Ladra kl. IIa, Dominika Misiura kl.Ic, Klaudia Leśniak kl.Id, Oliwia Stefanowicz kl.IIId i Daria Błądek kl IId.

    Zawody zakończył rekreacyjny bieg, w którym ustanowiono rekordy w liczebności uczestników, dziewcząt i chłopców, klas itp. Najmłodszym zawodnikiem okazała się sześcioletnia Iga Pawliczek a najstarszy biegacz miał 42 lata. Zawodnicy z rodzin Walczak i Misiura ustanowili rekord w kategorii „ najliczniejsza rodzina”- 9 osób spokrewnionych.Rekordziści zostali wpisani do Szkolnej Księgi Rekordów.

    Imprezę zakończyło wspólne ognisko. Gimnazjaliści miło i zdrowo spędzili niedzielę.

    Organizatorkami były panie R. Pietroń i M. Łastówka

     

    Foto

  • Rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013

    Trzeciego września, w hali, uroczyście rozpoczęliśmy rok szkolny 2012/2013. W tym roku do nauki w gimnazjum przystąpi 262 uczniów uczących się w 12 oddziałach klasowych.

    Na apelu inauguracyjnym Pani Dyrektor Wiesława Minkiewicz tradycyjnie życzyła uczniom udanego roku w szkole, przypomniała także o przeprowadzce do nowego budynku gimnazjum, która czeka nas w tym roku szkolnym.

    Podczas apelu Dyrekcja pogratulowała i wręczyła kwiaty Panu Ryszardowi Maciejewskiemu, naszemu woźnemu, który obchodzi w tym roku czterdziestą piątą rocznicę przystąpienia do pracy, a także dwóm Paniom – Magdalenie Łastówce- nauczycielce wychowania fizycznego oraz Beacie Rosentreter- nauczycielce języka polskiego - które 20 lat temu rozpoczęły przygodę ze szkołą.

    Oczywiście minutą ciszy uczciliśmy pamięć ofiar II wojny światowej.

    Następnie uczniowie i wychowawcy udali się do klas na zajęcia integracyjne. Mamy nadzieję, że wszystkie nasze oczekiwania dotyczące nauki i przeniesienia spełnią się.

    Foto

  • Sukces nauczycieli języka niemieckiego

     

     

    Centrum Herdera Uniwersytetu Gdańskiego zorganizowało III edycję ogólnopolskiego konkursu pt.

          "Nauczanie języka niemieckiego metodą projektu w roku szkolnym 2011/2012".

    Nagrodę główną za zajęcie I miejsca otrzymał zespół nauczycieli języka niemieckiego z Gimnazjum  im. Marii Skłodowskiej- Curie w Kaliszu Pomorskim.

    Celem konkursu było:

    •Wspieranie i rozwój efektywnych metod nauczania języka niemieckiego

    •Motywowanie do poznania kultury Niemiec i nauki języka niemieckiego wśród młodzieży szkolnej

    •Aktywizacja środowiska nauczycieli języka niemieckiego poprzez realizację prac projektowych

    •Wymiana doświadczeń pomiędzy nauczycielami

    •Propagowanie kultury i języka niemieckiego

    •Praktyczne poznawanie metodyki zarządzania projektami

    Do konkursu zgłosili się nauczyciele z całej Polski, zarówno ze szkół podstawowych, gimnazjalnych jak i ponadgimnazjalnych.  Liczne grono nauczycieli wykorzystujący metodę projektu w nauczaniu języka niemieckiego mogło pochwalić się swoimi pomysłami i osiągnięciami w pracy zawodowej w ramach tego konkursu.

    Uroczyste wręczenie nagród połączone z warsztatami z zarządzania projektami i nauczania metodą projektu odbyło się w dniach 6-8 lipca 2012 w Gdańsku.

     

  • Kiedy zaczynamy nowy rok szkolny?

    Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2012/2013 odbędzie się 03 września 2012 roku o godzinie 10:00 w hali sportowej. Po uroczystości zaplanowane są spotkania ucznów z wychowawcami klas do godziny 11:40. Zapraszamy.

