Katarzyna Dzierbunowicz

Podróż ku wartościom- program własny

 

yes PODRÓŻ KU WARTOŚCIOM yes

 

„Nie możesz przygotować swych uczniów

do budowania jutro świata ich marzeń,

jeśli sam nie wierzysz we własne marzenia;

nie możesz przygotować ich do życia,

jeśli sam w nie nie wierzysz;

nie możesz wskazywać drogi,

jeśli sam tkwisz na rozstajach – zmęczony i zniechęcony”

Celestin Freinet

 

 

Wstęp:

 

Kiedy ukończyłam sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego  w związku z ubieganiem się o stopień nauczyciela mianowanego, zadeklarowałam w nim kontynuację swych działań dydaktyczno – wychowawczych. Czując ciągły niedosyt w podejmowaniu konkretnych działań na rzecz budowania lepszego świata swoich uczniów, podnoszenia ich kultury osobistej , nauczenia szacunku i empatii stworzyłam program , który nazwałam ,,Podróż ku wartościom” ,  ponieważ zgodnie z nową podstawą programową nauczyciel powinien: ,,zmierzać do tego aby uczniowie w szkole znajdowali  środowisko sprzyjające ich dalszemu rozwojowi indywidualnemu i społecznemu ,kształtujące postawy takie jak :

uczciwość , wiarygodność, odpowiedzialność, wytrzymałość, poczucie własnej wartości, szacunek dla innych ludzi, empatię, tolerancję, ciekawość poznawczą, kreatywność, przedsiębiorczość ,kulturę osobistą, gotowość do uczestniczenia w kulturze, podejmowania inicjatyw oraz do pracy zespołowej.’’

             Powszechnie znana piosenka o pszczółce Mai, bohaterce telewizyjnej „Wieczorynki”, która „lata tu i tam”, jest „śmiała, sprytna, rezolutna”, przedsiębiorcza i zdecydowana nie jest obca chyba w żadnym domu . Przedsiębiorczość i zdecydowanie to ważne cechy w zmieniającym się świecie, na pewno ważne i tak potrzebne, że zapominamy często o cnotach cichszych i jakby nieśmiałych, ale drogocennych jak perły. Zapominamy o wartościach takich jak ma przykład:

 

 

  1. Szacunek
  2. Uczciwość
  3. Odpowiedzialność
  4. Odwaga
  5. Samodyscyplina
  6. Pokojowość
  1. Sprawiedliwość
  2. Szczęście, optymizm, humor
  3. Przyjaźń i miłość
  4. Solidarność
  5. Piękno
  6. Mądrość

 

 

Ogólnie o wartościach powiedzieć można, że są to:

  1. Rzeczy i sprawy ważne, cenne, pożądane.
  2. Życiowe drogowskazy, mapy, kompas.
  3. Standardy naszych myśli, postaw i zachowań, które mówią o tym, kim jesteśmy, jak żyjemy, jak traktujemy innych ludzi.
  4. Kryteria naszych ocen, decyzji i wyborów.

 

Współczesne dzieci cierpią na anemię emocjonalną i dorastają w społecznie toksycznym świecie. W szkole, która będzie hołdować wartościom moralnym, takim jak: szacunek, uczciwość, pokojowość, odpowiedzialność, solidarność, mądrość – uczeń i nauczyciel poczują się na właściwym miejscu, będą mieć motywację do doskonalenia się i satysfakcję
z dobrze wykonanej pracy.

Wartości należy nauczać w sposób systematyczny, tak jak uczy się ortografii, biologii czy  fizyki. Nie zakładajmy, że są czymś oczywistym, że rodzimy się wyposażeni w kompas moralny, że każdy zna wartości i umie się nimi kierować. Powinniśmy w szkole uczyć nie tylko budowy stawonogów ,ale uczyć, jak być przyzwoitym człowiekiem, dokonywać właściwych wyborów i budować dobre relacje z ludźmi.

We współczesnym świecie coraz więcej jest przykładów naruszania norm moralnych,
a przy tym społecznej akceptacji dla takich zachowań. Zdrady, rozwody, korupcja, złodziejstwo, przemoc, folgowanie nałogom, handel narkotykami, rozwiązłość itp. stają się częstymi tematami w mediach i przedmiotem dyskusji w domach. Mówi się o chaosie w sferze wartości a dzieciom trudno się zorientować, co jest dobre, a co złe.

Nauczenie dziecka wartości jest najważniejszym zadaniem wychowawczym dla rodziców i nauczycieli. Należy uczyć dzieci wartości moralnych, bowiem brak ich stanowi zagrożenie dla świata. Wartości moralne stoją na straży życia i jego jakości. Mocny system warności 
i umiejętności kierowania się nim w życiu to największy kapitał, w jaki powinniśmy wyposażyć dziecko.

Wartości moralne skłaniają nas do zachowań, które są dobre dla wszystkich i nikogo nie krzywdzą. Jestem głęboko przekonana, że realizacja programu powiedzie się ponieważ zadania jakie stawiamy w nim uczniom nie są trudne do wykonania. Jednakże wymagają od adresatów programu głębokiej analizy, dokładnego zaplanowania działań. Pamiętajmy, że „ile włożymy do walizki, którą jest nasze dziecko, tyle otrzymamy”.

 

 

 

  

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kaliszu Pomorskim
    ul. Toruńska 9, 78-540 Kalisz Pomorski
  • 94- 361-7492 Dyrektor: Dorota Ławniczak; Wicedyrektor: Anna Rydzewska

Galeria zdjęć