     

    Klasa

    Wychowawca

    Nr sali

    1a

    mgr Danuta Kulik

    9

    1b

    mgr Renata Pietroń

    17

    1c

    mgr Małgorzata Maziarz

    13

    1d

    mgr Szymon Minkiewicz

    15

     

     

     

    2a

    mgr Aneta Hrabeć

    2

    2b

    mgr Emilia Bogusz

    3

    2c

    mgr  Beata Rosentreter

    7

    2d

    mgr Dorota Ławniczak

    8

     

     

     

    3a

    mgr Kazimierz Kapiszka

    12

    3b

    mgr Małgorzata Potoczna - Galera

    1

    3c

    mgr Aleksandra Kapiszka

    11

    3d

    mgr Jolanta Cirzniewska

    14

     

  • Zakończenie roku szkolnego 2011/2012

     

    28 i 29 czerwca to dni, kiedy nasze gimnazjum świętowało zakończenie roku szkolnego. W czwartek o godzinie 12.00 rozpoczęliśmy pożegnanie klas III. Było to bardzo kameralne i przyjemne zakończenie - w gronie Rodziców, Nauczycieli i Uczniów. Na początku w świetny nastrój wprowadziło nas przedstawienie teatralne przygotowane przez uczniów klas II i III oraz panią Jolę Cirzniewską, ukazujące w zabawny sposób problemy dzisiejszego pokolenia nastolatków. Potem każda klasa przedstawiła komputerową prezentację na swój temat- niektórzy pokazali siebie na przełomie tych trzech lat spędzonych w gimnazjum - aż trudno uwierzyć, że ludzie tak się zmieniają... Następnie nauczyciele wręczyli dyplomy i nagrody za trzyletnią współpracę z uczniami w kołach zainteresowań i zajęciach pozalekcyjnych. Absolwenci pożegnali także swoich wychowawców.

    Część nieoficjalna, to wspaniały poczęstunek przygotowany przez mamy trzecioklasistów. Gdy Rodzice włączają swoją obecność w życie szkoły, staje się ona mniej oficjalna a bardziej rodzinna. Co roku przeżywamy ten trudny moment rozstania, ukazujący nam, jak bardzo jesteśmy jednak ze sobą związani. To było bardzo przyjemne popołudnie.

    W piątek podsumowaliśmy pracę szkoły w roku 2011/2012. Cały rok pracujemy po to, aby zobaczyć efekty swojej pracy- są to przecież świadectwa, miejsca w konkursach czy projektach, egzamin gimnazjalny. W tym roku zakończenie odbyło się w hali gimnazjum o godzinie 10.00 Swoją obecnością, oprócz Rodziców, zaszczycił nas zastępca Burmistrza, pan Tomasz Kołtun. Uczniowie i Nauczyciele to gospodarze :-)
    Panie Dyrektor - Wiesława Minkiewicz i Anna Rydzewska wręczyły na początku największe nagrody jakie przyznajemy w gimnazjum- Złoty Medal Patrona dla Najlepszego Absolwenta Gimnazjum. W tym roku mieliśmy aż 4 osoby, które spełniły wysokie wymagania w drodze do medalu: Alicja Dziadek, Marta Garbacz, Martyna Gabrych oraz Julia Kapiszka- gratulujemy.

    Następnie wręczono stypendia naukowe i sportowe dla najlepszych uczniów i sportowców w gimnazjum. Nadszedł czas na świadectwa z wyróżnieniem i rozwiązanie konkursów: fotograficznego - Ptaki w obiektywie - I miejsce Patrycja Baran, II miejsce - Alicja Bulkiewicz, III miejsce Żaneta Maszota,
    ortograficznego- O Pióro Dyrektora Gimnazjum - zwycięzca Aleksandra Łastówka, mitologicznego – I miejsce ex aequo Maria Kurylczyk i Karolina Majewska. Pani Zofia Zmiertka-Kaliniak, w imieniu Nadleśnictwa Kalisz Pomorski, wręczyła nagrody uczennicom- Ali Dziadek, Marcie Garbacz i Martynie Gabrych, które zajęły IX miejsce w Ogólnopolskim Konkursie o Lasach Europy, konkurując z uczniami z liceów i techników leśnych.

    Nie zabrakło także nagrodzonych rodziców, którzy swoją obecnością i pomysłami wspierają szkołę. W tym roku szkolnym wyróżniliśmy panie: Małgorzatę Gaj, Małgorzatę Tuchaj i Małgorzatę Matuk. Na koniec wszyscy życzyli wszystkim udanych wakacji i szczęśliwego powrotu we wrześniu do szkoły.
    I tak dobrnęliśmy ab ovo usque ad mala :-)

    Foto

  • Aktualizacja danych

    24.06.2012 Dane z programu Zastępstwa zostały zaktualizowane
  • Podróże kształcą

     

    Dnia 15 czerwca 2012 roku uczniowie Gimnazjum im. M. Skłodowskiej-Curie w Kaliszu Pomorskim wzięli  udział  w  wycieczce  szkolnej,  która  była  nagrodą  za bardzo dobre wyniki  w nauce i wzorowe zachowanie oraz 100% frekwencję szkolną. Wesoły autobus wyruszył z Kalisza o godzinie 6.00 rano. Zaległości w spaniu spowodowane wczesną pobudką rekompensowały atrakcje w czasie wycieczki.  Udaliśmy się na wyspę Uznam, tam skierowaliśmy swoje pierwsze kroki do Trassenheide, gdzie zwiedziliśmy motylarnię. Następnie obejrzeliśmy piętrowy domek jednorodzinny zbudowany w sposób odmienny od przyjętych ogólnie zwyczajów. U jego podnóża znajdował się spiczasty dach, a zwieńczeniem tego budynku były fundamenty. Postawiliśmy również swoje stopy na na najdłuższym na kontynencie Europy molo. Znajduje się ono w cesarskim kurorcie Heringsdorf.

    Wszystkie wydarzenia tego długiego, ale jakże atrakcyjnego dnia zwieńczone były musztrą w Forcie Gerharda przeprowadzoną przez samego Komendanta tejże pruskiej  twierdzy. Oprowadził on nas również po Muzeum Obrony Wybrzeża i zapoznał z historią fortyfikacji wojskowych XVII-XIX wieku. Przed powrotem do domu zebraliśmy się wszyscy przy ognisku, by rozkoszować się smakiem pieczonych kiełbasek, na co dzień wypartych z naszego życia przez Fast –Food Essen. Do Kalisza powróciliśmy o północy zmęczeni, ale jakże szczęśliwi i bogatsi o nowe doświadczenia!

    Uczestnik – Karina Moździerska

    Foto

  • Podróż ku wartościom

     

    Jednym z elementów programu ,,Podróż ku wartościom” realizowanego w naszej szkole w roku szkolnym 2011/2012 był konkurs pt.: ,,Jacy jesteśmy, jacy chcielibyśmy być?”

    Uczniowie mieli za zadanie napisać krótką wypowiedź na w/w  temat w oparciu o autorytet .

    Wiele osób wymieniało w swoich pracach postać Jana Pawła II – oazę miłości , dobroci, spokoju, sprawiedliwości .Uczniowie opisywali sławnych piłkarzy, muzyków, pisarzy, Matkę Teresę z Kalkuty, Jurka Owsiaka, sportowców i wiele innych osobistości.

    Najpiękniejsze prace dotyczyły jednak osób nam najbliższych , które bez względu na okoliczności towarzyszą nam przez całe życie- nasze Mamy.

    Zachęcam do przeczytania fragmentu wyróżnionej  pracy napisanej  uczennicę klasy 3 b. Jednocześnie nadmieniam ,że wiele ciekawych wypowiedzi naszych uczniów zostało opublikowanych w mini- broszurce, która będzie dostępna w szkole.

    Bardzo serdecznie dziękuję Paniom polonistkom : Anecie Hrabeć  i Danucie Kulik za współpracę w organizacji tego przedsięwzięcia.

    K.Dzierbunowicz

    Fragment wyróżnionej pracy:

    Osobiście w życiu nie kieruje się poradami konkretnych osób, nie kroczę czyimiś drogami. Mam swój własny system wartości, ale uważam, że jest on standardowy, że wiele osób myśli podobnie. Oczywiście mogłabym być lepsza . Pomagać jak Matka Teresa z Kalkuty, uparcie dążyć do celu jak Maria Skłodowska Curie, być niezależna jak George Sand, pisać jak Agata Christie, czy wierzyć jak błogosławiona siostra Faustyna Kowalska. Jest tak wiele osób będących inteligentnymi, wytrwałymi, odważnymi, ale oni też mają swoje wady.

    Jednak jest osoba, do której choć w małym stopniu chciałabym się upodobnić. Cechuje ją inteligencja, wytrwałość, hard ducha i prostota. Jest to osoba zaradna, mająca w sobie duże pokłady poświęcenia, jest doświadczona przez życie. Jej największą zaletą jest jej prostota, znajdowanie radości w najdrobniejszych chwilach. Może czasami jest oschła, może nie zawsze okazuje uczucia, może chwilami jest zbyt surowa, ale to wszystko to tylko jej zalety, których nauczyło ją życie. Mówię o swojej Mamie. Kobiecie wytrwałej i dla mnie, po prostu niezniszczalnej. Kobiecie, która stawia czoła trudnościom. Piękne jest to, że chociażby się bała, nie okaże tego. Jest twarda i niezależna, dlatego ją cenię.

  • Uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursów przedmiotowych

     

    W dniu 6 czerwca 2012 roku w Szkole Podstawowej nr 18 w Koszalinie odbyły się uroczystości wręczenia nagród laureatom konkursów interdyscyplinarnych i przedmiotowych, które organizowane były w roku szkolnym 2011/2012.

    Uczestników spotkania powitała pani Karina Gajda – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18, a życzenia dla laureatów przekazali: pan Krzysztof Rembowski – II Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty, pan Marek Gutowski – Radca Generalny, Kierownik Delegatury Urzędu w Koszalinie Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie oraz w imieniu Piotra Jedlińskiego – Prezydenta Miasta Koszalina – inspektor Wydziału Edukacji Renata Zmysłowska. Uczestnicy uroczystości wysłuchali programu artystycznego w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Koszalinie. Podczas spotkania laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

    Nagrodę z rąk Kuratora Oświaty odebrała uczennica naszego Gimnazjum – Martyna Gabrych.
    Serdecznie gratulujemy!

     

  • Leśne przygody

     

    Dnia 8 maja 2012r. po lekcjach pod nasze gimnazjum podjechała bardzo ekologiczna ,,limuzyna’’-bonanza.  My, jako grupa najdociekliwszych dzieciaków z naszej szkoły pod czujnym okiem p. Jolanty Cirzniewskiej i p. Anety Hrabeć wyruszyliśmy na wycieczkę prosto do Łowicza Wałeckiego, gdzie czekali na nas najbardziej mili i rozgadani myśliwi ,jakich kiedykolwiek spotkaliśmy.

    Obecny był Prezes Koła „Wieniec” w Mirosławcu –p. A. Przybylski’ , Łowczy Koła – p. L. Adamski, Skarbnik Koła – p. R. Salitra i inni myśliwi. Na miejscu mogliśmy podziwiać trofea, medale oraz ozdoby kwatery myśliwskiej. Wysłuchaliśmy ciekawych  opowieści myśliwskich.  

    Czekał na nas również konkurs, który polegał na oszacowaniu wagi poroża. Oczywiście jak na najbystrzejszych uczniów przystało, niektórzy bardzo dobrze wypadli i w nagrodę otrzymali piękne ryciny zwierząt wydane przez wydawnictwo „Grandel”.

    Po zjedzeniu porządnej grochówki ruszyliśmy na spacer do lasu, gdzie panowie pokazywali nam rożne ciekawe miejsca. Niestety musieliśmy się pożegnać, ale mamy nadzieję, że nie na długo,  bo wszyscy gorąco wyczekują kolejnych leśnych przygód, na które zawiezie nas super bryka.

    Pamiętamy również o naszym pierwszym spotkaniu (grudzień 2011r.)  z myśliwymi i leśnikami na terenie liceum. Wówczas dowiedzieliśmy się dużo o pracy leśników i gospodarowaniu zasobami leśnymi. Obejrzeliśmy kronikę koła i przepiękne rysunki pana R. Salitry. Nie obyło się bez pytań. Najwięcej zadał ich Andrzej – uczeń liceum. Myślistwo to nie tylko hobby i pasja ale ciężka praca  na rzecz przyrody.

    Składamy serdeczne podziękowania dla myśliwych z Koła „ Wieniec” w Mirosławcu i życzymy udanych łowów.

                                                                                                                                                                         Darz Bór

    Foto

  • Konferencja o prawach dziecka– Szczecin 2012

     

    W dniu 28 maja  grupa uczniów klas pierwszych w składzie: Daria Błądek, Weronika Dobrzeniecka i Kacper Rostocki wraz z opiekunką p. Katarzyną Dzierbunowicz wzięła  udział w konferencji pt.: ,,O prawie dziecka do wyrażania własnego zdania.”

    W związku z ustanowieniem roku 2012 Rokiem Janusza Korczaka w pierwszej części spotkania mogliśmy podziwiać przepiękne przedstawienia o wspaniałym doktorze, mistrzu wrażliwości pedagogu, pisarzu, publicyście i działaczu społecznym żydowskiego pochodzenia. Janusz Korczak był światowej sławy prekursorem działań na rzecz praw dziecka i głosił w praktyce ideę respektowania  interesów najmłodszych.

    Wśród licznie zgromadzonych gości  w auli wykładowej Uniwersytetu Szczecińskiego znaleźli się wybitni naukowcy, którzy wygłosili wykłady na następujące tematy:

    1. Prawo dziecka do swoich praw.

    2. Edukacja w zakresie praw dziecka w kontekście twórczości Janusza Korczaka i Joanny Kulmowej.

    3. Prawo dziecka do wolności słowa.

    4. Wychowanie do odpowiedzialności.

    Największe zainteresowanie wzbudzili: Super Niania– Pani Dorota Zawadzka oraz Rzecznik Praw Dziecka– Marek Michalak. Z pełną dozą humoru, zdrowego rozsądku  oraz wiary w małego człowieka opowiadali o prawach dziecka do wyrażania własnego zdania.

    Foto

  • Zaproszenie

     

    Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej – Curie oraz Miejsko Gminny Ośrodek Kultury zapraszają wszystkie mamy na Specjalny koncert który odbędzie się 30 maja 2012 roku o godzinie 17:00. 

    Miejsce koncertu: Pałac Wedlów  w Kaliszu Pomorskim.

    W programie:

    Wystawa grupy p.n. „Guzik z Pętelką”.

    Możliwość zakupu wykonanych przez młodzież robótek ręcznych, po symbolicznej cenie.

    Występy artystyczne dzieci i młodzieży.

     

  • Gimnazjada Języków Obcych

     

    11 maja 2012 roku już po raz dziesiąty uczniowie naszego Gimnazjum wzięli udział w Gimnazjadzie Języków Obcych. Tego dnia rywalizowało 70 uczniów z 8 gimnazjów: Koszalin, Barlinek, Łobez, Złocieniec (nr 1 i nr 2), Wierzchowo, Kalisz Pomorski i Drawsko Pomorskie.

    Uczniowie rozwiązywali test w dwóch kategoriach: język niemiecki i język angielski. Nagrody i dyplomy w X Regionalnej Gimnazjadzie Języków Obcych wręczała pani dyrektor  Gimnazjum w Drawsku Pomorskim – Anna Arcimowicz.

    Spośród 12 osobowej drużyny naszej szkoły uczennica klasy 3 a – Martyna Gabrych zajęła 1 miejsce w kategorii języka niemieckiego.

    Gratulujemy!

    Opiekunami podczas wyjazdu były:

    p. Małgorzata Pietrzak– język angielski;

    p. Katarzyna Dzierbunowicz- język niemiecki.

  • Zbiórka dla zwierzaków

     

    Każdemu łamie się serce, gdy widzi bezdomnego psa lub kota. Patrząc na okaleczone części ciał małych zwierząt, zaniedbane, wychudzone ciałka, mamy ochotę pomóc tym biednym istotom. Ale nie zawsze możemy, nie zawsze wiemy, co zrobić. Zwierzę takie jest łapane i wywożone do schroniska, w którym niekoniecznie ma zapewniony komfort życia, nie zawsze dostaje odpowiednią ilość jedzenia. Aby zapobiec takim sytuacjom schroniska potrzebują większego budżetu. Możemy pomóc takim instytucjom.

    W Pierwszy Dzień Wiosny kaliscy gimnazjaliści ułatwili tę pomoc mieszkańcom naszego miasta. Rankiem, 21 marca, 48 wolontariuszy wyszło na ulice z megafonem. Uzbrojeni w puszki na pieniądze, plakaty, transparenty, wyruszyliśmy w drogę. Przeszliśmy całe miasto wykrzykując nawołujące do pomocy hasła, wszyscy kolorowo ubrani (jak to w Dzień Wiosny) i w wesołym nastroju. Odwiedziliśmy prawie wszystkie instytucje, np: Ośrodek Zdrowia, Przedszkole, Bibliotekę, Komendę Policji, Urząd Miasta i Gminy, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych i inne miejsca. Ludzie dawali nam symboliczne złotówki na ulicach, w parku, nawet u fryzjera! Najwięcej serca okazały i najwięcej pieniędzy wrzuciły do naszych puszek przedszkolaki z Bajkolandii. Każdy, kto dał nam pieniądze, otrzymywał papierowego psa lub kota na patyku własnoręcznie wykonanego przed gimnazjalistów. Łącznie zebraliśmy 1251zł! Całą kwotę przeznaczyliśmy na zakup karmy dla psów i zawieźliśmy do schroniska w Białogardzie.

    Drodzy Kaliszanie! Serdecznie dziękujemy, zachowaliście się na poziomie. Pokażmy, że zależy nam na losie zwierząt!

                                                                                                              Maria Kurylczyk

    Foto

  • Informacja

    Dyrektor informuje, że w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych dla uczniów, którym rodzice nie mogą zapewnić opieki, zorganizowana zostanie w Gimnazjum świetlica szkolna.

     
  • Na olimpijskim szlaku czyli Od Aten do Londynu

     

    "Na olimpijskim szlaku czyli Od Aten do Londynu” – konkurs olimpijski- wielki sukces naszej szkoły!!!!!

    W październiku, w Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej – Curie w Kaliszu Pomorskim odbyły się szkolne eliminacje do ogólnopolskiego konkursu olimpijskiego „Od Aten do Londynu”. Konkurs ten ma na celu krzewienie idei olimpijskiej, przypomnienie osiągnięć wybitnych polskich sportowców, pokazanie piękna szlachetnej rywalizacji prowadzonej według zasad fair play, wyłonienie najlepszych kibiców – znawców historii olimpizmu a także propagatorów dżentelmeńskich zachowań na obiektach sportowych.
    Do eliminacji strefowych zakwalifikowały się trzy uczennice kaliskiego gimnazjum: Alicja Dziadek, Wiktoria Kowalczyk i Aleksandra Łastówka. W eliminacjach strefowych szesnaście województw zostało podzielonych na cztery strefy.
    Strefa I: zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie i warmińsko- mazurskie
    Strefa II: lubuskie, dolnośląskie, wielkopolskie i opolskie
    Strefa III: lubelskie, mazowieckie, podlaskie i łódzkie
    Strefa IV: śląskie, świętokrzyskie, małopolskie i podkarpackie.
    Eliminacje dla strefy I odbyły się 26 listopada 2011 roku. Aleksandra Łastówka zdobyła wystarczającą ilość punktów, by zostać reprezentantką województwa zachodniopomorskiego w ogólnopolskich półfinałach.
    Półfinały odbywały się dnia 17 grudnia 2011 roku w Dzierżoniowie i Białymstoku. Miejscem odbywania się półfinału dla województwa zachodniopomorskiego był Dzierżoniów. Drużyna naszego województwa wystąpiła w składzie:
    Miłosz Górka - Gimnazjum w Pyrzycach
    Maciej Jurkin – Gimnazjum w Lipianach
    Aleksandra Łastówka – Gimnazjum w Kaliszu Pomorskim. Zespół Oli Łastówki zajął III miejsce i zakwalifikował się do ogólnopolskiego finału.
    Finał Konkursu Olimpijskiego "Od Aten do Londynu" odbył się dnia 31 marca 2012 roku w warszawskim Centrum Olimpijskim i stanowił kontynuację rozgrywanego wcześniej teleturnieju pt. "Na olimpijskim szlaku". Obecnie organizacją konkursu - przy współpracy Polskiego Komitetu Olimpijskiego - zajmuje się dzierżoniowskie Stowarzyszenie "Super Kibic", wspierane przez resorty Sportu i Turystyki oraz Edukacji Narodowej, a także - Podlaską Radę Olimpijską w Białymstoku i Terenowy Klub Olimpijczyka im. Mariana Matysiaka w Wysocku Wielkim.

    Do stołecznego Centrum Olimpijskiego im. Jana Pawła II z całego kraju zjechali w sobotę ( 31marca) najlepsi z najlepszych, którzy pomyślnie przebrnęli przez wcześniej rozgrywane etapy lokalne, strefowe i półfinały. Łącznie w całym przedsięwzięciu uczestniczyło - według obliczeń organizatorów - przeszło 23.000 osób obu płci, a eliminacje szkolne przeprowadziło ponad 3.000 szkół. Na tak wielkie zainteresowanie młodzieży konkursem szczególną zwrócił uwagę, otwierając finał sekretarz generalny PKOl - Adam Krzesiński. Potem - już w roli kibica - gorąco oklaskiwał kolejnych zawodników, w większości poprawnie i wyczerpująco odpowiadających na szczegółowe i wcale niełatwe pytania z historii igrzysk olimpijskich (fakty, nazwiska, wyniki). To właśnie rywalizacja uczniów - oddzielna dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych - poprzedziła wielki finał w kategorii otwartej.

    Konkurs rozgrywano zarówno w konkurencji indywidualnej jak i drużynowej. Konkurs trudny- najpierw pisemny indywidualny test, potem ustne pytania też indywidualne oraz  dla całej drużyny. Najtrudniejsze były biografie olimpijczyków, gdyż liczyła się nie tylko wiedza ale i strategia, czy zaryzykujesz i jak dużo. Zespołowi zachodniopomorskiego gorąco kibicował cały zespół naszego gimnazjum.

    Najlepszą drużyną w  kategorii gimnazjum okazała się ta reprezentująca Ziemię Łódzką (64 pkt), tylko 2 punkty mniej, miejsce drugie i tytuł wice mistrza Polski zdobyła drużyna woj. zachodniopomorskiego (62 pkt)w składzie: Aleksandra Łastówka, Maciej Jurkin i  Miłosz Górka. Trzecią lokatę uzyskało woj. wielkopolskie (54 pkt).

    Opiekunem zespołu była Pani Renata Pietroń, która przygotowywała dziewczyny do konkursu i sprawowała nad nimi opiekę w Warszawie.

    Gratulujemy 

    Foto

  • W drodze do Londynu

    Pewnego marcowego dnia w samo południe Kacper Rostocki, Michał Nawrot, Alicja Dziadek i Ola Łastówka ruszyli na podbój stolicy. Żegnała ich Martyna Gabrych,  nie mogła z nimi jechać bo miała do wygrania konkurs z niemieckiego w Wałczu. Posłuchajcie.

    "W drodze do Londynu"

    W czwartek, 29 marca w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II rozegrano finał zorganizowanego przez Polski Komitet Olimpijski konkursu pod hasłem "Droga do Londynu 2012".

    Imprezie, adresowanej do uczniów gimnazjów, patronowały ministerstwa: Sportu i Turystyki oraz Edukacji Narodowej, a także Oddział Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków. Do pierwszego etapu rywalizacji, w którym młodzież miała za zadanie przygotować projekty plakatów nawiązujących tematycznie do tegorocznych igrzysk, stanęło aż 130 szkół z terenu całego kraju. Po zapoznaniu się z nadesłanymi do PKOl pracami jury wytypowało sześć najciekawszych i to właśnie ich autorzy otworzyli ekipom swoich szkół drogę do czwartkowego finału. Autorem jednego ze zwycięskich plakatów była Martyna Gabrych. Obecnie jej plakat stanowi część wystawy w Centrum Olimpijskim.

    Uroczystego otwarcia imprezy dokonał prezes PKOl Andrzej Kraśnicki. Obok uczestników i  gości konkursu - polskiego attachѐ na igrzyska w Londynie - senatora Andrzeja Persona i wspomnianego już pana Jacka Maślankiewicza w sali, w której rozgrywano finał nie zabrakło naszych znakomitych medalistów olimpijskich i olimpijczyków: sekretarza generalnego Komitetu - Adama Krzesińskiego (szermierka), Iwony Dzięcioł-Marcinkiewicz (łucznictwo), Dariusz Goździaka (pięciobój nowoczesny), Kajetana Broniewskiego (wioślarstwo), Katarzyny Szotyńskiej - Deberny (żeglarstwo) i Grażyny Rabsztyn (la).

    Na finał konkursu złożyły się: konkurs wiedzy olimpijskiej i testy sprawności fizycznej. Przedtem jednak poszczególne 4-osobowe ekipy we wcześniej przygotowanych prezentacjach krótko przedstawiły macierzyste szkoły: Gimnazjum nr 53 w Bydgoszczy (woj. kujawsko-pomorskie), Gimnazjum im. M. Skłodowskiej - Curie w Kaliszu Pomorskim (zachodniopomorskie), Gimnazjum nr 7 im. M. Kopernika w Łodzi (łódzkie), Gimnazjum nr 2 w Mielcu (podkarpackie), Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Nekli (wielkopolskie) oraz Gimnazjum nr 10 z oddziałami dwujęzycznymi we Wrocławiu (dolnośląskie). Chwilę później rozpoczął się sprawdzian wiedzy, na który złożyło się po 10 pytań z czterech segmentów tematycznych (igrzyska starożytne, Polska na igrzyskach, olimpijski Londyn i olimpijskie konkursy sztuki). Niektóre pytania były niezwykle szczegółowe i wymagały naprawdę sporego zasobu wiedzy, ale... dziewczęta i chłopcy radzili sobie z nimi doskonale. Po tym bloku pytań ukształtowała się czołówka. Prowadziło gimnazjum z Nekli (18 pkt.) minimalnie przed szkołą z Kalisza Pomorskiego (17,5) oraz z Bydgoszczy (14). Wiele mogły jednak zmienić sprawdziany sportowe, nad których przebiegiem czuwali: Kajetan Broniewski (wioślarstwo na ergometrach) i dr Tadeusz Staniszewski ze stołecznej AWF (gry i zabawy sprawnościowe - "szermierz", "skakanka" i "rycerz").

    Emocji było co niemiara, a doping kibiców podnosił temperaturę zawodów. Kiedy - pracujące pod przewodnictwem dr Krzysztofa Zuchory (PKOl) - jury konkursu, w którym zasiadali także dr Kajetan Hądzelek (PKOl), Tadeusz Rożej (przedstawiciel resortu sportu), Zofia Biber (MEN) i medalistka olimpijska Iwona Dzięcioł-Marcinkiewicz, skrupulatnie podliczyło punkty w klasyfikacji końcowej, okazało się, że:

    VI  lokatę w konkursie zajęła ekipa gimnazjum z Mielca (22 pkt) V i IV podzieliły się szkoły z Łodzi i Wrocławia (po 25,5) III  przypadła młodzieży z Nekli (31). O ostatecznym zwycięstwie musiała rozstrzygnąć dogrywka, bowiem identyczną ilość punktów -po 32 zdobyły drużyny reprezentujące Bydgoszcz i Kalisz Pomorski. Na dogrywkę złożyły się trzy serie pytań znów sprawdzających wiedzę. Niestety, kaliszanie ulegli  jednym punktem. Nasi uczniowie-zdobywcy drugiej lokaty otrzymali od Ministerstwa Sportu i Turystyki nagrodę pieniężną (7.500PLN) przeznaczone na zakup sprzętu sportowego dla szkoły. Do konkursu uczniów przygotowała Pani Renata Pietroń.

  • 21 marca 2012

    Dnia 21 marca tradycyjnie powitaliśmy w naszej szkole WIOSNĘ. Trochę z obawy przed plączącymi się po mieście uczniami, a trochę z chęci zabawy dzień podzieliliśmy na 2 części. Najpierw 4 lekcje, niektóre zabawne.

    Od godziny 9.00 do 11.15 po mieście włóczyli się, ale nie bez celu, nasi uczniowie i zbierali pieniążki na schronisko dla zwierząt w Białogardzie- akcją kierowała Pani Jolanta Cirzniewska.

    Potem część rozrywkowa, czyli konkursy, występy i mecze zorganizowane przez Samorząd Uczniowski. W części rozrywkowej wystąpiły dziewczyny z zespołem „Wilki” ( Martyna Gabrych, Ala Dziadek, Kaja Szulc, Agnieszka Matuk i Klaudia Bulwa), zespół Blok 27 ( Dorota Surosz, Kaja Kapturkiewicz, Kaja Szulc), oraz Patrycja Kędzierska, Kamila Domagalska, Milena Świniuch, Klaudia Bulwa., Magda Błażewicz, LMFAO ( Ewa Janeczek, Roksana Świszczorowska i Asia Tuchaj). Odwagę znaleźli także nauczyciele: Pani Basia Tuziak z dziewczynami: Klaudią Maziarz i Alą Czernigą, Pan Adam Deneka z piosenką Budki Suflera, nauczyciele: Pani Violetta Zbytek, Waldemar Pawluczuk, Jolanta Cirzniewska i Aneta Hrabeć wykonali hymn „Dalej orły” a Pani Dyrektor Wiesława Minkiewicz tradycyjnie przebrała się za Marylę Rodowicz, tym razem z piosenką „Football”.

    Występ dało także Koło teatralne z przedstawieniem komediowym „One trzy”.

    W konkursie na najlepszy makijaż wygrała klasa III c, a na najfajniejszą fryzurę III b. Na koniec uczniowie klas I, II i III rozegrali mecze z drużyną nauczycieli ( łącznie 3 mecze)-niestety nauczyciele wszystkie wygrali.

    Foto

  • Martyna Gabrych pokazała język!

     

    Wszyscy , którzy znają Martynę , wiedzą, że jej pasją od wielu lat jest nauka języka niemieckiego. PASJA – to coś więcej niż hobby  , zainteresowanie . To wielkie zaangażowanie  , poświęcenie całej energii na robienie czegoś, co sprawia ogromną frajdę. To potężna motywacja , która pomaga w osiąganiu celów, nadając sens i kierunek działania oraz pomoc w nadążaniu za marzeniami.

    Jednym z marzeń Martyny było zdobycie certyfikatu z języka niemieckiego ,,Zertifikat Deutsch”, który jest dobrze znany na całym świecie i ceniony przez pracodawców jako świadectwo bardzo dobrej znajomości podstaw języka niemieckiego.

    Dnia 13 i 15 lutego b.r. uczennica Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kaliszu Pomorskim podjęła próbę zdobycia dyplomu ZD w Instytucie Goethego w Szczecinie , która zakończyła się sukcesem. Zertyfikat  zdany na  ocenę: bardzo dobry  był zwieńczeniem  kilkuletniej, wytężonej pracy Martyny. W  dotychczasowej historii szkoły jest to pierwsze takie osiągnięcie ! Na szczególną uwagę zasługuje również fakt,że uczennica  zdobyła po raz drugi z kolei  tytułu Laureata z Konkursu Języka Niemieckiego organizowanego przez Kuratorium Oświaty.( klasa II rok 2011 , klasa III –marzec 2012).

    Serdecznie gratuluję sukcesów i życzę powodzenia w dalszej edukacji.

    Jestem z Ciebie dumna!

    Katarzyna Dzierbunowicz- nauczyciel języka niemieckiego.

      

     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kaliszu Pomorskim
    ul. Toruńska 9, 78-540 Kalisz Pomorski
  • 94- 361-7492 Dyrektor: Dorota Ławniczak; Wicedyrektor: Anna Rydzewska

Galeria zdjęć